با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

باغ محتشم گیلان

 

باغ محتشم گیلان1

چیدنی در این پست شما را با یکی از پارک‌های زیبای کشور که در استان گیلان و شهر رشت قرار دارد، آشنا می‌سازد.

 

 

باغ محتشم گیلان2

پارکی که قدمت آن به دوران سلطنت ناصرالدین شاه قاجار می‌رسد و پارک اصلی شهر رشت می‌باشد. پارک شهر امروزی یا همان باغ محتشم گیلان ابتدا با وسعت ۱۵۷۴۰۰ مترمربع و با ۱۸۶۴ درخت پلاک کوبیده شده توسط مالک پارک اکبرخان بیگلربیگی ساخته شده است. اما با گذر زمان تعدادی از درختان برای ساخت عمارت کلاه‌فرنگی قطع شد و تعدادی دیگر برای پرداخت بدهی مالیات قطع شد. هم اکنون از مساحت و درختان باغ محتشم به منظور توسعه شهر و خیابان کشی کاسته شده و مساحت آن به ۱۴۴۰۰۰مترمربع رسیده است.

 

 

باغ محتشم گیلان3

از زیبایی‌های این باغ، عمارت کلاه‌فرنگی در ضلع جنوبی باغ و جریان رودخانه‌ای در انتهای باغ را می‌توان نام برد، در گذشته از این رودخانه ماهیگیری هم انجام می‌شد. عمارت کلاه فرنگی یک ساختمان چند ضلعی است و در اصل ۴ طبقه است؛ اما از نمای بیرونی ۳ طبقه دیده می‌شود. هر طبقه دارای ستون‌هایی است که بالکن طبقه بالاتر روی آن بنا شده است و کل ساختمان را با استفاده از آجر و چوب ساخته‌اند و در بعضی قسمت‌ها سفال به عنوان عایق بکار رفته است، نمای بنا با سرشیر‌ها و اشک‌های جلو دامنه و نرده‌های بالکن و دستک‌ها شکل گرفته است و به دلیل شباهت طبقه آخر این ساختمان به کلاه فرنگی این عمارت، به عمارت کلاه‌فرنگی معروف شد.

 

باغ محتشم گیلان4

نهال‌های این باغ با نظارت شخص اکبرخان بیگلر کاشته شده و عمارت کلاه فرنگی محل اسکان فرمانداران شهر بوده و پس از فوت اکبرخان به دختر او ارث می‌رسد که همسر سردار معتمد نیز بود و در دوران پهلوی باغ محتشم در ازای بدهی‌های مالیاتی به شهرداری سپرده شد و پارک عمومی گشت.

 

 

باغ محتشم گیلان5

هرگاه به رشت سفر کردید و قصد دیدن باغ محتشم را داشتید، خود را به ضلع جنوبی شهر رشت در کنار رودخانه گوهررود و در خیابان حافظ برسانید و از زیبایی‌های این پارک لذت ببرید. بازدید از این پارک همه روزه بجز برخی روزهای تعطیل امکان پذیر است و دارای پارکینگ نیز می‌باشد.

 

 

 

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱۷ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.