با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

تغییرات نوزاد در ۴ تا ۷ ماهگی

کودک 6 ماهه

بخش سلامت چیدنی قصد دارد تغییرات نوزادان را در قالب چند بخش از ۱تا۷ ماهگی به اطلاع والدین عزیز برساند. با بخش سوم این مطلب و تغییرات نوزاد در ۴ تا ۷ ماهگی با ما همراه باشید:

 

کودک با گذشت ۴ ماه از تولدش بیشتر از ۱ فصل را از زندگیش پشت سر گذاشته  است. او اکنون با دنیای جدید که به آن وارد شده است خو گرفته است. او دیگر نه تنها می‌خندد، بلکه قهقهه می‌زند. او با شما با کلماتی نا مفهوم صحبت می‌کند و کلمات نامشخصی را بر زبان می‌آورد. او کم کم به حرکت افتاده و می‌تواند بر روی شکم خود بچرخد و مدام تحرک داشته باشد. او حتی در این سن قادر است بدون کمک پدر و مادرش بنشیند. با پاهای خود تعادلش را حفظ می‌کند و زمانی که او را با دستان خود نگه می‌دارید، حرکت‌های بیشتری از او مشاهده می‌کنید. این را بدانید که نوزاد اکنون نسبت به رفتار و صحبت‌ها و صداهایی که تولید می‌کنید، حساسیت بیشتری دارد و تا حدی می‌تواند منظورتان را از کلمه «نه» اگر با تحکم گفته شود بفهمد. بازی مورد علاقه نوزاد در بعد از ۴ ماهگی این است که دستان خود را مقابل صورت خود بگیرید و ناگهان کنار ببرید. او این بازی را بسیار دوست دارد و این به این خاطر است که نوزاد در این سن از کشف چیزهای جدید لذت می‌برد و صورت شما حکم چیز جدیدیست که او کشف می‌کند!

دنیای او اکنون قشنگ‌تر شده است چون او همه چیزهای اطرافش را رنگی می‌بیند. او اکنون قادر است فواصل دورتری را ببیند و والدین خود را از فاصله دورتر تشخیص دهد. یکی از جالب‌ترین تفریحات و سرگرمی برای نوزادان در این روزها این است که مقابل آینه بنشیند و خود را تماشا کند. سعی کنید شرایطی را برایش فراهم کنید که بتواند مهارت‌های فیزیکی خود را تقویت کند. به طور مثال در نشستن او بر روی زمین به او کمک کنید و اسباب‌بازی‌های بی‌خطر را در اطرافش قرار دهید تا با آن‌ها بازی کند. در این سن به علت تحرک و جنب و جوش زیاد امکان برخورد نوزاد با موانع محیطی بیشتر است، پس لازم است بیش از پیش حواستان به او باشد و بیش از پیش محیط خانه را برایش ایمن کنید.

 

زنگ خطر

در صورت مشاهده موارد زیر با پزشک اطفال مشورت کنید:
– اگر نوزادتان بیش از آنچه که باید پف کرده است.
– اگر نمی‌تواند سرش را خودش نگه دارد.
– اگر نمی‌تواند به تنهایی و بدون کمک بنشیند.
– اگر با افراد نا آشنا آنچنان گرم نمی‌گیرد.
– برای رسیدن به اشیاء محیطش تلاشی از خوش نشان نمی‌دهد.

 

در ادامه بخوانید:

تغییرات نوزاد در ۳ و ۴ ماهگی

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۵ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.