با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

اصول پنجگانه برای موفقیت در زندگی

برای تبدیل شدن به شخصی موفق‌تر چه کاری می‌توانیم بکنیم؟ چگونه می‌توانیم در تمام زمینه‌های زندگی، حرفه‌ای یا شخصی رشد کنیم؟ در این خصوص بیش از چند دهه است که مجموعه گسترده‌ای از کتب نوشته می‌شود، در اینجا قصد داریم اصول پنجگانه برای موفقیت در زندگی را شرح دهیم.

اصول پنجگانه برای موفقیت در زندگی

۱- فعال باشید

ویکتور فرانکل گفته است که بین محرک و پاسخ یک فاصله وجود دارد، و در این فاصله هر آنچه رستگاری ما را شامل می‌شود نهفته است. حتی اگر او را فردی بپنداریم که درد و رنج و محرومیت بسیار زیادی را در اردوگاه کار اجباری نازی‌ها متحمل شده ،ولی او متوجه شده بود که هر یک از ما مسئول افکار و اعمال خودش می‌باشد. مانند فرانکل، ما باید برای ساختن سرنوشت خودمان تلاش نموده، و تجربه شخصی‌مان از زندگی را سازماندهی نماییم. همه چیز از ذهن شروع می‌شود، بنابر آنچه در اطراف ما اتفاق می‌افتد بازتابی از جهان درونی خود ما است. این که آیا ما هستیم که جهان درونی‌مان را به رشد می‌رسانیم، و اینکه آیا ما هستیم که اجازه می‌دهیم علف‌های هرز در آن برویند و یا حتی اینکه آیا ما پرورش دهنده باغ سر سبز و دلپذیر جهانمان هستیم، تماما گویای یک مطلب است، این‌ها همه انتخاب ما هستند، این همان چیزی است که در آن معنی فعال و کنش گرا بودن نهفته است.

 

۲- مسئول اعمال و کردار خود باشید

از آنجایی که ما قدرت انتخاب تجربه‌ها و اعمال خویشتن را داریم، پس این نیاز وجود دارد که مسئولیت این اعمال را هم به عهده بگیریم. شاید هر چیزی که پیش می‌آید نتیجه مستقیم افکار ما نباشد (هر چند برخی ممکن است بگویند اینطور است) اما پیامد آنچه است که ما در زندگی‌مان جذب می‌کنیم، درواقع تا حد زیادی، بازتابی از تفکر ما است. بسیاری از این دسته امور در سطح ناخودآگاه رخ می‌دهد، اما ناخودآگاه هم جهت حرکت خود را از ذهن و تفکر ما می‌گیرد، به طوری که با تغییر افکار ما جهان ما هم تغییر خواهد کرد، و ما مسئول این کار هستیم. رفتار ما یک نتیجه طبیعی از تصاویر ذهنی ما است، و بنابراین ما مسئول رفتار مان نیز هستیم، و همچنین مسئول رفتار دیگران در قبال خود هم می‌باشیم. اگر ما به دیگران اجازه دهیم سوار بر ما گردند، باید در اصل خودمان را سرزنش نماییم.

 

۳- رهبر خوبی باشید

ما نمی‌توانیم در هر بخش از زندگی‌مان تاثیر بگذاریم مگر اینکه با مهارت‌های پیشبرد و رهبری به خوبی آشنا باشیم. رهبری یک هنر است و هر یک از ما نیاز به پیدا کردن روش خود در آن را داریم. در درجه اول، ما بایستی بدانیم چگونه شخص خودمان را هدایت کنیم، و این به معنای داشتن یک قطب نماست که جهت دهی و هدایت همه اقدامات ما از آن آغاز می‌شود. این قطب نما اغلب به شکل بیانیه و خط مشی شخصی ما در می‌آید، مانند سندی که ارزش‌هایی که زندگیمان در آن استوار است را نشان می‌دهد. همانطور که ما به دیگران خط می‌دهیم، چه به عنوان والدین، کارفرما، در خانواده یا سازمان که ما بخشی از آن هستیم، ما باید در درجه اول توسط الگو و نمونه این کار را انجام دهیم، و آن به روشنی نشان دهنده ارزش‌های ماست که با آن زندگی می‌کنیم. هر گونه تناقض در رفتار و ارزش‌هایی که منعکس می‌کنیم مانند یک اثر ثبت می‌شود، و اثربخشی ما را خراب می‌کنند. اشتباهات شخصی و استانداردهای دوگانه میخ را بر تابوت اثر بخشی و قدرت ما می‌کوبد.
یک رهبر خوب بی سر و صدا و ماهرانه پیش می‌رود، از دور، بدون سر و صدا، بدون هیاهو. بقول «تائو ته جینگ» حکیم چینی:
یک سرباز خوب کاری می‌کند که ترس از خود بروز نمی‌دهد.
فاتح واقعی درگیر جنگ نیست.
یک رهبر خوب اعمال زور نمی‌کند.
این ارزش، اقتدار و انسجام است.
این یعنی چگونه همدلی و همکاری دیگران را معطوف بخود کردن؛
این همان هماهنگی و‌ هارمونی طبیعت است.

 

۴- اجازه ندهید که ترس باعث توقف شما شود

هربار که رشد می‌کنیم ترس هم به دنبالش می‌آید. هر موقع با شرایطی تازه روبرو شویم، باز ترس هم همراه آن است. در واقع هر کجا که برای گسترش آرامش و موفقیت تلاش کنیم، همواره ترسی هم در دلمان خواهد بود. این طبیعت زندگی است. زندگی همیشه در حال حرکت است یا در حال حرکت رو به جلو، در حال رشد، یا به عقب و پسگرد؛ و تا هنگام مرگ همین رویه ادامه دارد ولی مرگ اصلی زمانی است که ترس به ما چیره شود و ما را مغلوب کند. از شکست نباید ترسید، این یک ضرورت است. هرجا که با اشخاص موفق روبرو شویم، حتما درس‌هایی از شکست‌هایشان برای ما دارند که تعریف کنند. این شکست پایه و اساس موفقیت است، تا زمانی که ما از آن درس موفقیت یاد بگیریم. از دیگران هم نترسید, آنها هم مثل شما هستند، فقط برای دفاع از خود گاهی کاری می‌کنند که شما ممکن است از آن بهراسید. ترس‌های ما همانند دودی هستند که محو می‌شود.

 

۵- همواره در پی آموختن و یادگیری باشید

من به این نتیجه رسیده‌ام که یادگیری از فعالیت‌های اساسی در یک زندگی موفق و هدفمند است. اگر ما نتوانیم یاد بگیریم، موفق به رشد نمی‌شویم، و این بدان معنی است که ما به آخر خط رسیده‌ایم. زندگی به ما فرصت‌های بی پایان برای یادگیری می‌دهد، و هر اندازه سخت‌تر، احتمال یادگیری بیشتر است. ما می‌توانیم از افراد دیگر بیاموزیم، به ویژه آنهایی که دشواری‌ها را پشت سر نهاده اند، آنها مانند فرشتگان فرستاده از آسمان به ما در مورد خودمان آموزش می‌دهند. ما می‌توانیم از اتفاقات اطراف‌مان هم یاد بگیریم و بیشتر از همه، می‌توانیم خودمان را مشاهده کنیم تا دریابیم چه چیز عمیقا ما را به حرکت وا می‌دارد. این پنج اصل مهم، اگر که به عادات زندگی تبدیل گردند، به موفقیت در تمام زمینه‌های زندگی منتهی می‌شود. این موارد، یکسری راه حل سریع به شمار نیامده، اما پایه و اساس یک زندگی خوب را بنا خواهند کرد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۲۳ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.