با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

خانه‌ای مرتب و بی‌عیب و نقص با این ترفندها

حتما برای شما پیش آمده است که به خانه‌هایی بروید که آنقدر تمیز است و چیدمان مرتبی دارد که کیف کرده باشید. شاید این سؤال را در دهن از خودتان پرسیده باشید که این افراد چگونه می‌توانند تا این حد بی‌عیب و نقص باشند؟ باید بگوییم که این دسته از افراد پایبند به قواعدی ساده هستند، در ادامه برایتان توضیح خواهیم داد. شما هم می‌توانید با این ترفندها خانه‌ای مرتب و بی‌عیب و نقص داشته باشید.

 

دکوری انتخاب کنید که چرک‌تاب نیست

دکوری انتخاب کنید که چرک‌تاب نیست
از نظر برخی این فریب است اما باید آن را هوشمندی دانست. در هنگام خرید وسائل و مبلمان آن‌هایی را انتخاب کنید که نیاز زیادی به تمیزکاری و نگهداری نداشته باشند. به عنوان مثال اگر کف آشپزخانه سفید باشد با کوچکترین لکه یا جای پا بر روی آن دیده می‌شود اما اگر دارای الگویی کرم و رگه‌دار باشد لکه‌ها و آثار پا سخت روی آن به چشم می‌آید. این ترفند در مورد شیشه‌ها میزها، و آینه‌ها هم صرق می‌کند و با کوچکترین لمس اثرانگشت و کثیفی را نشان می‌دهند. اگر می‌خواهید وسایل چوبی انتخاب کنید طیف رنگ‌های متوسط را انتخاب کنید، زیرا در صورتی که خیلی روشن باشد لکه زود خود را نشان می‌دهد و اگر زیاد تیره باشد باعث دیده شدن گرد و خاک می‌شود.

 

میز را بچینید

 آنها میز را می‌چینند

در خانه فضاهایی ایجاد کنید که از آن لذت می‌برید و به این ترتیب بیشتر به تمیز نگه داشتن و هماهنگ بودنش تمایل پیدا خواهید کرد. به توصیه بسیاری از طراحان حرفه‌ای میز غذاخوری بهتر است حتی وقتی که غذا نمی‌خورید چیده و ست نگه داشته شود. به این ترتیب میز شما تبدیل به جایی برای گذاشتن لباس و وسائل بی‌ربط نخواهد شد. همیشه یک میز شلوغ باعث پریشان نشان داده شدن کل خانه می‌شود.

 

برای وسایل اضافه کشو داشته باشید

آنها برای وسائل اضافی کشو دارند

در هر خانه‌ای یک یا دو کشو برای وسایل اضافه لازم است. خانه بی‌عیب و نقص خنه‌ای نیست که همه چی سر جای خودش باشد لکه برای اینکه از پخش و پلا شدن جلوگیری شود باید کشویی مخصوص در خانه را به منتقل کردن وسائل بی‌خانمان اختصاص دهیم. حتی اگر وسایل اضافه زیاد است چند کشو را برای آن‌ها اختصاص دهید و در هر یک گروه خاصی از وسائل را قرار دهید تا همه وسایل خیلی هم با هم قاطی نشوند. این کشوها را ماهی یک بار چک کنید و در صورت لزوم برخی از وسایل درونش را دور بریزید.

 

از سبد و صندوقچه استفاده کنید

آنها عاشق سبد و صندوقچه هستند

یک جا کفشی خوب و جمع و جور برای در ورودی خانه در نظر بگیرید. یک سبد اسباب بازی هم در اتاق نشیمن یا اتاق بازی کودکتان بگذارید. یک سبد لوازم آرایش در روشویی هم بسیار ایده خوبی است. اما پیش از اینکه سبد و صندوقچه بخرید ابتدا همه وسائلی را که می‌خواهید به آن‌ها منتقل کنید را دسته‌بندی کرده و سپس آن‌ها را جدا کنید تا از قبل بدانید که باید چند عدد سبد یا صندوقچه بخرید. چیزهایی که واقعا ضروری هستند را در صندوقچه‌ها نگه دارید تا نظمشان به هم نخورد.

 

تمیزکاری را برای خود لذت‌بخش کنید

 آنها تمیزکاری را لذت‌بخش می‌کنند
کسانی که همیشه خانه‌هایشان تمیز و مرتب به نظر می‌رسد نمی‌توان گفت که تمیزکاری کار مورد علاقه آن‌هاست اما کسانی که خانه بی‌عیب و نقص دارند به دنبال روشی هستند تا این کار را برای خود قابل تحمل کنند. به طور مثال وقتی ظرف‌ها را می‌شویید آهنگ‌های مورد علاقه خود را از گوشی گوش کنید و یا هنگامی که در حا تمیز کردن خانه هستید برای خودتان یک کتاب صوتی یا پادکستی جذاب پخش کنید.

 

در وسائل زیاده‌روی نکنید

در وسائل زیاده‌روی نمی‌کنند
هر چقدر کمتر وسایل داشته باشید تمیزکاری شما هم کمتر است و فضای سفید بیشتر هم خواهید داشت و این نکته بسیار مهمی در دکوراسیون است، می‌توانید از این فضاها استفاده کنید تا یک وسیله دکوری زیبا را برجسته‌تر نشان دهید. خانه‌ای که خلوت باشد مرتب‌تر هم به نظر می‌آید.

 

با هدف تمیز کنید

house-tidy-and-flawless-with-this-trick-7

اگر ناگهان تصمیم می‌گیرید که یک اتاق را تمیز کنید و همه تمرکز خود را برای تمیز کردن آن می‌گذارید این کار را نکنید. بهتر است خانه را هدفمند تمیز کنید. یعنی چه؟ یعنی اینک یک کار مانند جارو کشیدن یا گرد گیری را انتخاب کنید و سپس آن را روی همه خانه انجامش دهید ( بر اساس توصیه متخصصان بهتر است از بالا به پایین کار کنید، ابتدا پنکه سقفی و آویزها را گرد گیری کنید و سپس زمین را جارو کنید) وقتی یک وظیفه را به طور کامل به پایان رساندید کار بعدی را آغاز کنید.

 

لوازم تمیز کردن را در دسترس قرار دهید

 لوازم تمیز کردن را در دسترس قرار می‌دهند
به طور مثال می‌توانید در هر اتاق دستمال مرطوب نگهداری کنید. بنابراین این کار را بکنید. اگر وسائل تمیز کاری دم دست شما باشد بیشتر از آن‌ها استفاده خواهید کرد.

[تعداد: 5    میانگین: 3/5]
تاریخ: ۲۹ تیر ۱۳۹۵

دیدگاه‌های شما

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

اطلاع از
avatar

wpDiscuz
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.