با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

اقدامات لازم بعد از افتادن گوشی در آب

افتادن گوشی در آب

برای هر کسی ممکن است پیش بیاید. ممکن است ناخواسته گوشی با تبلت شما در آب بیفتد. اقدامات لازم بعد از افتادن گوشی در آب و روش‌های خشک کردن آن‌ها چیست؟ برای جلوگیری از آسیب جدی به گوشی بعد از افتادن در آب چه باید کرد؟ اگر گوشی در آب بیفتد کارش تمام است؟ برای گرفتن جواب سؤال‌هایتان مقاله زیر در همین رابطه را بخوانید:

 

در صورت خیس شدن، روش‌های زیادی برای خشک کردن گوشی و یا تبلت وجود دارد. ابتدا حواستان باشد وقتی گوشی و یا تبلت را از آب خارج کردید، آن را روشن نکنید. خونسردی و آرامش خود را حفظ کنید و از روش‌های زیر برای جلوگیری از آسیب دیدن جدی گوشی و یا تبلت و از کار افتادن استفاده کنید. وقتی گوشی یا تبلت در آب بیفتد، به علت تضاد آب با جریان الکتریکی موجود در تلفن همراه ممکن است گوشی با اتصال کوتاه و حتی شوک الکتریکی همراه باشد. در حالت خوشبینانه، آب در نقطه‌ای از تلفن همراه جمع می‌شود و به برد آسیب وارد نمی‌شود. البته دیده شده است که گاهی قطرات آب به پردازنده، باتری و مدارهای گوشی راه پیدا می‌کند و به آن‌ها آسیب جدی وارد می‌کند. شما نباید به هیچ عنوان اجازه دهید گوشی و یا تبلت  مرطوب و خیس باقی بماند و با روش‌های زیر سریع‌تر اقدام به خشک کردن آن کنید:

 

۱- گوشی را خاموش کنید

گوشی خاموش

بهتر است در ابتدا وقتی گوشی را از آب خارج کردید آن را خاموش کنید. در بسیاری از تلفن‌های همراه هوشمند امروزی، امکان جدا کردن باتری از گوشی وجود ندارد. پس گوشی را به روش معمولی خاموش کنید. نکته‌ای که در این مرحله باید به آن دقت کنید این است که اصلا زمانتان را برای اینکه ببینید به گوشی شما آسیب وارد شده است و یا خیر هدر ندهید. این کار فقط اوضاع را بدتر می‌کند. محل صاف و خشکی را برای قرار دادن گوشی خیس خود روی آن پیدا کنید و سپس مراحل زیر را انجام دهید.

 

۲- اجزای گوشی را از هم جدا کنید

جدا کردن اجزای گوشی

با اینکه باز کردن قطعات حساس گوشی کار آسانی نیست اما در ابتدا سعی کنید اول سیمکارت را از گوشی خارج کنید. این کار از آسیب دیدن سیمکارت و از دست رفتن اطلاعات ذخیره شده در آن جلوگیری می‌کند. اگر گوشیتان کارت حافظه جانبی دارد آن را نیز جدا کنید. این کار از فایل‌های ذخیره شده روی کارت حافظه شما محافظت خواهد کرد. حالا یک دستمال کاغذی خشک بردارید و با آن قطرات آب سرگردان روی گوشی را خشک کنید. هر چقدر می‌توانید قطرات آب را خشک کنید. زیرا انجام سریع و به موقع این کار از نفوذ آب به صفحه نمایش، برد و قسمت‌های حساس گوشی یا تبلت خود جلوگیری خواهد شد. خوب سؤال اصلی اینجاست که برای خشک کردن قطرات آبی که به داخل گوشی نفوذ کرده است چه می‌توان کرد؟ برای اینکه تلفن همراه و یا تبلت شما به طور کلی از بین نرود باید برد، پردازنده و دیگر قطعات حساس گوشی خود را خشک نگه دارید. نگران نباشید؛ برای خشک کردن آن‌ها نیز روش‌هایی وجود دارد:

 

از سشوار استفاده کنید:

تا جایی که می‌توانید درجه حرارت سشوار خود را روی کم تنظیم کرده و برای اینکه اطمینان پیدا کنید که حرارت هوای سشوار به سخت‌افزار گوشی شما آسیب نمی‌زند، هوای سشوار را روی دست خود نگه داشته و مطمئن شوید دستتان در اثر حرارت سشوار احساس سوختگی نمی‌کند. سپس هوای گرم سشوار را روی منافذ گوشی و قطعات حساس آن نگه داشته و با این شانس زنده ماندن گوشی و یا تبلت خود را افزایش دهید.

 

گوشی را در کاسه برنج قرار دهید:

قرار دادن گوشی در برنج

یک کاسه بردارید و آن را از برنج خام پر کنید. ظرف باید به اندازه کافی بزرگ باشد و برنج خام داخل آن باید به اندازه‌ای باشد که بتواند رطوبت گوشی را به خود جذب کند. گوشی را ۲۴ ساعت کامل در برنج قرار دهید تا از مرگ مغزی نجات پیدا کند!

 

گوشی را الکلی کنید:

یک راه خوب برای از بین بردن رطوبت تلفن همراه خود استفاده از الکل خالص است. استفاده از الکل از پشتوانه علمی برخوردار است و دلیل علمی آن این است که الکل رطوبت را از قسمت‌های حساس گوشی خارج می‌کند. نگران آسیب رساندن الکل به گوشی نباشید. چون الکل بسیار زود تبخیر می‌شود، قادر نخواهد بود به برد و قسمت‌های سخت افزاری گوشی یا تبلت‌ آسیب برساند و خیلی زودی از گوشی خارج خواهد شد.

 

در انتها توصیه می‌کنیم از گوشی و یا تبلت خود بیشتر محافظت کنید تا از افتادن آن در آب و خیس شدنش و در نتیجه آسیب دیدنش جلوگیری کنید. گوشی خود را در مکان‌هایی که مرطوب است رها نکنید.

امیدواریم روش‌هایی که در این مقاله به آن اشاره شد، بتواند از آسیب دیدن جدی به گوشیتان جلوگیری کند.

[تعداد: 1    میانگین: 2/5]
تاریخ: ۲۹ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.