با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

اتوماسیون خانه های هوشمند

تصور کنید بعد از یک روز طولانی کاری، به خانه می‌آیید، در را باز می‌کنید و نور بلافاصله روشن شود. ساعت ۷و ۵۱ دقیق است. کتتان را آویزان می‌کنید، کفشتان را در می‌آورید و در پذیرایی می‌نشینید، زمان بازی بسکتبال است. تلویزیون روشن می‌شود. یک پیام دریافت می‌کنید که در آن نوشته شده تلویزیون نمایش قبل از بازی را ضبط کرده است. شروع به تماشا می‌کنید اما یک بوق از آشپزخانه شما را متوقف می‌کند. صدای بوق یخچال شماست که به شما یادآوری می‌کند که آب پرتقال سرد در داخل یخچال موجود است. شروع به خوردن آب پرتقال و چیزی می‌کنید اما یک صفحه نمایش در بیرون شما را آگاه می‌کند که باقی مانده غذاها یا میوه‌ها برایتان ممکن است در حال حاضر خطرساز باشد. روی دکمه صفحه نمایش کلیک می‌کنید و یخچالتان با رستوران عمومی تماس می‌گیرد و پول غذا را از حسابتان برداشت می‌کند. بعد از گرفتن غذا و برگشتن به سمت تلویزیون یک هشدار دیگر دریافت می‌کنید که شما فراموش کردید که سیستم ایمنیتان را فعال کنید اما این کار برای شما انجام شده و شما در سکوت از اینکه چقدر زندگی ساده و لذت بخش است به تماشای بسکتبال می‌پردازید. این داستان به نظر بیشتر شبیه به داستان‌های علمی تخیلی است اما ممکن است به زودی با ظهور شبکه‌های خانگی هوشمند به واقعیت بپیوندد. با ما باشید با معرفی اتوماسیون خانه های هوشمند:

اتوماسیون خانه های هوشمند

ویژگی‌های خانه‌های هوشمند

– قفل‌ها و سیستم‌های امنیتی در، می‌توانند به وسیله یک تلفن هوشمند یا دستگاه‌های برقی دیگر کنترل شوند.
– کنترل دما و تهویه
– کنترل مصرف انرژی
– سیستم‌های سرگرمی
– سیستم‌های روشنایی هوشمند
– لوازم هوشمند
– سیستم های تشخیص خودرو، سیستم‌های نظارت گیاهان و حیوانات خانگی

– ارتباطات ویدیویی و صوتی بین اتاق‌ها و هشدارهایی که از خانه به تلفن‌های هوشمند فرستاده می‌شود.

مزایای خانه‌های هوشمند

مزایای خانه‌های هوشمند به هیچ وجه فقط محدود به راحتی و آسایش نیست، هرچند این یکی ویژگی قانع کننده است. تکنولوژی خانه‌های هوشمند باعث صرفه جویی در زمان می‌شود و باعث می‌شود وقت بیشتری را با خانواده برای تفریح و کار اختصاص داد. همچنین پتانسیل این را دارد که ارزان‌تر و رایج‌تر شود. ابزار و تجهیزات آب و انرژی و برنامه بهینه سازی مصرف انرژی می‌تواند ما را وادار به کاهش انرژی و آب کند که به نوبه خود باعث کاهش صورت حساب‌ها می‌شود. اتوماسیون و کنترل مرکزی، فواید جدی برای خانواده ها دارد. خانه‌های هوشمند می‌توانند روند مراقبت برای صدها میلیون نفر از بزرگسالانی که از پدر یا مادر سالمند و یا ناتوان خود مراقبت می‌کنند، بهبود بخشند. به عنوان مثال یک خانه هوشمند ممکن است به شما اجازه دهد که بر حرکات یک بیماری که دچار آلزایمر شده است نظارت کنید.

 

چالش‌های خانه‌های هوشمند

مطالعات اخیر توسط محققان ماکروسافت نشان داد که ۴ مانع اصلی برای سازگاری وسیع‌تر خانه‌های هوشمند، مسائل مربوط به ارتباط سیستم‌های متفاوت، مدیریت ضعیف، هزینه‌های بالای مالکیت و مشکل یکپارچه سازی سیستم‌های امنیتی می‌باشد.

قابلیت محدود

دستگاه‌های یکپارچه شده توسط فروشندگان متفاوت اغلب دارای قابلیت‌های محدود و خدمات غیر قابل اعتماد می‌باشد. علاوه بر این، بسیاری از سیستم‌های موجود در بازار دارای ارتباطات پیچیده ای هستند که عملکرد خانه‌های هوشمند را محدود می‌کند. در نهایت سیستم‌های هوشند مبتنی بر برنامه در عین اینکه ارزان‌تر از سیستم‌های کاملا سفارشی یکپارچه هستند، دارای قابلیت‌های محدودتری نسبت به سیستم‌های کامل هستند.

هزینه‌ها

سیستم‌های یکپارچه کامل، گرانقیمت هستند و معمولا نیازمند یک مشاور برای نسب و تغییرات ساختاری خانه هستند.

اطلاع

با توجه به تکه تکه شدن بازار و مشتری‌های محدود موجود ، اطلاعات کمی از آنچه در حال حاضر در دسترس است وجود دارد. بازار تقریبا به طور کامل شامل ثروتمندانی است که ویژگی‌هایی برای ساخت و ساز جدیدشان به آنها پیشنهاد می‌شود. بعضی از مشتری‌ها ممکن است اطلاع نداشته باشند که تکنولوژی‌های خانه‌های هوشمند را می‌توان با قیمت بسیار کم هم خریداری کرد.

هک

یک نگرانی جدی دیگر توانایی جنایتکاران برای هک کردن سیستم‌های خانه‌های هوشمند می‌باشد. این مسئله پیامد‌های جدی به دنبال دارد. یک مطالعه اخیر توسط موسسه تحقیقاتی هیولت پاکارد نشان داد که ۲۵۰ نقص امنیتی مختلف در ۱۰ مورد از دستگاه‌های خانه‌های هوشمند وجود داشته است.
– هشت مورد از ۱۰ دستگاه مورد آزمایش میزان نگرانی را در لو دادن اطلاعات خصوصی افزایش داد. مجموعه ای از داده‌های مصرف کننده از قبیل نام، آدرس ایمیل، آدرس منزل، تاریخ تولد، اعتبار کارت‌های اعتباری و اطلاعات بهداشتی را محک زد.
– ۸۰% از دستگاه‌ها امنیت پسووردی نداشتند و به راحتی پسوردهایی مثل ۱۲۳۴ را قبول می‌کردند.
– ۶ تا از۱۰دستگاه‌های رابط کاربرکه مورد آزمایش قرار گرفتند مسائلی مانند مدیریت جلسه ضعیف را داشتند.
– ۶۰% از دستگاه‌ها رمز خود را هنگام دانلود نرم افزار پنهان نکردند.
– در نهایت مطالعه روی مصرف کنندگان مایکروسافت اشاره کرد که اتوماسیون خانه همیشه برای آنها مناسب نیست. بسیاری از مصرف کنندگان خیلی زود از اتوماسیون خسته می‌شوند.

The-Smart-Home-2

خانه‌های هوشمند محبوب

شرکت‌های نرم افزاری اپل و گوگل، ۲ بازیکن اصلی در زمین این بازار هستند. گوگل به تازگی Nest Learning Termostat را با ۳٫ ۲ بیلیون دلار به دست آورد و در بازار خانه‌های امنیتی طراحی کرد. اپل در حال طراحی یک پلتفورم نرم افزاری برای کنترل دستگاه‌های خانه‌های هوشمند است و در حال مذاکره با گروهی از خرده فروشان است تا آن را به دستگاه‌های خود اضافه کنند. یکی دیگر از بازیکنان بزرگ در این بازار AT&T است که خدمات زندگی دیجیتال آن، شامل یک برنامه و یک دستگاه آداپتور بی سیم است و مصرف کننده برای این دستگاه هزینه ماهیانه می‌پردازد. سامسونگ، GE ،Comcast، تایم وارنر، استیپلز، best buy ،ADT،Tyco و شرکت‌های دیگر نیز هستند.

آینده خانه‌های هوشمند

در حالی که بازار خانه‌های هوشمند، کوچک است و با چالش‌های زیادی مواجه است، بازار خانه‌های هوشمند در حال رشد است و آینده‌اش روشن به نظر می‌رسد حداقل در بخش‌های زیر:
– IOT (اینترنت برای همه چیز) در خانه‌های هوشمند
– افزایش اتصالات: هرچه بیشتر اشیاء به هم متصل باشند، خانه هوشمند دارای قابلیت‌های بیشتری خواهد بود.
– ربات در خانه‌های هوشمند: بسیاری از کارشناسان و آینده نگران پیش بینی کرده‌اند در چند دهه آینده در هر خانه ربات‌هایی وجود خواهد داشت. چه ربات‌های انسان نما باشند چه ربات‌های معمولی، وجود آنها در آینده حتمی است. ربات‌ها احتمالا با سیستم عامل‌های خانه‌های هوشمند به طور کامل ادغام می‌شوند و به مدیریت آن کمک خواهند کرد. همراه این ربات‌ها کتابچه‌های راهنما وجود خواهند داشت.

ربات

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱۱ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.