با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

توصیه‌های تغذیه‌ای برای فصل پاییز

پاییز

تخت‌های بیمارستانی در فصل پاییز بیشتر پر می‌شوند و برخی از بیماری‌ها در فصل پاییز بیشتر هستند. همچنین بیماری‌های روانپریشی نیز در فصل پاییز افزایش می‌یابند. دردهای سیاتیکی نیز در فصل پاییز بیشتر هستند. مزاج پاییز به جز فصل‌هایی که در آن باران می‌بارد و خشکی مزاج را کاهش می‌دهد سرد و خشک است. برای پیشگیری بیماری‌ها در این فصل در این مطلب به توصیه‌های تغذیه‌ای برای فصل پاییز اشاره می‌کنیم:

 

در پاییز چه نخوریم؟

سعی کنید در این فصل از مصرف مواد غذایی مانند عدس، گوشت گوساله، فست فود، ترشی، بادمجان، اجتناب کنبد. همچنین غذاهای مانده نیز نخورید. این مواد غذایی سودازا هستند.
در فصل پاییز بیشتر مراقب این بیماری‌ها باشید زیرا احتمال وقوع آن‌ها در این فصل بیشتر است، بیماری‌هایی مانند دردهای سیاتیکی و مفصلی, بزرگی طحال, مشکلات ادراری, بیماری‌های ریوی و …

 

چه غذاهایی در پاییز بخوریم؟

سعی کنید در این فصل غذاهای گرم بخورید. غذاهایی که تند و تیز هستند. خوردن غذاهایی که گرم و تر هستند نیز در این فصل توصیه می‌شود. غذاهایی مانند آبگوشت پرندگان، شیرینی‌های بادامی، انجیر، مویز، کشمش و …
از بین میوه‌ها نیز بهتر است میوه‌هایی مانند خربزه، گلابی، سیب، به و انگور بخورید.
علاوه بر نکته‌هایی که گفتیم یادتان باشد در فصل پاییز با آب سرد دوش نگیرید، همچنین در آب سرد ننشینید، سعی کنید ۱ روز در میان با آب نیمه‌گرم دوش بگیرید. در طول روز نخوابید؛ آب سرد ننوشید و از حجامت نیز پرهیز کنید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۴ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.