با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

حفظ بهتر سلامت و بهبود پوست در محیط کار

اگر با چنین مشکلی روبه‌رو هـستید، بدانید که محیط کار شما منشا اصلی این عارضه می‌باشد، کمبود تابش نور خورشید و وجود استرس عوارض منفی شان را بر پوست شما نمایان می‌کنند. این مقاله به مواردی اشاره دارد که به حفظ بهتر سلامت و بهبود پوست در محیط کار کمک می‌نمایند. توصیه‌های مورد بحث در این مقاله، نه تنها برای پوست شما بلکه در کل، به ارتقا و افزایش سلامتی و بهداشت عمومی در محیط کار می‌پردازد.

حفظ بهتر سلامت و بهبود پوست در محیط کار
۱- فضای کاری خود را بررسی و ارزیابی نمایید . آیا شما در یک محیط بسته قرار دارید که در آن تهویه مطبوع و سیستم گرمایش برای مدت زمان طولانی کارمی کند؟ آیا شما در محل کار خود مجبورید که تمام  پنجره‌های اطراف رابسته نگاه داشته و یا آن که درآنجا هیچ پنجره ای در مجاورت و نزدیکی شما وجود ندارد؟ فقدان هوای تازه و نور خورشید می‌تواند تاثیر مخربی بر روی پوست شما داشته باشد. اگر محیط کارتان فاقد تهویه خوب بوده و یا اگر در آن دستگاه‌های خنک کننده و گرمایشی، دمایی بسیار غیر عادی را ایجاد می‌کنند در یک چنین شرایطی احتمال بسیار می‌رود که پوستتان در معرضع عواقب ناشی از آن قرار گرفته و متحمل آسیب شود.
۲- از مرطوب کننده‌ها استفاده نمایید. مهم است که به هر نحوی که شده پوستتان را مرطوب نگه دارید. نگه داشتن یک مرطوب کننده در کشوی میز و یا در بالای قفسه در محل کار و استفاده از آن به طور منظم در طول روز از توصیه‌های اساسی به شمار می‌رود. این امر کمک خواهد کرد تا برای جلوگیری از اثرات هوای خشک و فـقدان رطوبت، راه کاری مفید داشته باشید.
۳- از آب به عنوان یک مرطوب کننده استفاده کنید. اگر شما دسترسی به یک کرم مرطوب کننده ندارید، یک راه حل ساده و به صورت دستساز را امتحان کنید و آن این است که یک کاسه آب را بر روی میزخود و یا در یک گوشه‌ای اطراف خود قرار دهید. علاوه بر این، آب به طور منظم در طول روز باید نوشیده شود. و البته باید از مصرف بیش از حد بسیاری از نوشیدنی‎های کافئیندار اجتناب کنید، که به جای آنها ترجیح بر این است که صرفا از آب برای آبرسانی و تامین مایعات بدن خود استفاده نمایید.
۴ – استراحت کنید. این خیلی مهم است که به طور منظم استراحت کرده و از پشت میز کار خود برخیرید. هنگامی که امکان آن وجود داشته باشد، برنامه ریزی نمایید تا به طور منظم برای استراحت به کشش و نرمش بپردازید. حفظ وزن بدن، خود یک گام مهم برای حفظ سلامت پوست است.
– بیرون بروید. کمی هوای تازه بخورید هر جا که می‌توانید این کار را انجام دهید. خارج شدن از فضای بسته موجب این خواهد شد تا پوست خود را پس از بودن در یک محیط دارای هوای مصنوعی، به خوبی استراحت دهید. این کار نه تنها کمک می‌کند تا سلول‌های پوست شما طراوات خود را در تماس با هوای خارج بازیابند بلکه بدین وسیله درجه حرارت بدن شما نیز کاهش یافته و این خود کمک می‌کند تا پوست شما بهبود یابد.
– کمی فراغت از کامپیوتر خوب است. نشستن پشت کامپیوتر در تمام طول روز نه تنها منشا پاره‌ای ازمشکلات و عوارض نامطلوب برای بدن و خستگی ذهن است، بلکه همچنین ممکن است بر سلامت پوست شما تأثیر منفی بگذارد. اگر پوست شما قرمز، لکه دار و بادکرده است، ممکن است در اثر نشستن برای مدت زمان طولانی پشت رایانه باشد که درپی آن پوست شما در معرض اشعه‌های مضر قرار می گیرد. استراحت منظم و استفاده از صفحه نمایش دارای پوشش در این حالت توصیه می‌شود.
۵- خود را از چنگال استرس نجات دهید. استرس می‌تواند بر ظاهر پوست شما تاثیر آشکاری بگذارد. این مساله می‌تواند منجر به بروز عواقبی چون آکنه، خشکی پوست، اگزما و دیگر مشکلات پوستی گردد. اگر استرس بخشی عادی و جدایی ناپذیر از کار شماست و شما دریافتید که پوست شما تحت تاثیر این عوارض است، این بدان معنا است که شما نیاز به مدیریت استرس و یادگیری تکنیک‌های مقابله با آنرا دارید تا بدن شما درمعرض اثرات ویرانگرآن قرار نگیرد. به ندای بدن خود گوش فرا دهید و تغییرات مورد نیاز را به وجود آورید. شاید حتی لازم باشد شغل فعلیتان را ترک گفته و حتی در زندگی حرفه‌ای خود تغییری اعمال نمایید و محیط کار خود را ارتقاء دهید، شاید پوست شما در تلاش است تا به شما چیزی را بگوید که ذهن آگاه و خودآگاه شما از گفتن آن سرباز می‌زند.
۶- خود را فعال و پرجنب وجوش نگهدارید. هیچ چیز بهتر از ورزش برای حفظ سلامتی و داشتن یک بدن سالم وجود ندارد. از فضای کار هم به عنوان یک باشگاه ورزشی استفاده کنید، انواع فعالیتها همچون استفاده از پله به جای آسانسور، راه رفتن و یا دوچرخه به جای رانندگی… (اگر شما نمی‌توانید اینکار را انجام دهید، محل پارک خودرو را به جای دورتری انتقال دهید و پیاده روی کنید و یا ازاتوبوس یک ایستگاه قبل‌‎تر پیاده شوید)، برای تحویل اسناد به مشتری یارساندن آنها به بخش دیگر به جای سپردن آن کار به کسی، خود دست به کار شده و در گوشه‎ای از محل کار کمی نرمش کنید.
۷- سیستم تهویه مطبوع و حرارتی محل را مورد بازرسی قراردهید. اگر وجود این هوای مصنوعی منجر به بروز نوعی احساس ناخوشایندی بوده، به عنوان مثال خیلی گرم و خیلی سرد و یا دمیدن هوای آن بیش از حد تند است، بایستی آن سیستم بازرسی و بازبینی گردد. اکثر محیط‌های کار دارای ضوابط و فرآیندهای حفظ بهداشت حرفه‌ای و ایمنی هستند که در واقع این اختیار را به کارکنان می‌دهد تا درخواست چنین بازرسی‌هایی را صورت دهند. و یا آنکه ازمدیریت و بالا دستی‌ها توضیح بخواهند، و از مدیریت ساختمان یا هر مرجع پشتیبانی کننده دیگری بخواهند تا در این مورد وارد عمل گردند. این امر مهم است که سرمایش و گرمایش محیط کار در دمایی مناسب تنظیم شود تا کار و فعالیت درفضایی راحت صورت پذیرد.
۸- تا جایی که امکانپذیر است، پنجره‌ها و درب‌ها را باز بگذارید. اگر شما در محیطی کار می‌کنید که در آن می‌توانید با پنجره باز کار کنید، حتما این کار را انجام داده و آنها را بازنمایید! در محل کار این امر را تشویق کنید که به جای پنجره‌های قفل شده، آنها را بازکرده و از هوای مطبوع استفاده نمایید. مطالعات علمی بارها نشان داده‌اند که هوای بسته در داخل بسیار مضرتر از هوای آزاد در بیرون است، بنابراین اگر شما می‌توانید چنین تبادل خوبی بین هوای بیرون و داخل ایجاد کرده و در معرض هوای ناسالم نباشید، این بدان معناست که نتیجه خوبی در انتظار شما خواهد بود!
۹- آیا از محصولات بهداشتی و مراقبتی ضروری جهت حفظ پوست خود استفاده می‌کنید؟ اگر پوست شما در معرض عوارض گفته شده قرار داشته و از حالت نرمال فاصله دارد، در واقع، برای جلوگیری از این روند، مهم است که به برخی از مواد تقویت کننده پوست متوسل شوید. توجه به اصول بنیادین، استفاده از پاک کننده‌ها، مشاوره‌های مراقبتی، همه و همه به نوبه خود از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند! بعضی ازفروشگاهها، مانند Target ،به شما اجازه استفاده از سمپل و نمونه‌های محصولات مختلف را می‌دهند، تا بتوانید آن محصولی که مناسب شما و نوع پوستتان می‌باشد را پیدا کنید. مارک‌های خوب شامل Clean & Clear ,St.Ives،Olay،Neutrogena و سایر برندهای مطرح پیشنهاد خوبی به شمار می‌روند اما خود را نجات داده و قبل از هر چیز مراحل بالا را دنبال کنید! همچنین به یاد داشته باشید که همواره از پاک کننده‌های آرایشی استفاده کنید، و از استرس در امان باشید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۲۵ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.