با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

ترفندهای جوان‌تر به نظر رسیدن

ترفندهای جوان به نظر رسیدن

آیا جزو آن دسته از افراد هستید که چهره‌تان بیشتر از سنتان نشان می‌دهد؟ دوست دارید همیشه جوان به نظر برسید؟ با ترفندهای جوان‌تر به نظر رسیدن همراه ما باشید تا رمز و راز داشتن ظاهری جوان را به شما بگوییم:

 

پیری پوست می‌تواند در برخی از افراد زودتر از زمانی که انتظارش را دارند به سراغشان بیاید. عوامل زیادی در پیری زودرس مؤثرند. از آن جمله می‌توان به عوامل مخرب محیطی مانند اشعه فرابنفش خورشید (UV) اشاره کرد. این اشعه تأثیر منفی بر روی رشد و تکثیر سلول‌ها دارد. برخی خانم‌ها سنشان از آنچه که ظاهرشان نشان می‌دهد بیشتر است. در این مواقع وقتی با اعتماد به نفس سن خود را برای کسی بیان می‌کنند و این جواب را می‌شنوند: “چقدر خوب مانده‌ای” خوشحال می‌شوند. در نقطه مقابل زنانی قرار دارند که ظاهرشان بیشتر از سنشان نشان می‌دهد و همیشه از ترس اینکه مردم فکر کنند چقدر سختی در زندگی کشیده‌اند همیشه سن و سالشان را از دیگران پنهان می‌کنند. برخی از خانم‌ها نیز با به کار بردن روش‌های جوان‌سازی سعی در از بین بردن نشانه‌های گذر عمر از چهره خود دارند و همیشه دوست دارند جوان به نظر برسند.

 

چرا بعضی از افراد جوان‌تر و برخی پیرتر از سن واقعی‌ خود به‌نظر می‌رسند؟

این سؤال می‌تواند جواب‌های مختلفی داشته باشد. برخی گمان می‌کنند ژنتیک بیشترین تأثیر را دارد، اما باید بگوییم که اشتباه می‌کنند. مهم‌ترین دلیل جوان‌تر و یا پیرتر از سن واقعی به نظر رسیدن عوامل اکتسابی است. به طور مثال همانطور که گفتیم عوامل محیطی مخرب مانند اشعه فرابنفش خورشید (UV) می‌تواند روند پیری را تسریع بخشد. اشعه‌ی فرابنفش رشته‌های الاستین را شل می‌کند و همین امر باعث می‌شود خاصیت کشسانی پوست به تدریج از بین برود. این باعث می‌شود پوست شل و افتاده شود و پوست شل و افتاده اولین نشانه بالا رفتن سن است. اشعه UV همچنین می‌تواند با اثر منفی گاشتن روی ساختارهای سلولی باعث تغییرات در سلول‌های سطحی پوست و بروز لک‌هایی بر سطح پوست شود.

 

نقش تغذیه در پیری و جوانی

عوامل تغذیه‌ای در اکثر مسائل تأثیرگذار است. در این مسأله هم بی‌تآثیر نیست. سلول‌های پوست مرتب درحال تولید رادیکال‌های آزاد هستند. آنتی‌اکسیدان‌ها هم که دشمن رادیکال‌های آزاد هستند. بنابراین تا می‌توانید از میوه‌ها و سبزیجات تازه استفاده کنید. زیرا سرشار از آنتی‌اکسیدان هستند و قادرند از آثار مخرب رادیکال‌های آزاد جلوگیری کنند. اگر بخواهیم خلاصه کنیم باید بگوییم تجمع رادیکال‌های آزاد در بدن باعث پیری زودرس می‌شود. شما باید جلوی این پیری را بگیرید. بنابراین می‌توانید با مصرف ویتامین‌های A ،B و C که اثر آنتی‌اکسیدانی دارند از پیری زودرس پیشگیری کنید. جالب است که بدانید بر خلاف پیری پوست، علت اصلی سفید شدن موها ژنتیک است اما کمبود برخی از ویتامین‌ها نیز بی‌تأثیر نیست. شما با مقابله با عوامل اکتسابی مخرب باید جلوی پیری پوستتان را بگیرید.

 

 چه عواملی در کند کردن روند پیری پوست مؤثرند؟

این عوامل عبارتند از:

– استفاده از ضد‌آفتاب و پوشش مناسب پوست در برابر آفتاب
– استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده و شوینده‌های مناسب
– پرهیز از تهاجمات خارجی
– تغذیه مناسب
– دوری از استرس

 

از چه سنی به بعد پیر شدن پوست و به وجود آمدن چین و چروک‌های پوست طبیعی است؟

در این مورد نمی‌توان سن و سال خاصی را عنوان کرد. بستگی به ژنتیک و نژاد افراد دارد. متأسفانه امید زندگی در ایران به ۷۴ سالگی رسیده، در حالی که این رقم برای کشورهای شرق آسیا بالای ۸۵ سال است و با افزایش کیفیت سیستم‌های بهداشتی در حال افزایش نیز است. طبیعتا بالارفتن سن چین و چروک‌های پوست نیز بیشتر می‌شوند.

 

روش‌های جوان‌سازی:

برای جوانسازی روش‌های گوناگون و بسیاری وجود دارد. برخی از روش‌ها به صورت سطحی عمل کرده و لک‌های پوستی و چین و چروک پوستی را کاهش می‌دهند؛ مانند کرم‌ها و لایه‌بردارها و لیزر. برخی روش‌ها نیز جوانسازی را به صورت عمقی انجام می‌دهند، مانند کشیدن رشته‌های الاستین پوست. تکنیک‌های زیاد و متنوعی در زمینه جوانسازی پوست وجود دارند اما اگر بخواهیم آن‌ها را بر حسب بیشترین تأثیری که دارند نام ببریم باید بگوییم: داروهای موضعی، انواع کرم‌ها و بعد از آن لیزر، دستگاه‌های رادیو فرکوئنسی و پرکننده‌ها مؤثر هستند.

 

ترفندهای جوان‌تر به نظر رسیدن:

مهم‌ترین کار، استفاده از ضدآفتاب و کرم‌های مرطوب کننده است. استفاده از این کرم‌ها را جدی بگیرید و حتی در روزهایی که آفتاب نیست هم از این کرم‌ها استفاده کنید. زیرا علت پیری زودرس پوست همانطور که گفتیم اشعه UV یا آفتاب است. مسئله مهم بعدی داشتن رژیم غذایی مناسب و غنی از ریزمغذی‌ها و ویتامین‌ها و مواد‌ معدنی است. از عوامل مهم دیگر می‌توان به عدم مصرف الکل و دخانیات، خواب و استراحت کافی و ورزش اشاره کرد. عوامل دیگری هم تأثیر گذار است که شاید برخی به آن‌ها توجه نمی‌کنند و یا نمی‌دانند که این مسائل هم مهم هستند. مثلا تغییر شیوه لباس پوشیدن یا تغییر فرم عینک، تغییر رنگ مو و نازک نکردن ابروها و رسیدگی به دندا‌ن‌ها می‌توانند رابطه مستقیمی با جوان یا پیرتر به نظر رسیدن افراد داشته باشد.

 

ارتباط نحوه خوابیدن با چین و چروک پوست:

در این باره برخی خبری را منتشر کرده‌اند که در آن عنوان شده؛ افرادی که به پهلو و یا وی شکم می‌خوابند به مرور زمان چین و چروک در اطراف چشم و روی صورتشان نمایان می‌شود. در این خبر توصیه شده است که برای جلوگیری از این کار از بالش‌هایی با جنس ساتن یا کتان استفاده کنید تا پوست روی آن کشیده نشود و دچار چین و چروک نشود. اما گویا این خبر منبع علمی نداشته و درست نیست. زیرا بعد از انتشار این خبر یک جراح پلاستیک آمریکایی روی ۱۰۰ زن تحقیقاتی انجام داد که در آن نحوه خوابیدن و احتمال بروز چین‌ و‌ چروک پوستی بررسی کرد، اما نتیجه مطالعات نشان داد که ارتباطی بین نحوه خوابیدن و چروک‌های پوستی وجود ندارد. به طور معمول افراد بیشتر در سمت چپ صورت خود دچار چین و چروک می‌شوند و مواجهه بیشتر پوست با نور آفتاب بخصوص در حین رانندگی می‌تواند دلیل آن باشد.

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱۱ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.