با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

استفاده متعادل از ابزارهای دیجیتال

دیدن افراد غریبه در دنیای اطرافتان، که مدام سرشان در گوشی‌های خود است، با اطرافیانشان ارتباط برقرار نمی‌کنند، به گوشی‌های خود چسبیده‌‍‎اند، بچه‌هایی که سرشان به بازی‌های دیجیتال سرگرم است، همسرتان که احیانا با لپ تاپ مشغول ایمیل زدن است همه و همه باعث می‌شود که شما احساس تنهایی و حتی گناه کنید. شما ممکن است در شغلی مشغول به کار باشید که وسایل هوشمند و دیجیتال یک بخش اساسی، ارزشی و اقتصادی شما باشد. حال شما چگونه می‌توانید استفاده متعادل از ابزارهای دیجیتال در دنیای امروز داشته باشید؟

استفاده متعادل از ابزارهای دیجیتال
– یک نکته حیاتی، تمام زندگی خود را صرف عکس گرفتن با موبایل خود نکنید.
– از چشمان خود برای ثبت لحظه‌ها استفاده کنید (و سپس مجاز هستید تا یک عکس سریع بگیرید برای اینکه در دوران میانسالی خاطرات را برای شما زنده کند)
– هنر را وارد زندگی کنید، با کتاب ارتباط برقرار کنید، البته نوع دیجیتال آن قاعدتا منظور ما نیست.
– زیاد خود را عادت به گوش دادن به موزیک با هدفون نکنید، هم به لحاظ پزشکی و هم روحی در بلند مدت بسیار زیان آور است.
– به دنیای اطرافتان گوش دهید: آواز پرندگان، مکالمات و حتی ترافیک. وقتی ضرورت ایجاد می‌کند به سراغ وسایل دیجیتال بروید، مثلا اگر شما آدم فراموش کاری هستید و حرف دیگران که برایتان مهم است را زود فراموش می‌کنید، از یک وسیله ضبط صدا مثل mp3player های با قابلیت ضبط صدا استفاده کنید به منظور تقویت و تفسیر و کشف بیشتر آنچه که می‌شنوید. این یعنی استفاده بهینه از تکنولوژی.
– اعتقاد نداشته باشید که ایمیل، پیامک یا واتس آپ جایگزینی مناسب برای تماس تلفنی یا دیدار حضوری است.
– از موبایل برای سریع‌تر و کاراتر عمل کردن و تنظیم راحت‌تر قرارهای ملاقات استفاده کنید.
– اعتقاد نداشته باشید که جایگزین‌های دیجیتالی برای مسافرت وجود دارد. مسلما رفتن به یک مکان توریستی حس بهتری از گوگل مپ در شما ایجاد می‌کند.
– از فرصت‌های تکنولوژی که برای ارتباطات در مقیاس بین المللی ارائه شده‌اند استفاده کنید. در صورتیکه امکان دیدار حضوری بین شما و عزیزانتان هست، دریغ نکنید. مسلما دیدن پدر و مادر و عزیزانتان از نزدیک حس متفاوت‌تری از دوربین‌های اینترنتی و اسکایپ می‌باشد.
– استفاده از موبایل به صورت بهینه: از ابزار ترجمه موبایل، مبدل‌های ارز، راهنمای سفر و هر آنچه که برای یادگیری ارتباط هر چه کاراتر با سایر فرهنگ‌هاست در موبایل استفاده کنید.
– همیشه نیم نگاهی به گوشی خود نداشته باشید و به هنگام ملاقات‌ها و مکالمات چندین کار را هم زمان انجام ندهید.
– نگذارید که موبایل برای شما با پیغام‌هایی که از طرف فیسبوک، توییتر یا پیامک برای شما می‌فرستد شما را تحت سلطه خود درآورد.
– صدای آمدن پیامک یا هر پیغام دیگری را خاموش کنید و در زمان‌های خاصی سراغ آن‌ها بروید.
– خود را بیش از حد درگیر برنامه‌های بازی و اخبار سلبریتی‌ها نکنید.
– در زمان‌های بیکاری برای تفریح ذهن خود از گوشی استفاده کنید. روزنامه‌های تجاری و اقتصادی را بخوانید، با افراد تاثیر گذار در ارتباط باشید و همیشه مطلع بمانید.
– بچه‌های خود را عادت به بازی‌های فیزیکی دهید و برای استفاده از بازی‌های دیجیتالی قوانین خاص وضع کنید، مثل زمان استفاده و ….

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۲۵ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.