با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

خرید یک کرم ضد آفتاب مناسب

خرید کرم ضد آفتاب مناسب

همه ما می‌دانیم که نورآفتاب چه ضررهایی برای پوستمان دارد و باید سعی کنیم پوستمان را در برابر آن بپوشانیم تا کمتر آسیب ببینید. نور آفتاب، دشمن پوست است و باعث ایجاد چین و چروک و پیدایش لکه‌های تیره بر روی پوست می‌شود و پیری زودرس می‌آورد. نور آفتاب از طول موج‌های متفاوتی تشکیل شده است. که در آن میان اشعه ماوراءبنفش بر روی لایه خارجی پوست که اپیدرم نامیده می‌شود، تاثیر می‌گذارد و باعث ایجاد آفتاب سوختگی می‌شود. اشعه ماوراءبنفش آفتاب نمی‌تواند از شیشه عبور کند، وقتی پنجره‌ها بسته باشند توسط شیشه جذب شده و وارد اتاق نمی‌شود. این اشعات با شکستن کلاژن پوست، رادیکال‌های آزاد می‌سازند و می‌توانند باعث ایجاد کک‌ و مک، چروک و سرطان پوست شوند.
خیلی‌ها به اشتباه فکر می‌کنند که ضد آفتاب فقط مخصوص تابستان است. در صورتی که در تمام فصول سال آفتاب می‌تواند مضر باشد و باید از ضد آفتاب استفاده کرد. با مالیدن ضدآفتاب‌ها برروی سطح پوست، از آن‌ در برابر اثرات مضر نور آفتاب محافظت می‌کنیم. کرم ضد آفتاب اگر روزانه و به درستی استفاده شود می‌تواند از اثرات منفی اشعه فرابنفش بر روی پوست جلوگیری کند. به یاد داشته باشید که تمام پوست بدنتان که به طور مستقیم در معرض نور آفتاب قرار دارد را (مانند صورت، دست ها یا گردن) با کرم‌های ضد آفتاب بپوشانید. میزان استفاده از کرم ضدآفتاب برای ناحیه صورت و گردن مهم است و باید به اندازه ۲ میلی‌گرم در سانتی‌متر مربع باشد. البته با استفاده از وسایل دیگری مثل لباس‌های آستین‌دار، کلاه لبه‌دار و عینک آفتابی نیز می‌توانیم از خودمان در برابر این اشعات محافظت کنیم. به منظور خرید یک کرم ضد آفتاب مناسب موارد زیر را در نظر بگیرید:
هنگام خرید کرم ضدآفتاب به نوع پوست خود توجه کنید. اگر پوستتان خشک است از ضد آفتاب با پایه چرب‌تر استفاده کنید و اگر پوستی چرب دارید باید از کرم‌های ضد آفتاب فاقد چربی استفاده کنید. کسانی که پوست‌های چرب دارند برای پاک کردن کرم‌های ضد آفتابشان بهتر است از پاک کننده‌های قوی‌تری استفاده کنند. کرم ضد آفتاب خود را ۲۰ دقیقه قبل از اینکه به بیرون بروید به پوست خود بزنید و بهتر است هر ۲ ساعت تجدید شوند. بهتر است پیش از تجدید ضد آفتاب صورتتان را از آلودگی‌های محیطی پاک کنید. ضد آفتاب باید ضد عرق نیز باشد و با عرق کردن پاک نشود. همچنین باید بتواند ۴۰ دقیقه در آب دوام بیاورد. بهتر است از ضدآفتاب‌هایی که حاوی موادی مانند زینک، دی اکسید تیتانیوم، اونو بنزون و مکسوریل هستند استفاده کنید. این مواد محافظ‌های خوبی در برابر اشعه UVA هستند. از خرید کرم‌های ضدآفتابی که حاوی موادشیمیایی سرطان‌زا مانند مواد دورکننده حشرات یا اکسی بنزون هستند اجتناب کنید. چنین محصولاتی سلامت پوست و سلامت عمومی بدنتان به خطر می اندازد.

 

spf

SPF چیست؟ توان ضد آفتاب در محافظت از نور آفتاب با واحد Sun Protection factor ) spf ) بیان می‌شود. SPF مناسب کرم ضدآفتاب برای همه افراد، ۱۵ تا ۳۰ است. SPF15 به چه معناست؟ این مقدار SPF یعنی آفتاب سوختگی کسی که یک ساعت زیر آفتاب قرار بگیرد تا دچار آفتاب سوختگی شود با فردی که کرمی با SPF 15 بزند و ۱۵ ساعت زیر آفتاب باشد برابر است. اما SPF 30 با ۹۰ فرقی ندارد و بدان معنا نیست که ۳ برابر کرمی با SPF 30 تأثیر دارد. رنگی بودن یا نبودن کرم‌های ضدآفتاب نیز تأثیری بر عملکردشان ندارد زیرا از کرم‌های ضد آفتاب رنگی فقط برای همخوانی بیشتر کرم با پوست و خوب پخش شدن کرم بر روی پوست استفاده می‌شود.
پولتان را با خریدن ضدآفتاب‌هایی که SPF بالاتر دارند هدر ندهید زیرا براساس اعلام سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، هیچ ضمانتی وجود ندارد که این ضد آفتاب‌ها از پوستتان در برابر اشعه آفتاب بیشتر محافظت کنند و پوستتان کمتر آسیب ببیند.
برای نوزادان ۶ ماه به بالا با مشورت پزشک از کرم ضد آفتاب با SPF15 استفاده کنید و نوزادان زیر ۶ ماه بهتر است در معرض نور آفتاب نباشند. برای اینکه مطمئن شوید کودکتان حساسیت ندارد مقدار کمی از کرم را روی پشت دستش بزنید و اگر بعد از مدتی حساسیتی نشان نداد بر روی صورتش استفاده کنید. از کرم‌های ضدآفتاب با پوشانندگی بالا که از پوست صورتتان در برابر اشعه‌های مختلف خورشید بیشتر محافظت کنند، استفاده کنید.
معمولا آقایان فکر می‌کنند که کرم ضد آفتاب فقط مخصوص خانم‌هاست و جزء لوازم آرایش محسوب می‌شود و پوست را تیره یا روشن می‌کند. آن‌ها باید بدانند که کرم‌های ضد آفتاب بیرنگ هم وجود دارند و درثانی آقایان به دلیل فعالیت بیشترشان در بیرون از منزل بیشتر در معرض نور مستقیم آفتاب هستند و احتمال آسیب پوستشان بیشتر است، بنابراین بیشتر به این کرم‌ها نیاز خواهند داشت. تحقیقات دانشگاه‌های معتبر آمریکا نشان می‌دهند که در خانم‌ها حدود ۷۸ درصد و در آقایان فقط ۳۴ درصد آنها قبل از خروج از منزل از ضد آفتاب استفاده می‌کنند.

[تعداد: 1    میانگین: 1/5]
تاریخ: ۳ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.