با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

باغ محتشم گیلان

 

باغ محتشم گیلان1

چیدنی در این پست شما را با یکی از پارک‌های زیبای کشور که در استان گیلان و شهر رشت قرار دارد، آشنا می‌سازد.

 

 

باغ محتشم گیلان2

پارکی که قدمت آن به دوران سلطنت ناصرالدین شاه قاجار می‌رسد و پارک اصلی شهر رشت می‌باشد. پارک شهر امروزی یا همان باغ محتشم گیلان ابتدا با وسعت ۱۵۷۴۰۰ مترمربع و با ۱۸۶۴ درخت پلاک کوبیده شده توسط مالک پارک اکبرخان بیگلربیگی ساخته شده است. اما با گذر زمان تعدادی از درختان برای ساخت عمارت کلاه‌فرنگی قطع شد و تعدادی دیگر برای پرداخت بدهی مالیات قطع شد. هم اکنون از مساحت و درختان باغ محتشم به منظور توسعه شهر و خیابان کشی کاسته شده و مساحت آن به ۱۴۴۰۰۰مترمربع رسیده است.

 

 

باغ محتشم گیلان3

از زیبایی‌های این باغ، عمارت کلاه‌فرنگی در ضلع جنوبی باغ و جریان رودخانه‌ای در انتهای باغ را می‌توان نام برد، در گذشته از این رودخانه ماهیگیری هم انجام می‌شد. عمارت کلاه فرنگی یک ساختمان چند ضلعی است و در اصل ۴ طبقه است؛ اما از نمای بیرونی ۳ طبقه دیده می‌شود. هر طبقه دارای ستون‌هایی است که بالکن طبقه بالاتر روی آن بنا شده است و کل ساختمان را با استفاده از آجر و چوب ساخته‌اند و در بعضی قسمت‌ها سفال به عنوان عایق بکار رفته است، نمای بنا با سرشیر‌ها و اشک‌های جلو دامنه و نرده‌های بالکن و دستک‌ها شکل گرفته است و به دلیل شباهت طبقه آخر این ساختمان به کلاه فرنگی این عمارت، به عمارت کلاه‌فرنگی معروف شد.

 

باغ محتشم گیلان4

نهال‌های این باغ با نظارت شخص اکبرخان بیگلر کاشته شده و عمارت کلاه فرنگی محل اسکان فرمانداران شهر بوده و پس از فوت اکبرخان به دختر او ارث می‌رسد که همسر سردار معتمد نیز بود و در دوران پهلوی باغ محتشم در ازای بدهی‌های مالیاتی به شهرداری سپرده شد و پارک عمومی گشت.

 

 

باغ محتشم گیلان5

هرگاه به رشت سفر کردید و قصد دیدن باغ محتشم را داشتید، خود را به ضلع جنوبی شهر رشت در کنار رودخانه گوهررود و در خیابان حافظ برسانید و از زیبایی‌های این پارک لذت ببرید. بازدید از این پارک همه روزه بجز برخی روزهای تعطیل امکان پذیر است و دارای پارکینگ نیز می‌باشد.

 

 

 

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱۷ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.