با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

استفاده متعادل از ابزارهای دیجیتال

دیدن افراد غریبه در دنیای اطرافتان، که مدام سرشان در گوشی‌های خود است، با اطرافیانشان ارتباط برقرار نمی‌کنند، به گوشی‌های خود چسبیده‌‍‎اند، بچه‌هایی که سرشان به بازی‌های دیجیتال سرگرم است، همسرتان که احیانا با لپ تاپ مشغول ایمیل زدن است همه و همه باعث می‌شود که شما احساس تنهایی و حتی گناه کنید. شما ممکن است در شغلی مشغول به کار باشید که وسایل هوشمند و دیجیتال یک بخش اساسی، ارزشی و اقتصادی شما باشد. حال شما چگونه می‌توانید استفاده متعادل از ابزارهای دیجیتال در دنیای امروز داشته باشید؟

استفاده متعادل از ابزارهای دیجیتال
– یک نکته حیاتی، تمام زندگی خود را صرف عکس گرفتن با موبایل خود نکنید.
– از چشمان خود برای ثبت لحظه‌ها استفاده کنید (و سپس مجاز هستید تا یک عکس سریع بگیرید برای اینکه در دوران میانسالی خاطرات را برای شما زنده کند)
– هنر را وارد زندگی کنید، با کتاب ارتباط برقرار کنید، البته نوع دیجیتال آن قاعدتا منظور ما نیست.
– زیاد خود را عادت به گوش دادن به موزیک با هدفون نکنید، هم به لحاظ پزشکی و هم روحی در بلند مدت بسیار زیان آور است.
– به دنیای اطرافتان گوش دهید: آواز پرندگان، مکالمات و حتی ترافیک. وقتی ضرورت ایجاد می‌کند به سراغ وسایل دیجیتال بروید، مثلا اگر شما آدم فراموش کاری هستید و حرف دیگران که برایتان مهم است را زود فراموش می‌کنید، از یک وسیله ضبط صدا مثل mp3player های با قابلیت ضبط صدا استفاده کنید به منظور تقویت و تفسیر و کشف بیشتر آنچه که می‌شنوید. این یعنی استفاده بهینه از تکنولوژی.
– اعتقاد نداشته باشید که ایمیل، پیامک یا واتس آپ جایگزینی مناسب برای تماس تلفنی یا دیدار حضوری است.
– از موبایل برای سریع‌تر و کاراتر عمل کردن و تنظیم راحت‌تر قرارهای ملاقات استفاده کنید.
– اعتقاد نداشته باشید که جایگزین‌های دیجیتالی برای مسافرت وجود دارد. مسلما رفتن به یک مکان توریستی حس بهتری از گوگل مپ در شما ایجاد می‌کند.
– از فرصت‌های تکنولوژی که برای ارتباطات در مقیاس بین المللی ارائه شده‌اند استفاده کنید. در صورتیکه امکان دیدار حضوری بین شما و عزیزانتان هست، دریغ نکنید. مسلما دیدن پدر و مادر و عزیزانتان از نزدیک حس متفاوت‌تری از دوربین‌های اینترنتی و اسکایپ می‌باشد.
– استفاده از موبایل به صورت بهینه: از ابزار ترجمه موبایل، مبدل‌های ارز، راهنمای سفر و هر آنچه که برای یادگیری ارتباط هر چه کاراتر با سایر فرهنگ‌هاست در موبایل استفاده کنید.
– همیشه نیم نگاهی به گوشی خود نداشته باشید و به هنگام ملاقات‌ها و مکالمات چندین کار را هم زمان انجام ندهید.
– نگذارید که موبایل برای شما با پیغام‌هایی که از طرف فیسبوک، توییتر یا پیامک برای شما می‌فرستد شما را تحت سلطه خود درآورد.
– صدای آمدن پیامک یا هر پیغام دیگری را خاموش کنید و در زمان‌های خاصی سراغ آن‌ها بروید.
– خود را بیش از حد درگیر برنامه‌های بازی و اخبار سلبریتی‌ها نکنید.
– در زمان‌های بیکاری برای تفریح ذهن خود از گوشی استفاده کنید. روزنامه‌های تجاری و اقتصادی را بخوانید، با افراد تاثیر گذار در ارتباط باشید و همیشه مطلع بمانید.
– بچه‌های خود را عادت به بازی‌های فیزیکی دهید و برای استفاده از بازی‌های دیجیتالی قوانین خاص وضع کنید، مثل زمان استفاده و ….

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۲۵ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.