با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

جاذبه های گردشگری آنکارا

بخش راهنمای سفر وبسایت چیدنی قصد دارد در یک سری مقالات به معرفی جاذبه‌های گردشگری کشورهای مختلف بپردازد. در این سری از مقالات به کشور ترکیه می‌پردازیم که خود شامل چند شهر مهم توریستی می‌باشد که باید در چند مقاله به اطلاع شما مخاطبین خوب وبسایت چیدنی برسانیم.

و اینک جاذبه های گردشگری آنکارا :

 

۱- مقبره آتاتورک

آتاتورک بنیانگذار جمهوری ترکیه بود و مقبره آن در شهر آنکارا یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌باشد. این مقبره در سال ۱۹۴۴ بنا شد. حیاط این مقبره بسیار بزرگ با کفپوش‌های موزاییکی است و هنگامی که به آنجا می‌روید می‌توانید سربازهایی را مشاهده کنید که از آنجا محافظت می‌کنند. ظاهر این مقبره ترکیبی از معماری باستانی و مدرن می‌باشد که در عین سادگی بسیار زیبا است. در داخل این مقبره موزه‌ای است که شامل عکس‌ها، نوشته‌ها، نامه‌ها و اشیای شخصی آتاتورک می‌باشد. شما می‌توانید همه روزه به غیر از روزهای دوشنبه از این مقبره دیدن کنید.

مقبره آتاتورک

۲- حمام رومی

حمام رومی که حمامی تاریخی است، در میدان اولتوس و در خیابان چانکری قرار دارد و یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر آنکاراست که هر ساله مسافران و توریست‌های زیادی را به خود جذب می‌کند. گفته می‌شود این حمام در قرن سوم بعد از میلاد مسیح ساخته شده است و سمبل استقلال مردم ترکیه است. این حمام از چندین بخش که شامل اتاق‌های سرد، اتاق‌های خنک و اتاق‌های گرم است تشکیل شده است.

حمام رومی

 

۳- ارگ آنکارا

این ارگ نماد شهر آنکارا و یکی از جاذبه‌های توریستی این شهر می‌باشد که در سال ۲۷۸ قبل از میلاد مسیح ساخته شده است. ارگ آنکارا بر روی صخره‌ای بلند در اولوس بنا شده است. اتفاع دیوارهای این ارگ ۱۴تا ۱۶ متر و شامل ۲۰ برج می‌باشد. ارگ آنکارا قدیمی‌ترین بخش شهر است. این ارگ از نمونه‌های ظریف معماری سنتی است که نواحی سرسبز و آرامش بخشی نیز برای استراحت و تفریح دارد.

ارگ آنکارا

 

۴- مسجد حاجی بایرام

این مسجد بزرگ که یکی از جاذبه‌های تاریخی گردشگری در آنکاراست در محله اولوس و بعد از معبد آگوستوس قرار دارد. این مسجد در کنار آرامگاه صوفی مشهور حاجی بایرام که بنیانگذار فرقه بایرامی است واقع شده است. این مسجد در سال ۱۴۲۷ بنا شده و نمایی آجری دارد و برای مراسم‌های زیادی استفاده می‌شود.

مسجد حاجی بایرام

 

۵- تئاتر رومی

سالنی بزرگ است که یکی از دیدنی‌ترین مناطق زیبای آنکاراست و در قرن دوم بعد از میلاد ساخته شده است، اما در سال ۱۹۸۲ پی به وجود این تئاتر بردند. هنوز هم در حال حفاری این نئاتر برای کشف آثار جدیدتری هستند. چند مجسمه رومی کشف شده است که به موزه تمدن آناتولی انتقال داده شده است.

تئاتر رومی

۶- ستون ژولین

ستون ژولین یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری این شهر است که در سال ۳۶۲ بعد از میلاد بنا شده است. ارتفاع ستون ژولین ۱۵ متر می‌باشد و در اولوس و نزدیکی حمام معروف رومیان قرار گرفته است.

ستون ژولین

 

۷- آب‌های گرم و معدنی شهرستان هایمانا

این چشمه‌ در جنوب آنکارا قرار دارد و دارای قدمتی تاریخی است. قدمت آن به دوران رومی‌ها، بیزانسیون، سلجوقیان و عثمانیان بر می‌گردد. این آب‌ها سرشار از کلسیم، سدیم، منگنز، بیکربنات و کربن دی اکسید است و دمایی در حدود ۴۶ درجه دارد. این آب‌ها خاصیت درمانی داشته و خوردن آن (نه به مقدار زیاد) باعث درمان مجاری ادرار و دفع سنگ می‌شود. همچنین برای بیماری‌های دیگری مانند رماتیسم، آلرژی، درد مفاصل، فلج اطفال، کاهش فشار خون، تصفیه خون، آسم برونشیال، سندروم تنگی شش‌ها و بسیاری بیماری‌های دیگر مفید است. نگران اقامت خود در این شهرستان نباشید. هایمانا در هر گوشه‌اش هتل و پانسیون وجود دارد.

آب‌های گرم و معدنی شهرستان هایمانا

۸- مسجد اهی الوان

این مسجد که یکی از قدیمی‌ترین مساجد آنکارا است در منطقه اولوس و محله کویون پازاری و در نزدیکی ارگ آنکارا و بر روی شیب یک صخره قرار دارد و قدمت آن به قرن ۱۴ و ۱۵ برمی‌گردد. در داخل این مسجد ۱۲ ستون چوبی دیده می‌شود که بر زیر یک سقف چوبی قرار دارند. این مسجد دارای منبری از جنس گردم و زیباست که بسیار ظریف کنده کاری شده است.

مسجد اهی الوان

 

۹- معبد آگوستوس

این معبد که قدمت به ۱۰ سال بعد از میلاد بر می‌گردد، توسط پادشاه غلاطیه‌ای و به یاد آگوستوس ساخته شد و در منطقه پولوس و کنار مسجد حاج بایرام قرار دارد. پیمان سیاسی آگوستوس به دو زبان لاتین و یونانی بر روی دیوارهای معبد حک شده است. این معبد بسیار زیبا و با عظمت است و پیشنهاد می‌کنیم در سفرتان به آنکارا حتما از آن دیدن نمایید.

معبد آگوستوس

۱۰- مسجد اصلان حانه

این مسجد که یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری آنکاراست، مسجدی سلجوقی در نزدیکی ارگ است که در قرن ۱۳ بنا شد. این مسجد نمایانگر معماری باستان ترکیه بوده و در ساخت آن سنگ‌ها و موزائیک‌های زیبایی استفاده شده است. سقف این مسجد چوبی و دارای ۲۴ ستون است.

مسجد اصلان حانه

 

 

دیگر نقاط دیدنی ترکیه:

جاذبه‌‌های گردشگری ترکیه – بودروم

جاذبه‌‌های گردشگری ترکیه – آنتالیا ۲

جاذبه‌‌های گردشگری ترکیه – آنتالیا ۱

جاذبه‌‌های گردشگری ترکیه – آلانیا

جاذبه‌‌های گردشگری ترکیه – ازمیر

جاذبه‌های گردشگری ترکیه – آبشارها

جاذبه‌های گردشگری ترکیه – دریاچه‌ها

جاذبه‌های گردشگری ترکیه – استانبول

جاذبه‌‌های گردشگری ترکیه – کوش آداسی

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۹ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.