با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

حاملگی خارج از رحمی

حاملگی خارج از رحمی

حاملگی خارج از رحم یا مولار چیست؟

اگر تخمک لقاح یافته در هر جای دیگری غیر از داخل رحم جایگزین شود، بارداری نابجا یا خارج از رحم اتفاق می‌افتد. شما هنوز هم ممکن است علائم حاملگی معمولی در ابتدا داشته باشید. اما در نهایت خونریزی و سایر علائم نشان می‌دهد چیزی اشتباه است.
از دست دادن حاملگی می‌تواند ترسناک و غم انگیز باشد. اما تا زمانی که درمان مناسب انجام دهید، بعید است به هر گونه عواقب جسمی طولانی مدت دچار شوید.

 

حاملگی خارج از رحمی چقدر رایج هستند؟

در حدود ۱ از ۱۵۰۰ بارداری در ایالات متحده حاملگی خارج از رحمی است. اگر شما زیر ۲۰ سال و یا بیش از ۳۵ سال سن دارید، و یا اگر یک حاملگی مولار قبلی، و یا دو یا چند بار سقط داشته‌اید، شانستان در داشتن یک حاملگی مولار بالاتر است. زنان جنوب شرقی آسیا نیز به نظر می‌رسد بیشتر در معرض خطر حاملگی مولار باشند.

 

چه چیز باعث حاملگی خارج از رحمی می‌شود؟

حاملگی خارج از رحمی زمانی اتفاقی می‌افتد که مشکلات مشخص اطلاعات ژنتیکی (کروموزوم) در تخمک بارور شده وجود دارد. نتیجه این است که تخمک ممکن است به یک جنین رشد نیافته (خارج از رحمی کامل) و یا جنین غیر طبیعی (خارج از رحمی جزئی) تبدیل شود. در حاملگی عادی، تخمک بارور شده شامل ۲۳ کروموزوم از پدر و ۲۳ از مادر است. این مورد حاملگی خارج از رحمی نیست. در اغلب حاملگی خارج از رحمی کامل، تخمک بارور شده شامل دو نسخه کروموزوم از پدر و هیچ کروموزومی از مادر نیست. در این مورد، هیچ جنین، کیسه آب، و یا هر بافت جفت طبیعی وجود ندارد. در عوض، جفت به شکل یک توده کیست به نظر می‌رسد که مثل یک خوشه انگور است.
در بارداری خارج از رحمی جزئی یا ناکامل، کروموزوم های مادر باقی می‌مانند، اما پدر دو گروه از کروموزوم ها را تامین می‌کند. در نتیجه جنین به جای ۴۶ عدد کروموزوم، ۶۹ عدد کروموزوم دارد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که کروموزوم‌های پدر دو برابر شوند و یا دو اسپرم با یک تخمک لقاح پیدا کنند (جای یک اسپرم با یک تخمک). در یک حاملگی مولار جزئی، برخی از بافت جفت طبیعی در میان مجموعه‌ای از بافت غیر طبیعی وجود دارد. جنین شروع به رشد می‌کند، بنابراین ممکن است یک جنین و یا فقط برخی از بافت جنینی یا کیسه آب وجود داشته باشد. اما حتی اگر یک جنین وجود داشته باشد، در اکثر موارد آن چنان غیر طبیعی است که نمی‌تواند زنده بماند.

 

چگونه بفهمم که آیا تا به حال حاملگی خارج از رحمی داشته‌ام؟

در اوایل، شما ممکن است علائم حاملگی داشته باشید، اما شروع به لکه بینی یا خونریزی شدید می‌کنید. این خونریزی و لکه ممکن است به رنگ قرمز روشن و یا ترشحات قهوه‌ای مداوم یا متناوب، خفیف و یا شدید باشد. این خونریزی می‌تواند اوایل شش هفته بارداری و یا اواخر ۱۲ هفته شروع شود. شما همچنین ممکن است تهوع و استفراغ شدید، درد شکمی، و تورم شکمی (چون رحم شما ممکن است به سرعت بیش از حد معمول رشد کند) داشته باشید. اگر هر گونه لکه بینی یا خونریزی در دوران بارداری داشتید، بلافاصله با دکتر یا مامای خود تماس بگیرید . این علایم لزوما نشانه حاملگی مولار نیست، اما پزشک شما احتمالا دستور آزمایش سونوگرافی می‌دهد تا علت را پیدا کند و یک آزمایش خون برای اندازه گیری سطح هورمون HCG انجام می‌دهد. اگر شما یک حاملگی خارج از رحمی داشته باشید، سونوگرافی یک کیست که مثل یک خوشه انگور است را در رحمتان را نشان می‌دهد، و سطح هورمون hCG شما بالاتر از نرمال خواهد بود.

 

بارداری خارج رحمی چطور درمان می‌شود؟

روش درمان به زمان تشخیص و اینکه تشخیص چقدر قطعی باشد و همچنین به اندازه جنین و تکنیک‌های در دسترس بستگی دارد و هدف پزشک خارج کردن جنین و حفظ توانایی باروری است. اگر بارداری به وضوح در خارج از رحم بوده و اندازه جنین هنوز کوچک باشد شاید بتوان از درمان دارویی استفاده کرد. درمان غیر جراحی یک بارداری خارج رحمی بدون پارگی، استفاده از نوعی داروی ضد سرطان به نام متوترکسات است که به صورت تزریق داخل وریدی در بیمارستان یا درمانگاه بیماران سرپایی، تجویز می‌شود. متوترکسات ترکیبی است که باعث مسموم شدن سلول‌ها و خاتمه بارداری می‌شود. در صورتی که سطح HCG پس از این روش درمانی کاهش یابد، نشانه به پایان رسیدن بارداری است و پس از آن علایم نیز بهبود می‌یابند با این حال ممکن است بعد از استفاده از دارو نیز نهایتا نیاز به جراحی وجود داشته باشد.
اگر وضعیت مادر خوب بوده و جنین نیز هنوز خیلی بزرگ نشده باشد که آسیب به لوله‌های رحمی وارد کرده باشد، می‌توان از جراحی لاپاروسکوپی نیز برای خارج کردن آن استفاده کرد. همانطور که در بالا توضیح داده شد با استفاده از یک دوربین بسیار کوچک داخل لگن مشاهده شده و جراحی نیز با لوازم بسیار ریز و دقیق انجام می‌شود. این عمل با بی حسی موضعی انجام می‌شود و نقاهت آن کمتر از یک هفته خواهد بود. البته نیاز به تجهیزات و پزشک متخصص کاملا ورزیده در استفاده از این روش دارد. در صورتی که افزایش سن بارداری و سایز جنین منجر به آسیب جدی در ناحیه شده و یا خونریزی شروع شده باشد، بهترین روش جراحی با بیهوشی و باز کردن شکم است تا جنین و کلیه نسوج آسیب دیده خارج شود. ممکن است در شرایطی بتوان لوله رحم را ترمیم کرد اما گاهی لازم است کل یک لوله خارج شود و این مساله روی توانایی باروری در آینده تاثیرگذار خواهد بود. دوره نقاهت در جراحی شکمی حدود ۶ هفته خواهد بود. بنابراین بهتر است سعی شود که پیش از پارگی و تخریب لوله، بارداری لوله‌ای تشخیص داده شود. با تشخیص زود هنگام می‌توان مانع از بروز خونریزی داخلی بدلیل پارگی و خونریزی لوله و احتمالا از دست دادن لوله رحمی شد. اغلب بارداری‌های خارج رحمی حدود هفته های ۶ تا ۸ بارداری شناسایی می‌شوند. کلید تشخیص زود هنگام، توجه به علائم و رابطه مناسب بین شما و پزشک و بحث در مورد وجود هر نوع علامت و شدت آن است.

 

کی می‌توانم دوباره باردار شوم؟

مهم نیست که چه نوع درمانی داشته‌اید، قبل از اقدام برای بارداری مجدد نیاز دارید یک سال صبر کنید تا میزان hCG پایین بیاید و نزدیک به صفر شود. اگر قبل از آن باردار شدید سطح هورمون hCG افزایش می‌یابد و برای پزشکتان غیر ممکن خواهد بود که تشخیص دهد آیا بافت غیر طبیعی درحال بازگشت است یا خیر. خبر خوب این است که داشتن یک حاملگی خارج از رحمی روی باروری و یا توانایی برای داشتن یک حاملگی طبیعی شما تاثیر نمی‌گذارد، حتی اگر شیمی درمانی کرده باشید. شما در خطر افزایش تولد نوزاد مرده، نقائص هنگام تولد، زایمان زودرس یا سایر عوارض نیستید. و شانس شما در داشتن حاملگی خارج از رحمی دیگر تنها ۱ تا ۲ درصد می‌باشد. در سه ماهه اول بارداری‌های بعدی سونوگرافی انجام دهید تا مطمئن شوید همه چیز خوب است.

 

چگونه می‌توانم با حس ترس و از دست دادن مقابله کنم؟

داشتن یک حاملگی خارج از رحم می‌تواند ترسناک باشد. مانند هر زنی که سقط کرده است، شما در حال دست و پنجه نرم کردن با از دست دادن بارداری خود هستید اما در این مورد، وضعیت شما غیر معمول است. اکثر مردم هرگز راجع به بارداری خارج از رحمی چیزی نشنیده‌اند و شما نگران سلامت خودتان هستید. شما باید برای حداقل یک سال به صورت هفتگی یا ماهانه تحت نظر باشید قبل از اینکه اقدام به بارداری مجدد کنید و ممکن است نگران امکان داشتن سلول‌های غیر طبیعی مداوم باشید. اگر شما مبتلا به بیماری مزمن هستید، درمان با شیمی درمانی می‌تواند حاملگی بعدیتان را به تاخیر بیاندازد. شما ممکن است احساس ناامیدی از تجربه خود داشته باشید. شریک زندگی شما همچنین ممکن است احساس ناراحتی و درماندگی کند و دنبال یافتن راهی برای ابراز این احساسات و حمایت از شما می‌گردد. اگر فکر می‌کنید که صحبت با مشاور به شما و شریک زنگیتان کمک می‌کند، حتما این کار را انجام دهید.

[تعداد: 2    میانگین: 1.5/5]
تاریخ: ۲۵ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.