با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

از بین بردن انواع لکه‌ها

از بین بردن لکه‌ها

برای خیلی از ماها اتفاق افتاده است که ناخواسته لکه‌ای ایجاد می‌کنیم و به دنبال راهی برای از بین بردن آن هستیم. اگر می‌خواهید با روش‌هایی برای از بین بردن انواع لکه‌ها آشنا شوید این مطلب مفید را از دست ندهید:
– اگر صاحب فرزند گوچکی در خانه هستید و اثر انگشتش بر روی دیوارهای خانه لکه‌هایی ایجاد کرده است، یک سیب زمینی را از وسط نصف کنید و چندین بار آن را بر روی سطح لکه‌دار بمالید و سپس با اسفنج و یا هر وسیله دیگری جای لکه را تمیز کنید. (البته این روش تنها برای دیوارهایی پوشیده از رنگ روغنی و یا پلاستیکی مفید است).
– اگر فرش و یا موکت شما بر اثر ریختن جوهر سیاه دارای لکه شده است، کمی ماست روی لکه ریخته و سپس ماست را با قاشق از روی فرش بردارید. بعد از چندین بار تکرار این کار خواهید دید که لکه از بین می‌رود. و اگر لباستان با جوهر خودکار لکه شده است برای از بین بردن آن لباس را داخل شیر و یا دوغ قرار دهید و بعد از حدود ۵ دقیقه با آب شستشو دهید. مانند روش قبل گاهی لازم است این کار را چندین بار تکرار کنید.
– مشغول واکس زدن کف خود هستید که مقداری واکس بر روی لباستان و یا فرش مالیده می‌شود. برای از بین بردن این لکه ۲ روش وجود دارد روش اول این است که پنبه خیس بر روی لکه بکشید. و بار دوم پنبه را به مایع ظرفشویی آغشته کنید و دوباره روی لکه بکشید و دوباره پنبه را خیس کرده و بکشید. اگر باز هم لکه از بین نرفت دستمالی را با مقداری الکل آغشته کرده و روی لکه بکشید. این بار حتما از بین خواهد رفت.
– اگر سفیده تخم مرغ محلی را لکه دار کرد، یادتان باشد که هرگز آن محل را با آب گرم شستشو ندهید زیرا باعث می‌شود لکه ثابت بماند. حتما آن را با آب سرد شستشو دهید تا لکه از بین برود.
– برای پاک کردن لکه‌های کاشی‌ها محلولی متشکل از نصف فنجان آمونیاک، نصف فنجان سرکه سفید، ¼ فنجان جوش شیرین و ۴ لیتر آب گرم درست کنید و کاشی‌هایتان را با استفاده از این محلول بشویید. اگر مقدار آلودگی کاشی‌ها زیاد بود خمیری متشکل از جوش شیرین و وایتکس درست کنید و با برس روی کاشی‌ها بکشید و سپس آن‌ها را آبکشی نمایید.
– اگر لباستان دارای لکه قیر شده است، برای از بین بردن آن از بنزین و کره استفاده کنید.
– برای پاک کردن لکه گل و لای از روی لباس، سیب زمینی را از وسط نصف کنید و بر روی لکه‌ها بمالید و سپس آن را با آب سرد و مواد شوینده بشویید. اگر لکه همچنان پاک نشد از الکل برای از بین بردن لکه استفاده کنید.
– برای از بین بردن لکه خون از روی لباس اگر لکه تازه است آن را با آب سرد و شامپو بشویید تا لکه از بین برود. همچنین می‌توانید لباستان و یا پارچه را در مخلوط آب سرد و نمک بخیسانید و چندین بار آب آن را عوض کنید تا لکه کاملا از بین برود.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.