با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

برگشت به حال و هوای درس بعد از تعطیلات

برگشت به حال و هوای درس بعد از تعطیلات طولانی شاید برای بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان مساله‌ای دشوار باشد. شروع دوباره درس و کار بعد از یک وقفه طولانی در تعطیلات، چه کل تابستان تعطیل باشید و یا حتی فقط ۳ روز، می‌تواند سخت و طاقت فرسا باشد! شما هنوز هم در حال و هوای تعطیلات و خوشگذرانی هستید، اما دیگر تعطیلاتی در کار نیست، دیگر تمام روز بیکار نیستید، تمام روز به گردش و گشت زنی در مسافرت نمی‌پردازید، تا لنگ ظهر نمی‌خوابید. همه این روزهای خوب و زیبا برای شما گذشت و اکنون دوباره وقت درس و مدرسه و یا کار است. آن قیافه درهم و ناراحت را به خود نگیرید. درست است که تعطیلات کمی آدم را تنبل می‌کند اما ما در این مطلب چند راه حل کوتاه برایتان داریم تا بتوانید راحت‌تر به حال و هوای درس و کار برگردید. پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید:

برگشت به حال و هوای درس بعد از تعطیلات

۱- روز خود را درست شروع کنید

سعی کنید در طول شب خواب و استراحت کافی داشته باشید تا صبح روز بعد با نشاط و سرزنده از خواب برخیزید. یک صبحانه مفصل و سالم بخورید تا بدنتان اول روز را با انرژی و سرزنده آغاز کند. سعی کنید شب قبل، قبل از رفتن به رختخواب چیزهای لازم را برای صبح روز بعد آماده کنید تا در صبح هول نشوید و به شما استرس وارد نشود و وقت کافی برای خوردن صبحانه داشته باشید. اگر وقت و امکانش را دارید، کمی حرکات کششی و ورزشی انجام دهید. حتی اگر در روز اول بعد از تعطیلات وقت و فرصت انجام این کارها را نداشتید، این ۳ مورد را در طول این هفته و در بقیه سال انجام دهید. خواب کافی، صبحانه سالم و ورزش.

 

۲- کمی زودتر به مدرسه یا محل کار روید تا زمانی را به تنهایی بگذرانید

به نظر من اگر در همان دقیقه اولی که وارد مدرسه و یا محیط کار می‌شویم درس و یا کار را شروع کنیم و کارها و وظایف را از همان دقیقه اول به ما محول کنند، بسیار دستپاچه می‌شویم. مخصوصا اگر بعد از یک تعطیلات طولانی باشد. اگر شما هم مثل من احساس می‌کنید، سعی کنید کمی زودتر به محل کار و یا دانشگاه بروید تا کمی زودتر در شرایط قرار گیرید و با آن کنار بیایید. اگر در بدو ورود به محل کار در حالی که هنوز کت خود را در نیاورده‌اید لیستی از کارها مقابلتان بگذارند و از شما بخواهند که آن‌ها را انجام دهید از آن‌ها خواهش کنید که چند دقیقه به شما وقت بدهند تا کتتان را در بیاورید و آماده کار شوید و در طول این چند دقیقه کمی آرامش و تمرکز بگیرید و با انرژی کار را شروع کنید. شما دانش آموزان و دانشجویان هم سعی کنید قبل از شروع اولین کلاستان کمی به کلاس و محیط عادت کنید.

 

۳- برای روز و هفته خود برنامه ریزی کنید

اگر در طول روز چند دقیقه کوتاه وقت آزاد پیدا کردید، از آن برای برنامه ریزی و سازماندهی کارهای خود استفاده کنید. کارهای مهم‌تری که برایتان مهم هستند، بیشتر اولویت دارند را انتخاب کنید و آن‌ها را در لیست خود وارد کنید و آن‌هایی که زیاد انجامشان فوری و اورژانسی نیست را به روزهای بعد در طول هفته موکول کنید. برای موفقیت در مدرسه برنامه‌ریزی برای مطالعه و تعیین یک روال برای درس خواندن در ابتدای ترم بسیار مهم است. می‌توانید برای برنامه ریزی بهتر از اپلیکیشن‌هایی که برای این منظور طراحی شده‌اند استفاده کنید. در این برنامه‌ها می‌توانید زمان و تاریخ مطالعه و امتحانات خود را نیز وارد کنید. این برنامه‌ریزی و سازماندهی می‌تواند ذهن شما را مجددا برای کار یا مطالعه آماده کند و حتی به شما برای بقیه هفته و بقیه سال انگیزه دهد.

 

۴- با کارهای کوچک شروع کنید

اگر حس می‌کنید هنوز هم به کار و یا درس خواندن بعد از تعطیلات عادت نکرده‌اید، با یک کار و یا درس کوتاه یک شروع جهشی را آغاز کنید. ابتدا لیستی از کارهایی که می‌خواهید در آن روز انجام دهید (به مرحله سوم مراجعه کنید) تهیه کنید، و اطمینان حاصل کنید که یک کار و یا درس آسان و در عین حال مهم باشد. و شروع به انجام آن کنید. با انجام آن برای باقی کارها انگیزه پیدا خواهید کرد. هیچ چیز بیشتر از خارج کردن و به انجام رساندن کاری در لیستتان به شما انرژی و انگیزه نمی‌دهد. دانش آموزان و دانشجویان هم می‌توانند ابتدا با شرکت در کلاس‌ها، تهیه کردن تمام منابع و کتاب‌ها، جزوه برداری و غیره شروع شود.

 

۵- سرو سامان دادن به ایمیل‌ها

کسانی که سر و کارشان با ایمیل است این مرحله مخصوص آن‌هاست. هیچ چیز به اندازه نگاه کردن به حجم ایمیل‌های رسیده در تعطیلات نمی‌تواند خسته کننده باشد. حذف خودکار تمام ایمیل‌های رسیده در تعطیلات راه حل مناسبی برای این مشکل نیست. چون ممکن است ایمیل‌های مهمی دریافت کرده باشید و آن‌ها نیز حذف شوند. اما راه‌های دیگری برای رسیدگی به ایمیل‌های رسیده هنگام سفر و تعطیلات وجود دارد. تنظیمات فیلترینگ ایمیل خود را فعال کنید. می‌توانید بر اساس فرستنده یا موضوع فیلتر کنید. در این صورت ایمیل‌های مهمتان را از دست نمی‌دهید. در صورت فیلتر کردن ایمیل‌هایتان با یک نگاه سریع ایمیل‌های مهم را برای خواندن نگه می‌دارید باقی را حذف می‌کنید.

 

۶- در روزهای اول به خودتان فشار نیاورید و اگر توانستید از دیگران کمک بگیرید

زیاد کار کردن و یا درس خواندن در روزهای اول شما را خسته و زده می‌کند. پس این کار را انجام ندهید. به تدریج حجم درس و کار خود را زیاد کنید. نه به یکباره! اگر حس کردید که نیاز به کمک دارید از همکاران خود کمک بگیرید. از این کار نترسید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱۶ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.