با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

باغ‌های دیدنی تهران

شاید بهترین تصمیم برای فرار از این همه دود و ترافیک پناه بردن به دامان طبیعت باشد. کافی است اندکی از کلیشه‌های زندگی مدرن خود را دور کنیم. شاید خوب باشد به جای گذران اوقات فراغت زیر سقف‌های کوتاه کافه‌های تاریک و سفره خانه‌های پر از دود، در کافه‌های باغ نگارستان و باغ موزه هنر ایرانی یا زمین سرسبز باغ لاله ایرانی نفس کشید. شاید تماشای این شهر شلوغ گاهی از دور از فراز بامی از تهران بسیار لذت بخش باشد تا ببینیم چقدر ضرر کرده‎ایم که از این طبیعت پرانرژی فاصله گرفتیم و عمر خود را در دل این شهر شلوغ و پر از دود و ترافیک سپری کرده‌ایم. در این مقاله شما را با باغ‌های دیدنی تهران آشنا می‎کنیم تا اوقات خوشی را در این باغ‌ها سپری کنید.

چطور می‌توان با طبیعت این همه سال قهر بود؟ آن هم طبیعتی که در نبودش انر‍‌ژ‌ی‌ها تحلیل می‌روند و قلب‌ها افسرده می‌شوند، وقت آشتی رسیده و این روزها هم خبر خوب برای پادرمیانی این آشتی کنان کم نمی‌شنویم: «سه شنبه‌های بدون خودرو»، «جشنواره فیلم و موسیقی سبز»، «کمپین آشغال نریزیم» و ده‌ها خبر خوش دیگر برای زمینه سازی این آشتی کنان. خواندن پیشنهادهای ما برای لذت بردن از طبیعت و باغ‌های تهران را هم فراموش نکنید!
تهران را زمانی با باغ‌های شمیران و اطرافش می‌شناختند و اما حال نفس برای تهران تنگ می‎شود. روزگاری تهران شهری بود که در گذر از خیابان‌هایش سرت به برگ‌های درهم تنیده درختانش می‌سایید. شهری که روزی کوچه‌هایشبا درخت‌هایی که از پشت دیوار هر خانه پیدا بود، ‌زیبا و دیدنی بود. حالا اما ساختار باغ و باغ‌های تهران دگرگون شده است، هم چون خیلی چیزهای دیگرش … اما هنوز در اطراف این شهر، می‎توان بقایایی از آن زیبایی را به چشم دید. هنوز هم می‌توان برای قدم زدن در بعدازظهر پنج‌شنبه یا برای عبور از غروب دلگیر جمعه به باغ‌های آن پناه برد.

 

آشنایی با کاخ گلستان

باغ‌های دیدنی تهران
چهار باغ یکی از نخستین باغ‌هایی بود که در تهران وجود داشت. چهار باغ را بعدها، ارگ سلطنتی و یا همان کاخ گلستان مشهور نامیدند. شاه عباس صفوی دستور ساخت این باغ را صادر کرد، اما در عصر قاجاریه کاخ گلستان برای خاندان سلطنتی بسیار مهم شد. علت این اهمیت آن بود که تا قبل از آن تهران پایتخت نبود و بناهای درون آن به لحاظ سیاسی حائز اهمیت نبود. وقتی تهران به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد و این شهر سیاسی شد، ‌این باغ هم به پایگاه خاصی برای بزرگان دولت مبدل شد. مراسم‎های مهم حکومت پهلوی مانند تاج‌گذاری پهلوی اول و دوم نیز در همین باغ برگزار شد.

وسعت کاخ گلستان:‌ مساحت این باغ در مقایسه با مساحت اولیه ان به یک دهم کاهش یافته است اما هم چنان در محل قدیمی‌اش پابرجاست. این کاهش ماسحت حاکی از آن است که هر چند بخش اعظم عمارت آن دست نخورده است اما قسمت اصلی باغ نابود شده است.

نشانی کاخ گلستان:‌ یکی از جاذبه‎های گردشگری و مکان‎های دیدنی تهران موزه باغ و کاخ گلستان است. برای رفتن به این کاخ باید به چهارراه گلوبندک، میدان ارگ بروید تا بتوانید از ‌کاخ گلستان بازدید کنید. به این جا که رسیدید، درختان سر به فلک کشیده باغ، ‌حتما شما را محو خود خواهد کرد.

زمان بازدید از کاخ گلستان: ‌هر روز از ساعت هشت صبح تا پنج بعد از ظهر امکان بازدید از کاخ گلستان و قدم زدن در آن برای شما فراهم است.

 

آشنایی با باغ عین‌الدوله

آشنایی با باغ عین‌الدوله
باغ عین الدوله، روزگاری خانه صدراعظم مستبد مظفرالدین شاه، یعنی عین‌الدوله بود و یادگار دوران قاجاریه است اما در حال حاضر محلی برای نگارخانه برگ و کارگاه مجسمه سازی است. اما در گذر زمان و با تغییر کاربری این باغ اما هم چنان از همان روزگار و تاحالا که این مکان به یک مکان عمومی تبدیل شده باز هم آن را باغ عین الدوله می‎خوانند. انگار هنوز هم روح عین الدوله صاحب باغ در آن جا قدم می‌زند تا همه این ‌باغ را باغ عین‌الدوله بنامند! عین‌الدوله تا سال ۱۳۰۶ شمسی زنده بود، اما در اواخر عمرش ورشکست شد و طلبکاران اموال او را به جای طلبشان تصاحب کردند.

وسعت باغ عین الدوله:‌ پیش از آن که باغ دچار تغییری شود و شکل اولیه خود را داشت، ‌مساحت کل آن ۱۱۹۰۰ مترمربع بود. این باغ دارای چهار در بود که دو در اصلی در ضلع شمالی و جنوبی و دو در فرعی در ضلع شرقی وغربی بود. اما درحال حاضر وسعت باغ در مقایسه با گذشته آن بسیار کمتر است و فقط یک در آن هم در ضلع شمالی آن برای ورود و خروج باز است.

نشانی باغ عین الدوله:‌ برای رفتن به این باغ باید به خیابان پاسداران، میدان هروی بروید. چند سال قبل مالکیت این باغ رسما به شهرداری تهران واگذار شد و به مکانی عمومی تبدیل شده است. اما تا پیش از سال ۱۳۷۶ این عمارت دست به دست میان اشخاص حقیقی گشت تا این که با آخرین صاحب آن موافقت کرد تا این باغ به شهرداری واگذار شود.

 

آشنایی با باغ فردوس

آشنایی با باغ فردوس
فیلم «سلام سینما» را به خاطر دارید؟‌ اگر یادتان باشد قرار بود در فیلم سلام سینما از بین عده‌ای، ‌چند بازیگر انتخاب شوند. در صحنه‌ای از فیلم، ‌در عمارتی قدیمی و زیبا گشوده می‎شد و ناگهان مردم به درون باغ می‌دویدند! آن بنای قدیمی و زیبا، ‌عمارت داخل باغ فردوس بود که با وجود تحولاتی که پیرامون باغ به وجود آمده است اما ‌کماکان به زیبایی پا برجاست و درحال حاضر تبدیل به «موزه سینما» شده است. ماجرای احداث این باغ مربوط به عصر قاجار است. در سال ۱۲۶۴ شمسی، در نزدیکی تجریش قصری به نام قصر محمدیه برای آغا محمد خان در حال احداث بود هنگامی که او در منطقه محمودیه فعلی در گذشت، ساخت قصر نیمه کاره ماند، اما پس از درگذشت او درباریان در نزدیکی همان قصر نیمه کاره محمدیه باغی بنا کردند که بعدها آن باغ به باغ فردوس مشهور شد.

باغ فردوس تا زمان رضاخان بارها میان اشخاص مختلف دست به دست فروخته شد تا سرانجام در سال ۱۳۱۶ وزارت معارف وقت باغ را خرید و در آن دبیرستان شاپور را ساخت. پس از آن در سال ۱۳۵۲ بخشی از باغ فردوس برای استقرار لغت نامه دهخدا و موسسه باستان شناسی به دانشگاه تهران اختصاص یافت که هم اکنون نیز این مراکز در باغ فردوس قرار دارند و فعالیت می‎کنند. در حال حاضر میان این دو مرکز و باغ فردوس یک کوچه بلند فاصله وجود دارد. پس از انقلاب مالکیت باغ فردوس به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واگذار شد. در حال حاضر بنای باغ فردوس هم چون گذشته به شکل گوش فیلی باقی مانده است.

نشانی باغ فردوس:‌ باغ فردوس در خیابان ولیعصر، ‌بالاتر از چهارراه پارک وی، ‌بعد از سه راهی زعفرانیه واقع است.

زمان بازدیداز باغ فردوس: برای بازدید از این باغ زیبا و قدیمی ‌هر روز از ساعت ۱۰ صبح می‌توانید به این باغ و سینما سر بزنید.

 

آشنایی با باغ موزه قصر

آشنایی با باغ موزه قصر
در محل قدیم زندان قصر، باغ موزه قصر واقع است. زندان قصر یکی از مخوف‎ترین زندان‌های رژیم سابق بوده است. هنوز هم که هنوزه وقتی در این باغ هستید اگر با دقت به فضا نگاه کنید، حس خاصی خواهید داشت. گویی باغ هر آن چه بر آن در طول زمان گذشته را با شما در میان می‌گذارد. دستور احداث این باغ در سال ۱۱۶۸ یعنی در زمان عصر قاجار داده شد و در زمان رضا شاه با تمام وسعتش، متروکه شد. به دلیل متروکه بودن این باغ رضاخان برای احداث زندان بزرگ خود برای شهر تهران این باغ را انتخاب کرد. به این ترتیب در سال ۱۳۰۸ باغ موزه قصر تبدیل به زندان شد و تا دهه ۴۰ یعنی تا پیش از احداث زندان اوین، تنها زندان موجود در تهران زندان قصر بود .

این زندان حتی پس از انقلاب اسلامی هم برای نگهداری مجرمان مالی، قاچاقچیان و.. مورد استفاده قرار می‎گرفت، اما قبل از انقلاب اسلامی و در سال‌های مبارزه سیاسی مردم علیه رژیم پهلوی، بند سیاسی آن، بند سیاسی خاصی بود و افراد انقلابی زیادی در زندان قصر زندانی بودند. از زندانیان مشهور پیش از انقلاب که در زندان قصر زندانی بودند می‎توان به محمد فرخی یزدی، تیمورتاش، بزرگ علوی اشاره کرد. این باغ در سال ۱۳۸۳ از زندانیان خالی شد و در سال ۹۱ به کوشش شهرداری تهران تبدیل به باغ موزه شد تا عموم از آن بازدید کنند. گفتنی است این باغ موزه هم چنان شکل اولیه خود را داراست.

نشانی باغ موزه قصر: این باغ موزه در خیابان شریعتی، نزدیک به شهر کتاب مرکزی، خیابان پلیس، میدان پلیس، ‌باغ موزه قصر قرار دارد.

زمان بازدید از باغ موزه قصر: برای بازدید ارگانی از ساعت ۹ تا ۱۳ هر روز و برای بازدید عموم از ساعت ۱۴ تا ۲۱ می‌توانید به این باغ موزه بروید.

 

آشنایی با باغ موزه مینیاتور

آشنایی با باغ موزه مینیاتور
افتتاح باغ موزه مینیاتور در سال ۱۳۹۲ صورت گرفته است. در این باغ موزه مینیاتور، مینیاتور باغ‌های ایرانی و ماکت‌های بناهای ارزشمند ایرانی در معرض دید عموم قرار گرفته است. ماکت تخت جمشید، میدان نقش جهان اصفهان، تخت سلیمان، ‌کلیساهای ارامنه، گنبد سلطانیه، ‌بازار تبریز، ‌ارگ بم و… از جمله ماکت‌هایی است که در این باغ موزه موجود است. به جز این گونه‌های مختلف گیاهی در معابر این باغ موزه کاشته شده است که چون ۷۰ درصد این گیاهان همیشه سبز هستند باعث زیبایی خاص این باغ موزه در تمام فصل‌های سال شده است. گیاهان سبزی که در این باغ موزه موجود است، عبارتند از: لیکوستروم پیوندی، افرای چینی، ‌میخک هندی ابلق، چنار، ‌ماگنولیای سبز و…. این باغ در زمینی به مساحت سه هکتار احداث شده است.

نشانی باغ موزه مینیاتور: این باغ زیبا و دیدنی در خیابان جانبازان غربی، نبش اتوبان امام علی(ع) قرار دارد.

زمان بازدید از باغ موزه مینیاتور: امکان بازدید از این باغ زیبا ‌هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۲۰ شب وجود دارد.

 

آشنایی با باغ پرندگان تهران

آشنایی با باغ پرندگان تهران
شاید بسیاری این منطقه را با نام پادگان معروفش یعنی پادگان لویزان بشناسند! آنهایی که دوره‌ای از خدمت‌شان را در خدمت این پادگان بودند، اما باغستان‌های بسیار زیبایی در منطقه لویزان باغ وجود دارد. هم اکنون از آن منطقه سرسبز و باغستان‌ها، پارک جنگلی لویزان باقی مانده است. از سال ۱۳۹۲، ‌ در درون این پارک سرسبز، باغ پرندگان ایجاد شده است. در این باغ هم پرندگانی که در قفس نگهداری می‌شوند و هم پرندگانی که در فضای باز پرواز می‌کنند، نگهداری می‎شود و منظره‌ای دیدنی در پارک را مهیا کرده است.

نشانی باغ پرندگان تهران:‌ در گذشته نام یکی از دهکده‌های شمیران، لویزان بوده است که از شمال و جنوب به تپه‌های شمس آباد ازگل محدود بوده است. لویزان در فاصله شش کیلومتری از تجریش واقع شده است. نشانی دقیق باغ پرندگان عبارت است از پارک جنگلی لویزان، خیابان هنگام، خیابان ۳۵ متری استقلال، بلوار کوهستان..

زمان بازدید: از ساعت ۹ صبح تا ۶ عصر می‌توانید از باغ پرندگان دیدن کنید.

 

آشنایی با ‌باغ موزه دکتر محمود حسابی

آشنایی با ‌باغ موزه دکتر محمود حسابی
مکان بسیاری از باغ‌های شخصی و عمومی تهران میدان تجریش است و وقتی به اینجا برسید می‌توانید بسیاری از این باغ‌ها را ببینید. خانه دکتر محمود حسابی، یکی از این باغ‌ موزه‌ها است، که در واقع منزل ایشان بوده است. در سال ۱۳۱۰ این باغ احداث شده است. پس از فوت پروفسور حسابی در سال ۱۳۷۱ منزل ایشان تبدیل به موزه شد و ایرج حسابی پسر او آن را مدیریت می‌کند. بنای این باغ سه طبقه است و موزه در طبقه سوم آن قرار دارد.

در این موزه وسایل شخصی دکتر حسابی و مدارک علمی و تحصیلی او، عکس‌های قدیمی دکتر حسابی و… نگهداری می‌شود. شما می‎توانید با دقت در موزه تغییراتی که دکتر حسابی در خانه‌اش داده بود تا زندگی برای فرزند کم بینایش راحت‌تر شود، را مشاهده کنید. مشاهده وسایل خراب و ناکارآمدی است که دکتر حسابی با تغییراتی در نحوه استفاده‌شان، از آن‌ها مجددا استفاده می‌کرده است، برای شما بسیار جالب خواهد بود.

نشانی موزه پرفسور حسابی: خانه دکتر حسابی در میدان تجریش، ‌خیابان شهید امیر ابراهیم دربندی (‌مقصودبیک سابق)‌، ‌میدان تختی، چهارراه دکتر حسابی واقع است.

زمان بازدید از موزه پرفسور حسابی: درب ‌منزل دکتر حسابی هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۱۷:۴۵ و روزهای جمعه از ساعت ۱۴ به بعد بر روی میهمانان و علاقمندان باز است.

 

آشنایی با باغ نگارستان

آشنایی با باغ نگارستان
باغ نگارستان در زمان حکومت قاجار و به فرمان فتحعلی شاه به عنوان قصر ییلاقی در نزدیکی بهارستان فعلی احداث شد. این قصر ییلاقی با نقاشی‌های زیادی که به فرمان شاه بر در و دیوار اتاق‌های باغ کشیده شده تزیین شده است. به دلیل وجود این نقاشی‎ها این قصر را باغ نگارستان می‎نامند. هرچند در مقایسه با زمان حکومت فتحعلی شاه مساحت کنونی باغ خیلی کوچک‌تر شده است، اما شواهدی در تاریخ موجود است که نشان می‌دهد که در آن زمان باغ بسیار وسیع بوده است. در ضلع شمالی میدان بهارستان، دروازه جنوبی باغ قرار داشت و از سمت شرق و غرب به ترتیب به دروازه شمیران و صفی علیشاه منتهی می‌‎شد. این باغ چندین حوضخانه و تالارهای با‌شکوه دارد.

قتل قائم مقام فراهانی به دست محمدشاه و همراهان او در باغ نگارستان، مهم‌ترین رویداد تاریخی این باغ بوده است. مدرسه صنایع مستظرفه به سرپرستی کمال‌الملک، در زمان مظفرالدین شاه در باغ نگارستان تاسیس شد. معمار پناهنده روسی، نیکلای مارکوف در سال ۱۳۰۷ نقشه ساختمان یک مدرسه عالی با رعایت سبک ایرانی را کشید و در ضلع شمالی باغ احداث شد و ایم مدرسه عالی به عنوان دارالمعلمین یا همان دانشسرای عالی تربیت معلم استفاده می‌شد. در سال۱۳۱۵ در ضلع شرقی باغ نگارستان، بنای عظیم دیگری به عنوان کتابخانه ساخته شد که محل کار پروین اعتصامی با سمت معاون کتابخانه بود.

بسیاری از شخصیت‌های علمی و ادبی کشور در این مجموعه تاریخی تحصیل کرده‌اند. از این افراد می‎توان ملک‌الشعرا بهار، علی اکبر دهخدا، دکتر محمود حسابی، دکتر محمد معین و بسیاری دیگر را نام برد. در سال ۱۳۱۳ قانون تاسیس دانشگاه تهران در مجلس شورای ملی تصویب شد و از سال ۱۳۲۵ بعضی از دانشکده‌ها به مکان فعلی دانشگاه تهران انتقال یافت. از سال ۱۳۳۵ این بنای بزرگی به موسسه لغت نامه دهخدا، موسسه جغرافیا، موسسه زبان‌های خارجی و کلاس‌های عمومی دانشکده ادبیات اختصاص یافت، اما بعد از آن که موزه تاریخ علم در باغ نگارستان، تصویب و راه اندازی شد، بیشتر به کار حراست و مرمت این باغ توجه شد و موزه تاریخ و مفاخر دانشگاه تهران در محل این باغ افتتاح شد. در حال حاضر موزه هنرهای ملی در باغ نگارستان واقع است.

نشانی باغ نگارستان: باغ نگارستان در میدان بهارستان، خیابان دانشسرا؛خیابان شریعتمدار رفیع قرار دارد.

زمان بازدید از باغ نگارستان: برای بازدید از این باغ تاریخی می‌توانید هر روز به جز دوشنبه‌ها از ساعت ۹ صبح تا ۷ بعد از ظهر به نشانی فوق مراجعه نمایید.

 

آشنایی با باغ موزه هنر ایرانی

آشنایی با باغ موزه هنر ایرانی
اگر کمی از موزه پرفسور محمود حسابی بالاتر بروید، نرده‌های باغ موزه هنر ایرانی را خواهید دید. باغی زیبا که اگر از کنار آن هم عبور کنید، ‌نسیم خنک که از باغ می‎وزد روح شما را می‎نوازد. در سال ۱۳۱۰ ، این باغ بنا شده است. صاحب این باغ بزرگ همسر سپهبد امیرابراهیمی بود و تا مدت‌ها پس از پیروزی انقلاب متروکه ماند و تا آستانه تخریب پیش رفت، اما بالاخره با هدف نگهداری آثار هنری و احیای بناهای تاریخی مجددا این باغ مرمت و احیا شد. ماکت‌های برج آزادی، سی و سه پل اصفهان، هشت بهشت، میدان امام اصفهان و چند سازه هنری چوبی دیگر در فضای باغ در معرض دید عموم قرار دارد. علاوه بر مشاهده موارد فوق حتی می‎توانید از بوفه صبحانه، ‌رستوران و کافی شاپ باغ هم استفاده کنید. هم چنین چند مغازه کوچک با کارهای دستی و کتابفروشی نیز در باغ موجود است که قطعا برای بازدید کنندگان جالب خواهد بود، مخصوصا برای خانم‌های باسلیقه و اهل ذوق و هنرکه حتما بازدید از این مغازه‌ها خالی از لطف نخواهد بود.

نشانی باغ موزه هنر ایرانی: آدرس دقیق این باغ، میدان تجریش، خیابان شهید امیرابراهیم دربندی (خیابان مقصود بیک سابق)‌، میدان تختی، بالاتر از چهارراه دکتر حسابی است.

زمان بازدید از باغ موزه هنر ایرانی: از ساعت ۹ صبح تا ۲۱:۳۰ شب می‌توانید برای بازدید به این باغ موزه بروید.

 

آشنایی با باغ لاله ایرانی

آشنایی با باغ لاله ایرانی
باغ لاله ایرانی در حقیقت خانه میرزا حسن آشتیانی معروف به میرزا حسن خان مستوفی الممالک است. پس از انقلاب مشروطه میرزا حسن خان یکی از دولتمردان شهیر ایرانی و از مطرح‌ترین نخست وزیران است و نخست وزیر چندین دوره ایران بوده است. او جزء تعداد اندک رجال قاجاری است که در دربار پهلوی هم محترم بود. همسر او دختر ناصرالدین شاه بود و بعضی از املاکش را در زمان حیات خود وقف کرد. او صاحب بیشتر زمین‎های ده ونک بود. در بخش‌های مختلف شهر تهران املاک زیادی داشت و حتی محله حسن آباد هم به علت وجود املاک با ارزش او در آن منطقه حسن آباد نامیده شده است.

ساخت مدرسه عالی دختران در یکی از اراضی ونک توسط میرزا حسن خان مستوفی یکی از کارهای مهم او بود که بعدها آن را دانشگاه الزهرا نامیدند. خانه مستوفی الممالک در محله قدیم ده ونک به باغ مستوفی الممالک معروف بود که به باغ ایرانی تبدیل شده است. باغ مستوفی الممالک در فصل رویش گل لاله با لاله‌های رنگارنگ پوشیده می‌شود و بسیاری برای بازدید در این فصل به این باغ می‌روند. مساحت این باغ سه هکتار است که دو و نیم هکتار به فضای سبز اختصاص یافته و هنوز هم درختان تنومند قدیمی با وجود بازسازی فضای سبز هم چنان در ترکیب اصلی باغ قرار دارد. بناهای قدیمی باغ نیز مرمت شده و موجب زیبایی هر چه بیشتر باغ شده است. در سال ۸۴ این باغ در لیست آثار ملی ثبت شده است.

نشانی باغ لاله ایرانی: این باغ زیبا در میدان ونک، خیابان شیخ بهایی، ۲۰ متری پیروزان کوچه شهید صابری واقع است.

 

آشنایی با عمارت مسعودیه

آشنایی با عمارت مسعودیه
یکی از فرزندان ناصرالدین شاه به نام مسعود میرزا که حاکم اصفهان بود دستور احداث باغ مسعودیه را صادر کرد. به همین دلیل نیز آن را عمارت مسعودیه می‎نامند. اختلافی میان مسعود میرزا ملقب به ظل السلطان با برادرش مظفرالدین شاه وجود داشت و همین اختلاف سبب شد باغ مسعودیه مقر مشروطه‌خواهان و مخالفان محمدعلی شاه انتخاب شود. در سال ۱۲۸۷ و در ماجرای ترور محمد علی شاه در نزدیکی این عمارت مسعودیه بمب دست سازی زیر کالسکه محمد علی شاه منفجر شد و در نهایت منجر به توپ بستن مجلس توسط محمد علی شاه شد. پس از آن حادثه، عمارت مسعودیه را هم به رگبار بستند.

آن چه در طول زمان بر باغ مسعودیه گذشت
در سال ۱۳۰۴ اولین کتابخانه و موزه ملی ایران در عمارت مسعودیه تاسیس شد و پس از چند سال در یکی از اتاق‌های عمارت مسعودیه عتیقه‌های باستانی به نمایش گذاشته شد و نخستین موزه ایران در آن گشایش یافت. در سال ۱۳۱۸ اشیا به موزه منتقل شدند. پس از تفکیک وزارت آموزش و پرورش از فرهنگ و هنر در سال ۱۳۴۵ عمارت مسعودیه تبدیل به وزارت آموزش و پرورش شد و اولین وزارت خانه آموزش و پرورش در آن موزه ایجاد شد.

نشانی عمارت مسعودیه:‌ برای بازدید از عمارت مسعودیه به خیابان جمهوری نرسیده به بهارستان، خیابان ملت تقاطع خیابان اکباتان بروید.

[تعداد: 1    میانگین: 3/5]
تاریخ: ۲۴ مرداد ۱۳۹۵

دیدگاه‌های شما

3 نظر روشن "باغ‌های دیدنی تهران"

اطلاع از
avatar

مرتب‌سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بیشترین تعداد رای
امیر هرکول
کاربر
امیر هرکول
10 ماه 14 روز پیش

ممنونم واقعا مطلب مفیدی بود. جامع و کامل. من موزه دکتر حسابی رفتم فوق العادس حتما برید

سهراب
کاربر
سهراب
10 ماه 14 روز پیش

چقدر مطلب خوبی بود. باغ‎های تهران با آدرساشون. من خیلی به این اطلاعات نیاز داشتم ممنونم واقعا

ساینا
کاربر
ساینا
10 ماه 14 روز پیش

چقدر خوبه زمان بازدید از باغ‌های تهران رو هم قرار دادید، یکی از دلایلی که تفریحات ما و رفتن ما به این طور مکانا کنسل میشه همینه که زمان بازدید نمیدونیم میترسیم پاشیم جمع کنیم بریم بعد تعطیل باشه اجازه بازدید ندن. ممنون از مطلب مفیدتون

wpDiscuz
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.