با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

خواص روغن نارگیل نجات بخشی برای زندگی

۱۰ دلیل برای جواب به این سوال که چرا روغن نارگیل می‌تواند بدن و ذهن شما را بهبود و شفا دهد‌.
آیا خواص نارگیل برای درمان و بهبود بیماری شما به اثبات رسیده است؟ اگر چه شواهد بالینی هنوز محدود است، افزایش منابع موجود از سایت‌هایی مانند کتابخانه ملی پزشکی آمریکا و دیگر جوامع بهداشت، با تحقیقات حمایت شده در این موضوع گام برداشته اند‌.
درست مثل هر جایگزین طبیعی، ذهن‌هایمان باید باز باشد و اثرات بالینی روغن نارگیل در ارگانیسم انسان را درک کنیم‌. بسیاری از استدلال‌های مخالف گذشته رد شده است‌. مزایای روغن نارگیل ازشمندند و باعث بهبودی بدن شما می‌شوند‌.
در زیر برخی از خواص روغن نارگیل ذکر شده است‌. بعضی از آنها از نظر بالینی مورد حمایت و برخی دیگر بر پایه توصیفات است‌.

خواص روغن نارگیل

 

۱‌- بهبود سطح کلسترول

روغن نارگیل سرشار از چربی‌های اشباع شده است‌. نیمی از این چربی‌های اشباع شده به عنوان اسیدهای لوریک شناخته شده است‌. کلسترول خوب “HDL” افزایش پیدا کرده و کلسترول بد “LDL” کاهش پیدا می‌کند‌.

 

۲‌- به سوزاندن چربی کمک می‌کند‌

روغن نارگیل شامل حدود ۶۵% اسیدهای چرب (با نام مستعار MCFA) است‌. روغن نارگیل در بافت چربی رسوب نمی‌کند و در نتیجه منجر به چاقی نمی‌شود‌. این روغن انر‍ژی زا است و به عنوان یک منبع انر‍ژی مانند شکر است‌. MCFA‌ها در سوخت و ساز با تمام اسیدهای چرب «چه اشباع شده و چه اشباع نشده» متفاوت است‌.

 

۳‌- کاهش خطر عوارض انسداد شریان‌های قلب

در مرکز تحقیقات نارگیل آمده است که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی به دلیل افزایش HDL کم می‌شود‌. همانطور که قبلا نیز اشاره شد، روغن نارگیل کلسترول خوب HDL را افزایش و کلسترول بد LDL را کاهش میدهد‌. بحث دوم این است که بیماری‌های قلبی می‌توانند به دلیل آسیب پوشش‌های شریانی ایجاد شوند‌. آترواسکلروز بر اثر آسیب لایه داخلی دیواره رگ افزایش پیدا می‌کند‌. این آسیب می‌تواند در نتیجه عواملی از جمله سموم، رادیکال‌های آزاد، ویروس‌ها، باکتری‌ها باشد‌. اگر عامل آسیب برداشته نشود، ممکن است منجر به آسیب‌های بیشتری شود‌. مرکز تحقیقات نارگیل همچنین عنوان کرد که این منجر به لخته شدن خون می‌شود‌. روغن نارگیل حاوی آنتی اکسیدان است که می‌تواند به عنوان یک ضد التهاب، مبارزه با عفونت‌ها و بهبود سریع زخم عمل کند‌.

 

۴‌- کمک به پوست‌های آسیب دیده و چین و چروک

روغن نارگیل دارای توانایی «سرعت بخشیدن به بافت پوششی، بهبود فعالیت‌های آنزیم‌های آنتی اکسیدان، تحریک کلاژن در بافت در حال ترمیم» را دارد‌. همچنین زخم ناشی از سوختگی را بهبود می‌بخشد‌.

 

۵‌- به سالم نگه داشتن استخوان‌ها و دندان‌ها کمک می‌کند

روغن نارگیل می‌تواند از آسیب ساختاری استخوان در بیماران مبتلا به پوکی استخوان جلوگیری کند‌. تحقیقات برجسته در کتابخانه ملی پزشکی آمریکا نشان می‌دهد، فعالیت آنتی اکسیدانی روغن و مهار پراکسیداسیون لیپیدی باعث تکثیر فیبروبلاستی، نورگ زایی (مرحله ضروری در بهبود زخم) و بازیابی بهبودی میشود. vco می‌تواند از افزایش آنزیم‌های آنتی اکسیدان در مدل موش جلوگیری کند‌. بنابراین روغن نارگیل به عنوان مکمل رژیم غذایی غنی آنتی اکسیدان ممکن است در توسعه درمان‌های جایگزین جدید برای پوکی استخوان پس از یائسگی و پیشگیری از شکستگی کمک کند‌.

 

۶‌- بهبود بیماری آلزایمر

در مجله نوروبیولوژی نتایج نشان می‌دهد که مدیریت زنجیره متوسط تری گلیسیرید که بسیار در روغن نارگیل یافت می‌شود، منجر به افزایش کتون می‌شود‌. همه افراد در این مطالعه از بیماری آلزایمر رنج می‌بردند و افرادی با اختلال شناختی کمتر، بهبود بیشتری داشتند‌.

 

۷‌- بهبود عملکرد ریه و محافظت در برابر آلودگی

اسید لوریک که به وفور در روغن نارگیل وجود دارد، برای درمان عفونت‌های ویروسی ازجمله برونشیت، آنفولانزا و سرماخوردگی مفید است‌. روغن نارگیل با آنتی اکسیدان منجر به کاهش التهاب دیواره لوله‌های برونشیت و سیستم ایمنی بدن را در بیماری ایدز افزایش داده، همچنین در تنظیم مصرف اکسیژن و خون کمک می‌کند‌.

 

۸‌- پیشگیری از سرطان سینه و سرطان روده بزرگ

بر اساس تحقیقات، روغن نارگیل در حالت خام ضد سرطان است و با عوامل ایجاد و گسترش سرطان مبارزه می‌کند‌. مواد سرطانزا به طور بالقوه خطر ابتلا به سرطان یک فرد را با تغییر سوخت و ساز سلول و آسیب رساندن به DNA سلول افزایش می‌دهد‌. اسید‌های چرب موجود در روغن نارگیل مانع گسترش سلول‌های سرطانی و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود‌.

 

۹‌- به افزایش تستوسترون کمک می‌کند

عوامل رژیم غذایی و رژیم غذایی کم چرب موجب کاهش تستوسترون می‌شود‌. زنجیره متوسط روغن تری گلیسیرید که در روغن نارگیل موجود است، برعکس عمل می‌کند‌. روغن نارگیل با کاهش اکسیداتیو در موش، به طور قابل توجهی سطح تستوسترون را افزایش می‌دهد‌.

 

۱۰‌- بهبود سوخت و ساز و آزمون‌های تیروئید

با اشاره به خواص اسید لوریک و عملکرد آن که در این مقاله شرح داده شده، روشن است که چه اهدافی دارد‌. سیستم ایمنی بدن را افزایش می‌دهد و به نوبه خود تیروئید را تحت تاثیر قرار می‌دهد‌. روغن نارگیل سیستم ایمنی بدن را تنظیم کرده و با التهاب مبارزه می‌کند‌. ۵۰% از چربی موجود در روغن نارگیل اسید لوریک است که به ندرت در طبیعت یافت می‌شود‌. بدن شما اسید لوریک را به مونولورین که دارای خواص ضد ویروسی، ضد باکتری و ضد تک یاخته است، تبدیل می‌کند‌. اسید لوریک، کشنده باکتریهاست و روغن نارگیل بیشتر از هر ماده دیگری روی زمین حاوی اسید لوریک است‌.

[تعداد: 1    میانگین: 2/5]
تاریخ: ۲۲ مرداد ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.