با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

بهداشت در دوران قاعدگی

چرخه قاعدگی مجموعه‌ای از تغییرات در بدن خانم‌هاست که آن‌ها را برای بارداری آماده می‌کند. ماهی یک‌ بار رحم رشد می‌کند و یک پوشش جدید از آندومتر ایجاد می‌کند تا تخمک‌ها را برای باروری آماده کند. به همین منظور بهداشت در دوران قاعدگی از اهمیت بالایی برخوردار است. در دوران قاعدگی یکسری اصول باید رعایت شود تا زنان و دختران از عفونت دوران قاعدگی جلوگیری کنند و سالم بمانند. در زمان قاعدگی خطر عفونت بالا می‌رود، خصوصا عفونت‌های جنسی؛ این افزایش خطر به دلیل این است که ماده مخاطی موجود در دهانه رحم که معمولا مسدود است در دوران قاعدگی باز شده تا خون از بدن خارج شود و همین موضوع این امکان را فراهم می‌کند تا باکتری‌ها بتوانند خود را به رحم و حفره‌ لگنی برسانند. تغییرات PH واژن نیز باعث می‌شود که احتمال بروز عفونت‌های مخمری (خمیری) بیشتر شود. پس ضروری است تا بانوان بهترین روش برای رعایت بهداشت در این دوران را بدانند تا در کمترین میزان ریسک و خطر قرار گرفته و دوران قاعدگی سالمی را طی کنند. برای داشتن دوران قاعدگی کم‌خطر سعی کنید به صورت منظم دوش بگیرید.

بهداشت در دوران قاعدگی

 

شیوه صحیح دوش گرفتن در دوران قاعدگی:

به این دلیل که واژن از دیگر نقاط بدن حساس‌تر است لذا باید متفاوت از نقاط دیگر شسته شود. توجه داشته باشید که فقط باید خارج از واژن خود را بشویید. برای شست‌شو نباید از صابون‌ها و شامپوهای معمولی و یا گرفتن دوش در آن نقطه استفاده کرد چرا که فلور طبیعی و اسیدیته‌ مهبل را اذیت می‌کند. برای شست‌شو سعی کنید از شوینده‌های مناسب و یا آب گرم و دستتان استفاده کنید.

 

انتخاب لباس مناسب:

در دوران قاعدگی از پوشیدن لباس‌های جذب و تنگ خودداری کنید. پوشیدن لباس‌های تنگ که نزدیک واژن قرار می‌گیرد، باعث می‌شود تا رطوبت و حرارت در آن نقطه افزایش یابد و پوستتان را نیز تحریک می‌کند. از لباس‌ زیرهای گشاد و پنبه‌ای استفاده کنید.

 

تغییر محصولات قاعدگی:

استفاده مستمر از پدهای بهداشتی و تامپون‌ها احتمال ابتلا به عفونت‌ها و سندروم شوک توکسیک (TSS) را افزایش می‌دهد. این استفاده مستمر و طولانی نیز باعث می‌شود تا پوست را اذیت و تحریک کند و باعث بروز عفونت شود. در این دوران سعی کنید از تامپون استفاده نکنید چرا که احتمال TSS را افزایش می‌دهد.

 

از جلو به عقب واژنتان را خشک و تمیز کنید:

زمانی که از عقب به جلو واژنتان را خشک می‌کنید، واژنتان را در معرض ورود باکتری‌های مضری قرار می‌دهید که باعث بروز عفونت‎هایی چون عفونت‌های قارچی و دستگاه ادراری در بدنتان می‌شود. پس سعی کنید واژنتان را از جلو به عقب خشک کنید و برای خشک کردن آنال و واژن هرکدام را جداگانه خشک کنید.
در این دوران، رابطه ایمن و محافظت شده داشته باشید زیرا خطر ابتلا به بیماری‌هایی چون ایدز، هپاتیت و به طور کلی بیماری‌های که از طریق خون منتقل می‌شود افزایش می‌یابد.

 

 

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱۸ مهر ۱۳۹۴

دیدگاه‌های شما

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

اطلاع از
avatar

wpDiscuz
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.