با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

اصول نگهداری تشک خواب

نگهداری تشک تختهمه ما یک سوم از شبانه روز خود را در خواب به سر می‌بریم پس تشکی که برای خواب استفاده می‌کنیم یک سوم از هر شبانه روز عمرمان را روی آن می‌گذرانیم. شاید هیچ لذتی به پای یک خواب خوش و آرام نرسد. پس در این پست از چیدنی همراه ما باشید تا راه‌هایی برای نگهداری تشک خواب در اختیار شما قرار دهیم تا خوابی آرام و لذت بخش داشته باشید. علاوه بر زیبایی و دکوراسیون اتاق خواب خود به کیفیت تشک خواب خود نیز توجه لازم را مبذول فرمایید.

 

برگه گارانتی:

قبل از اینکه بخواهید تشک خود را تمیز کنید، حتما برگه گارانتی آن را مطالعه کنید زیرا در آن دستورالعمل‌هایی برای شما نوشته شده است که ممکن است در اثر رعایت نکردن آنها دچار هزینه‌های اضافی شوید. پس، از محدودیت‌ها برای تمیز کردن آن اطلاع کسب کنید.

 

حفاظت از تشک:

برای حفاظت از تشک از لایه محافظ کمک بگیرید تا تشک را در برابر رطوبت و گرد و خاک محافظت کند. برای کسانی که به گرد و غبار حساسیت دارند این محافظت مفید است. کاورها فقط برای رویه تشک نیستند، می‌توان زیپ آن را کشید تا همه تشک را دربر بگیرد. کاورها در جنس‌های مختلف پنبه‌ای و… موجود است که قیمت‌های متفاوتی دارند. این کاورها برای حفاظت در برابر گرد و غبار و دفع باکتری و ممانعت از رطوبت استفاده می‌شود. در ضمن کاورهای معطر نیز در بازار موجود است.

 

رفع لکه از تشک:

اگر تشک شما محافظ ندارد و روی آن لکه ایجاد شده برای پاک کردن لکه از یک پارچه مرطوب و آب گرم استفاده کنید. خیلی مراقب باشید که تشک را خیس نکنید، پارچه را نم کنید، نه اینکه انقدر خیس باشد که تشک را غرق در آب کند. استفاده از بخارشوی هم ممنوع است. اگر تشک شما خیس شد، اولین قدم این است که خوب آب آن را بگیرید و سپس لکه را پا کنید. برای لکه خون یا ادرار از مخلوط آب اکسیژنه و جوش شیرین برای مرطوب کردن پارچه استفاده کنید. این را هم بدانید که آب اکسیژنه ممکن است رنگ تشک را عوض کند.

 

روش‌ دیگر برای پاک کردن لکه از تشک:

چند قطره مایع ظرفشویی به همراه آب را در یک قوطی اسپری بریزید. این مایع را به نقطه لکه بپاشید. با یک برس نرم لکه را تمیز کنید. سپس تشک را در هوای آزاد یا در مقابل جریان هوا (پنکه) قرار دهید.

 

تشک را جا به جا کنید:

خوب است هر از چند گاهی تشک را پشت و رو کنید و بچرخانید تا گودی ایجاد شده به دلیل وزن را متعادل کند.

[تعداد: 1    میانگین: 4/5]
تاریخ: ۲۱ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.