با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

آلبوم مشترک همایون شجریان و علیرضا قربانی

علیرضا قربانی و همایون شجریان
علاقه‌مندان به موسیقی سنتی آلبوم دو کاربلد موسیقی سنتی کشورمان در راه است. این آلبوم که کاری مشترک از همایون شجریان و علیرضا قربانی است، اسفند ۹۴ منتشر خواهد شد. این اولین بار است که دو خواننده سنتی کشورمان در کنار هم قرار می‌گیرند و هم‌صدا می‌شوند. این آلبوم که آهنگسازی آن را مهیار علیزاده یکی از بهترین آهنگسازان در سبک سنتی بر عهده دارد در طی چند ماه آینده منتشر خواهد شد. البته به غیر از این آلبوم، علیرضا قربانی آلبوم شخصی دیگری نیز با آهنگسازی مهیار علیزاده در دست تولید دارد. این آلبوم تا نیمه مراحل ضبط نیز پیش رفته است.

 

مهیار علیزاده در گفتگویی درباره جزئیات آلبوم شخصی علیرضا قربانی و آلبوم مشترک همایون شجریان و علیرضا قربانی این طور توضیح می‌دهد: “ضبط آلبومی که از آن به عنوان «آلبوم مشترک» یاد می‌شود و در آن همایون شجریان و علیرضا قربانی به صورت مشترک خوانده‌اند، به پایان رسیده و در مرحله میکس قرار دارد. تلاش ما بر این است که این آلبوم اسفندماه امسال به بازار عرضه شود و در غیر این صورت، اردیبهشت سال ٩۵ باید منتظر انتشار آلبوم مشترک علیرضا قربانی و همایون شجریان بود.”

 

اولین بار علیرضا قربانی و مهیار علیزاده در آلبوم «برگ خزان» با هم همکاری داشتند. این آلبوم که با استقبال خوب هوادران رو به رو شد، برنده تندیس طلایی بهترین آلبوم موسیقی اصیل ایرانی در اولین جشن سالانه «موسیقی ما» شد. حال باید ببینیم این بار همکاری این دو هنرمند با استعداد و خوش ذوق چه اثر ماندگار دیگری را خلق می‌کند. مهیار علیزاده درباه آلبوم شخصی علیرضا قربانی این طور می‌گوید: “پس از آلبوم «حریق خزان» در سال ۹۱، تیتراژ سریال «پرده‌نشین» در سال ۹۳ و پروژه مشترک با همایون شجریان، این چهارمین تجربه همکاری مشترک من و علیرضا قربانی است. این آلبوم که هم‌ اکنون مراحل ضبط را سپری می‌کند، شامل قطعات باکلام و بی‌کلامی است که بخش باکلام آن روی آثاری از شعرای کلاسیک و ابیاتی از شعرای معاصر آهنگسازی شده است.”

 

گفته می‌شود بخشی از آلبوم مشترک همایون شجریان و علیرضا قربانی در کشور چک ضبط و اجرا شده است. بخش دیگری از ضبط نیز در استودیو «ترانه» و استودیو «کنگان پارسه» تهران صورت گرفته است. اما در آلبوم شخصی علیرضا قربانی روند کار به شکل دیگری است. مهیار علیزاده در این باره می‌گوید: “ضبط این مجموعه، برخلاف آلبوم مشترک، کاملاً داخل کشور و در استودیو «کنگان پارسه» درحال انجام است. بخشی از قطعات، به صورت ارکسترال و بخش دیگر هم به صورت آنسامبل‌های آزاد در حال ضبط هستند. نگاه ساده و گرایش بیشتر به سمت موسیقی جدی و در برخی بخش‌ها کشش بیشتر به سمت موسیقی مینی‌مال از خصوصیات بارز آلبوم‌های جدیدم هستند.

 

وی در ادامه درباره وقفه به وجود آمده در ضبط آلبوم علیرضا قربانی اینطور گفت: “آهنگسازی و ضبط این مجموعه در سال ۹۲ و پس از استقبال از آلبوم «حریق خزان» آغاز شد که در مقطعی به دلیل آغاز پروژه مشترک با همایون شجریان و همین‌طور ضبط مجموعه «در شعله با تو رقصان» (که به تازگی منتشر شده)، متوقف شد. با اتمام مراحل ضبط این دو پروژه، کار بر روی آلبوم قربانی را از سر گرفتیم و هم‌اکنون بیش از نیمی از قطعات ضبط شده‌اند. قطعات ضبط شده در مرحله میکس قرار دارند و به موازات آن، سایر آثار هم در حال ضبط هستند.”

 

آهنگساز قطعه «پرده‌نشین» اضافه کرد: «هنوز تاریخی برای انتشار این پروژه در نظر گرفته نشده ولی قطعاً با هماهنگی و فاصله منطقی و پس از پروژه‌ای که در آن علیرضا قربانی و همایون شجریان به صورت مشترک خوانده‌اند، این آلبوم نیز روانه بازار خواهد شد. اما پیش‌بینی‌ها به این شکل است که اواخر سال ۹۴ آلبوم مشترک منتشر خواهد شد و پس از آن در سال ۹۵ از آلبوم علیرضا قربانی رونمایی می‌شود. در گزارشی مفصل‌تر و در آینده نزدیک که از طریق سایت «موسیقی ما» منتشر خواهد شد، به نام شعرا و جزئیات اشعار، نام نوازندگان و سایر عوامل ضبط و تولید پرداخته خواهد شد.»

همایون شجریان، علیرضا قربانی و مهیار علیزاده هر ۳ کار سختی را در پیش دارند. انتظارات از آن‌ها بالا رفته است. زیرا اولا در حال تولید اولین آلبوم مشترک هستند که ۲ خواننده سبک سنتی با هم همخوانی می‌کنند و چون هر دو در این زمینه استاد هستند، انتظار از آن‌ها دو چندان شده است. ثانیا بعد از آلبوم «حریق خزان» که همکاری مهیار علیزاده و علیرضا قربانی بود، انتظارها از آلبوم جدیدشان بیشتر شده است.

[تعداد: 4    میانگین: 3/5]
تاریخ: ۲۱ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.