با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

آموزش مهارت نه گفتن

آموزش مهارت نه گفتن1

برای همه ما کمک کردن به دیگران احساس خوب و لذت بخشی است، اما سرفرصت و به شرطی که باعث عقب افتادن کارهای شخصی و برنامه خودمان نشود. گاهی اوقات کمک به دیگران باعث می‌شود ما از وظایف و کارهای خود باز بمانیم و رنجی که به این دلیل به ما تحمیل می‌شود، لذت کمک کردن را از ما بگیرد، پس حتی یاری رساندن نیز باید در زمان مشخص خود انجام گیرد. حال چگونه این زمان را تعیین کنیم؟ چگونه وقتی که زمان کمک کردن به دیگران را نداریم علی رقم میل باطنی خود نه بگوییم؟  مهارت نه گفتن بسیار مهم است و بسیاری افراد این توانایی را ندارند. گفتن همین کلمه دو حرفی، بعضی اوقات امری سخت وگاهی حتی غیرممکن است. این ناتوانی در ادای «نه» می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد: مثلا به دلیل رودربایستی در روابط اجتماعی یا فامیلی، یا این تفکر که خود را مهربان و دلسوز و وفادار نشان دهیم، ترس دلیل دیگر این ناتوانی است مانند ترس از بی‌احترامی، سازگاری، ترس از نزاع، ترس از دست رفتن فرصت و دلایل مختلف دیگری که بسته به نوع محیط و نوع رابطه با شخص ممکن است ادای کلمه نه را برایمان مشکل سازد.

 

پروفسور گرجی؛ استاد دانشگاه مونستر آلمان و مرکز تحقیقات علوم اعصاب در این باره می‌گوید: همه ما از این تجارب در زندگی‌مان بسیار‌ داشته‌ایم. ولی آیا تا به حال به کلمه طلایی که از ورود شما به این جنگ روانی می‌تواند جلوگیری کند، فکر کرده‌اید: نه! در این پست می‌خواهیم راه‌هایی برای آموزش مهارت نه گفتن بیان کنیم. تمرین کنیم که وقتی در چنین شرایطی قرا می‌گیریم بهترین واکنش را انتخاب کنیم. مطمئنا خیلی آسان است که به هر کمکی از ما خواسته شد، جواب مثبت دهیم، اما به چه قیمتی؟ گاهی اوقات با گفتن یک نه خود را از استرس‌ها و تشنج‌ها رها می سازیم، باید این را بیاموزیم که یک نه گفتن عاقلانه به معنای خودخواهی یا بی‌رحمی و بی‌وفایی نیست و با گفتن نه از محبت و مهربانی ما کاسته نخواهد شد. هیچ‌گاه در برابر درخواست نا‌‌به‌جای افراد با دلایل غیرواقعی انجام آن را به مدت کوتاه بعدی موکول نکنید، بلکه یکبار با رد درخواستشان خود را تنش‌ها رها سازید.

 

برای تمرین این توانایی باید کارهای مهم خود را بشناسیم و اولویت بندی در ذهنمان داشته باشیم تا در صورت انجام این کارها و داشتن وقت اضافه به دیگران کمک کنیم و این را بیاموزیم که هرگاه هر کدام از کارهای مهممان را انجام نداده بودیم، فرصتی برای کمک به دیگران نداریم و صادقانه به درخواست یاریشان نه بگوییم، تا به خاطر یک بله بی‌مورد دچار استرس نشویم. این نکته خیلی مهم است که پاسخ منفی شما باید صریح و صادقانه باشد و با رعایت ادب و احترام بیان شود. برای راحت‌تر بیان کردن این پاسخ، سعی کنید به هزینه‌هایی که در قبال پاسخ مثبت خواهید پرداخت، بیندیشید مثل استرس و تنش وارد شده بر اثر این پاسخ به شما و خانواده‌تان، مشکلاتی که با بله گفتن بی‌مورد برای خود و اطرافیانتان ایجاد می‌کنید، فرصت‌هایی که در اثر این اجابت از دست می‌دهید. این بررسی و اندیشه به شما کمک می‌کند که راحت‌تر نه بگویید و خود را رها سازید.

[تعداد: 1    میانگین: 2/5]
تاریخ: ۶ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.