با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

تغییرات نوزاد در ۳ و ۴ ماهگی

بخش سلامت چیدنی قصد دارد، تغییرات نوزادان را در قالب چند بخش از ۱تا۷ ماهگی به اطلاع والدین عزیز برساند. با بخش دوم این مطلب و تغییرات نوزاد در ۳ و ۴ ماهگی با ما همراه باشید:

تغییرات نوزاد در 3 و 4 ماهگی

در این سن نوزادان، دنیایی از خنده را به زندگی شما هدیه می‌دهند. او در این سن خندیدن را دوست دارد و بیشتر از ۲ ماه گذشته می‌خندد. در این سن او بسیار به بازی کردن علاقه دارد. همچنین علاقه آن‌ها به تقلید حالات صورت والدین خود بسیار زیاد است. برای او صداهایی که شما تولید می‌کنید، بسیار جذاب است و تلاش می‌کند تا صدای شما را تقلید کند. در ۳ ماهگی نیازی نیست مانند ۱ و ۲ ماهگی مدام مراقب سر و گردن او باشید، زیرا ماهیچه‌های گردنش تا حدی قوی شده‌اند. آن‌ها می‌توانند بدون کمک شما و به راحتی سرشان را در وضعیت مناسبی نگه دارند. او نیم تنه بالای خود را با استفاده از بازوهایش بالا نگه می‌دارد. او قادر است دستانش را باز و بسته کند و با دستانش عروسک‌های اطرافش را تکان می‌دهد، دستانش را گاهی به دهانش می‌برد. هماهنگی دست و چشم نوزاد در این هفته‌ها به طرز چشمگیری قابل مشاهده است. برای اینکه توجه او را جلب کند، اشیا و اسباب‌بازی‌هایی که آن‌ها را دوست دارد، در برابر چشمانش حرکت دهید و خواهید دید که با چه ذوق و شوقی حرکت آن‌ها را دنبال می‌کند. او در این سن توانایی تشخیص والدین خود را از میانه اتاق دارد.

خیالتان راحت باشد؛ مبادا فکر کنید اگر به خواسته‌های نوزاد خود اهمیت دهید، او را لوس بار می‌آورید و در آینده به مشکل بر می‌خورید. هر چه بیشتر به خواسته‌ها و نیازهایش به موقع واکنش نشان دهید و به آن‌ها توجه کنید، او بیشتر احساس امنیت و عشق را از شما دریافت می‌کند. در این روزها با او زیاد بازی کند و او را بر روی شکمش قرار دهید تا هم ماهیچه‌هایش قوی‌تر شد و هم ارتباط بهتری با اطرافیان خود برقرار کند. اسباب‌بازی‌های بی‌خطرش را کمی دورتر از او قرار دهید تا ترغیب شود تا خود را به آن‌ها برساند. تلاش او برای این کار و قرار گرفتن بدنش در این حالت باعث تقویت بازوهایش خواهد شد. حتی اگر به صحبت‌های شما واکنش کامل نشان ندهد، سعی کنید تمام روز را با او صحبت کنید. در بین صحبت‌هایتان به توصیف کارهایی که انجام می‌دهید بپردازید. نام اشیایی که او به آن علاقه دارد و یا برایش آشناست به زبان بیاورید و تکرار کنید. با هم بازی کنید و کتاب بخوانید. اگر بتوانید کاری کنید که او در شرایط مناسب و با احتیاط غلت بزند، خیلی خوب است.

زنگ خطر

در صورت مشاهده موردهای زیر با پزشک اطفال خود مشورت کنید:

– در صورتی که نتواند به راحتی سر خود را نگه دارد.

– در صورتی که نتواند اشیاء را در دست خود بگیرد.

– در صورتی که نتواند روی اشیاء تمرکز کند.

– در صورتی که نمی‌خندد.

– در صورت عدم واکنش به صداهای اطراف.

– در صورت عدم توجه و واکنش به چهره‌های نا آشنا.

– اگر حس می‌کنید که اگر در کنار افراد نا آشنا باشد، پریشان و بیتاب می‌شود.

 

 

در ادامه بخوانید:

تغییرات نوزاد در ۱ و ۲ ماهگی

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۴ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.