با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

بایدها و نبایدهای آرایشی در بارداری

بانوانی که به آرایش صورت در دوران بارداری عادت کرده‌اند، باید از بایدها و نبایدهای آرایشی در بارداری آگاه باشند و بدانند که برای سلامت جنینشان باید از استفاده از برخی مواد آرایشی اجتناب کنند و درباره آرایش باید از یک سری اصول در دوران بارداری خود پیروی کنند. باید حواسشان به چیزهایی که روی بدن از آن‌ها استفاده می‌کنند باشند.

دوران بارداری برای خانم‌ها دوران شیرین و خاطره‌سازی است اما باید دقتشان را در این دوران بسیار بالا ببرند. در دوران بارداری به علت تغییر هورمون‌ها، جوش‌ها و لکه‌هایی در سطح پوست ایجاد می‌شود که معمولا برای رفع آن از مواد آرایشی بهداشتی استفاده می‌کنند. خانم‌ها در صورت استفاده از این مواد باید به نکات زیر دقت کنند تا از عوارض مواد آرایشی در دوران بارداری در امان باشند.

 

بایدها و نبایدهای آرایشی در بارداری

به هیچ عنوان از رتیوئید در این دوران استفاده نکنید

برخی برای درمان چین و چروک و ترک‌های پوست از این ماده بر روی پوست خود استفاده می‌کنند اما در دوران بارداری استفاده از این ماده چه به صورت خوراکی  چه به صورت موضعی ممنوع است. علت ممنوعیت آن نیز این است که ممکن است باعث نقص جنین شود.

 

اسید سالیسیلیک را کنار بگذارید

برخی خانم‌ها برای درمان آکنه روی پوست خود از اسید سالیسیلیک استفاده می‌کنند اما باید بدانند در دوران بارداری باید از مصرف خوراکی آن اجتناب کرده و برای استفاده موضعی نیز بسیار کم از آن استفاده کنند. اسید سالیسیلیک نیز مشکلاتی را برای جنین در پی دارد و می‌تواند باعث نقص جنین شود. در صورتی که جوش‌های صورتتان اذیتتان می‌کند، می‌توانید با تجویز متخصصان تنها از ۱ تا ۲ درصد آن و فقط بر روی جوش‌ها استفاده کنید.

 

رنگ مو ممنوع

به علت دارا بودن رنگ مو از مواد سرطان‌زا استفاده از آن در دوران بارداری ممنوع می‌باشد. اگر خیلی به رنگ کردن موهایتان در این دوران علاقه دارید فقط از هایلایت بر روی موهایتان استفاده کنید زیرا در این صورت رنگ با پوست سرتان تماس پیدا نمی‌کند و رنگ مو برای مدت طولانی روی سرتان نمی‌ماند.

 

مواد برنزه کننده زنگ خطری برای خانم‌های باردار

از هر ماده‌ای که بر روی پوستتان استفاده کنید خونتان آن را جذب می‌کند. رعایت این نکته بسیار مهم است که باید قبل از استفاده از هرگونه مواد آرایشی بهداشتی باید از عدم وجود مواد سرطان‌زا در آن مطمئن شوید.

 

بوتاکس و ژل لب

حتی اگر این کار را متخصصان پوست انجام دهند هنوز هم از مضر بودن و یا نبودن آن نمی‌شود به طور قطع نظر داد. اما بهتر است استفاده از آن را به بعد از دوران بارداری خود موکول کنید.

 

احتیاط در استفاده از موم

برای دفع موی زاید بدن استفاده از موم در دوران بارداری بلامانع است اما در مصرف آن بسیار احتیاط کنید تا از رشد و در داخل جلوگیری کنید و باعث برگشت و عفونت آن نشوید. چنانچه برای دفع موهای زاید بدن خود به مکا‌ن‌های مربوطه مراجعه می‌کنید از بهداشتی بودن آن اماکن اطمینان حاصل کنید.

 

برای از بین بردن لکه‌های بارداری از هیدروکینون استفاده نکنید

برخی از خانم‌ها در طی دوران بارداری لکه‌هایی قهوه‌ای رنگ با نام ملانین در آن‌ها ایجاد می‌شوند که باید از مصرف هیدروکینون برای رفع آن‌ها اجتناب کنند. بهتر است برای رفع این لکه‌ها بعد از مشورت با پزشک خود از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۲۵ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.