با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

تاریخچه‌ی خودروهای الکتریکی

شاید تصور شما درباره خودروهای الکتریکی به زمان نزدیکی برگردد اما تاریخچه‌ی خودروهای الکتریکی برمی‌گردد به بیش از یک قرن قبل.

توماس پارکر

توماس و خودروی الکتریکی

در سال ۱۸۵۹ میلادی فیزیکدان فرانسوی به نام گاستون موفق به ساخت اولین باتری قابل ذخیره شارژ شد، به دنبال این اختراع مهم و تاثیرگذار، بشر همواره سعی در به کاربردن این اختراع مهم شده است. یک مهندس اهل لندن به نام توماس پارکر که علاقه بسیار زیادی به طبیعت و جلوگیری از آلودگی هوا داشت، سعی در ساخت یک وسیله نقلیه الکتریکی بود که با تلاش و پشتکار فراوان، سرانجام توانست نخستین ماشین الکتریکی قابل استفاده در جهان را اختراع کند. البته قبل از پاکر افراد زیادی بودند که خودروهای الکتریکی اختراع کردند، ولی با توجه به مشکلات شارژ، سرعت پایین و…. این گونه ماشین‌ها به خاطره پیوستند. افزایش روز‌افزون ماشین‌های الکتریکی باعث کاهش چشم‌گیر مصرف سوخت‌های فسیلی می‌شود، ولی باید این را در نظر گرفت که تامین شارژ ماشین‌های الکتریکی یک معضل جدیدی در صنعت تولید برق است.

 

خودروهای الکتریکی در اروپا

با توجه به پتانسیل فوق‌العاده قوی صنعت خودرو‌سازی در اروپا و رقابت غول‌های خودرو‌ساز اروپا در تصاحب بازار‌های جهانی، در صنعت خودروهای الکتریکی پیشتاز بوده‌اند، به گونه‌ای که براساس آمارهای ارائه شده از موسسه خودروسازان اروپا در سه ماهه اول سال ۲۰۱۵ استفاده از خودروهای الکتریکی در ۲۷ کشور اروپایی ۲۸٫۸ درصد در مقایسه با دوره مشابه سال قبل افزایش یافته است. کشور‌های نظیر انگلیس با ۶۴٫۲ درصد، فرانسه با ۳۳٫۹ درصد، ایتالیا با ۱۸٫۱ درصد، آلمان با ۱۱٫۳ درصد، جزء کشورهای پیشتاز در خرید و فروش خودروهای الکتریکی هستند.

اولین خودروی الکتریکی در ایران

 

خودروهای الکتریکی در ایران

ایران هم مانند سایر کشورها علاقه خاصی در استفاده و تولید انبوه خودروهای الکتریکی دارد و فعالیت‌هایی در این زمینه انجام داده است، ولی متأسفانه نتوانسته در صنعت خودروهای الکتریکی جزء کشورهای پیشتاز باشد. ایران سیاست‌های تشویقی برای رونق صنعت خودروهای الکتریکی در نظر گرفته که می‌توان به دادن یارانه، حذف تعرفه سود بازرگانی-گمرکی، واردات خودرو برقی و پرداخت کمک هزینه‌های تحقیق و توسعه شرکت‌های خودروساز اشاره کرد.

ام‌وی‌ام-110-برقی

همچنان کمپانی‌های چینی در تصاحب بازار‌های ایران پیشتاز هستند، از فعالیت‌های کمپانی‌های چینی در زمینه خودرو‌های الکتریکی می‌توان به فعالیت مدیران خودرو اشاره کرد، مدیران خودرو واردات انبوه ام‌وی‌ام ۱۱۰ برقی را در دستور کار خود دارد.

ام‌وی‌ام 110 برقی 2

این خودروی برقی در حدود ۵۷ اسب بخار قدرت دارد که ۱۳ اسب بخار از مدل بنزینی این خودرو کمتر می‌باشد، در مقابل از گشتاور۱۵۰ نیوتن متری بهره می‌برد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۴ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.