با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

تغییرات نوزاد در ۱ و ۲ ماهگی

نوزاد 1 ماهه

بخش سلامت چیدنی قصد دارد تغییرات نوزادان را در قالب چند بخش از ۱ تا ۷ ماهگی به اطلاع والدین عزیز برساند. با بخش اول این مطلب و تغییرات نوزاد در ۱ و ۲ ماهگی با ما همراه باشید:

 

نوزادان تا ۵ سالگی بسیار سریع رشد می‌کنند. در ۶ ماهه نخست بعد از تولد نوزاد این تغییرات بسیار بسیار سریع‌تر خواهد بود و می‌توان گفت هر روز برای والدین تازگی دارد. والدین می‌توانند بر اساس یک سری راهنمایی‌ها تغییرات رفتاری آینده نوزادشان را پیش‌بینی کنند. روند رشد نوزادان با هم متفاوت است و همین امر باعث می‌شود تغییرات در نوزادان مختلف با یکدیگر از نظر زمانی تفاوت داشته باشد. از این رو به این مسأله با نگرانی و وسواس نگاه نکنید. اما یک سری تغییرات هستند که در صورت عدم مشاهده باید برای والدین زنگ خطری باشد و با پزشک اطفال خود در این رابطه مشورت کنند و اقدامات لازم را انجام دهند.

 

در روزهای ابتدایی تولد نوزاد، والدین او اغلب مشغول عوض کردن پوشک و یا خواباندن نوزاد هستند و خود نوزاد نیز در ۱ ماهه نخست تولد مشغول خوردن شیر مادر است. در این روزها او ممکن است مدام گریه کند و به صدای شما توجه خاصی نشان ندهد. اما بعد از چند هفته نسبت به چهره‌هایی که می‌بیند، صداهایی که می‌شنود و لمس بدنش از خود واکنش‌هایی نشان می‌دهد. این را به خاطر داشته باشید که در هفته‌های نخست نوزاد تنها قادر است فاصله ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتری خود را ببیند. این فاصله دقیقا فاصله بین صورت نوزاد تا صورت مادر در حین به آغوش کشیدن اوست. الگوهای سیاه و سفید اطراف نوزاد توجه او را به خودشان جلب می‌کنند. البته سیستم شنوایی نوزاد در این روزها کاملا رشد کرده و در صورتی که صداهای آشنا مانند صدای پدر و مادر خود را بشنود، نسبت به آنها واکنش نشان می‌دهد. اگر در این ایام نوزاد را روی شکم قرار دهید، سرش را کمی بالا می‌آورد و کمی به طرفین می‌چرخاند. البته در صورت قرار دادن او در این حالت مراقب سر و گردن او باشید. او را در کالسکه قرار دهید و با هم به پارک بروید. با او صحبت کنید. اگر ارتباطات این چنینی با او برقرار کنید، علامت‌هایی که کودک در هنگام خواب و یا گرسنگی از خود بروز می‌دهد را به خوبی خواهید شناخت. سعی کنید با نوزاد خود ارتباط برقرار کنید.

 

در این دوران تا آنجا که نوزادتان مایل است او را روی شکم خوابانده تا او بتواند دستانش را ستون کند و بازی کند. این بازی مورد علاقه نوزادان است و بازوهایشان را نیز تقویت می‌کند. می‌توانید اسباب‌بازی‌هایش را کمی از او فاصله دهید تا برای رسیدن به اسباب‌بازی‌هایش کمی دست و پا بزند. یادتان باشد باید برای بودن با نوزاد خود صبر و حوصله و وقت زیادی را اختصاص دهید. او تمایل دارد که در فضاهای باز باشد. او را به پارک و فضاهای باز ببرید. او در این روزها از بودن در کنار شما آرامش می‌گیرد و البته دوست دارد در فضای خارج از خانه و با کودکان دیگر باشد. فقط حواستان باشد که حتی لحظه‌ای از او چشم بر ندارید. زمانی که نوزادتان بیدار و هوشیار است به انجام بازی‌های ساده با او بپردازید. یکی از بهترین بازی‌هایی که می‌توانید با نوزاد خود انجام دهید این است که از صداهایی که در می‌آورد تقلید کنید. سعی کنید در چند هفته اول که او را به بیرون می‌برید، حرکات و علائمی که نوزاد از خود نشان می‌دهد و با زبان بی‌زبانی می‌گوید «دیگر کافی است و به خانه برگردیم» را متوجه شوید!

 

زنگ خطر

در صورت مشاهده رفتارهای زیر در نوزادتان با پزشک خود مشورت کنید:

– اگر نوزاد به آرامی شیر می‌خورد.

– اگر برای دیدن اطرافش، چشم‌هایش را متمرکز نمی‌کند و به حرکت اجسام در اطرافش واکنش نشان نمی‌دهد.

– اگر به نور بی‌توجه است و واکنش از خود نشان نمی‌دهد.

– عضلاتش بیش از اندازه سفت و یا بیش از اندازه نرم و شل است.

– به صداهای بلند اطراف خود واکنش نشان نمی‌دهد.

 

[تعداد: 4    میانگین: 2.8/5]
تاریخ: ۲۹ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.