با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

درباره بیماری کرونا بیشتر بدانید

بیماری کورونا

بهتر است این روزها درباره بیماری کرونا بیشتر بدانید. مخصوصا این روزها که زائران از عربستان بر می‌گردند و از آن‌ها خواسته می‌شود جوانب احتیاط را رعایت کنند.

 

کرونا چیست؟

کرونا که نام دیگرش مرس است (MERS-CoV) نوعی سندروم بیماری تنفسی است که با تب سرفه و تنگی تنفس همراه می‌باشد. اینکه بیماری کرونا برای اولین بار از حیوانات به انسان منتقل شده است و یا از طریق سطوح آلوده به این ویروس هنوز مشخص نیست.

 

تاریخچه بیماری کرونا:

گفته ‌می‌شود اولین کسی که دچار این بیماری شد فردی ۶۰ ساله در عربستان بود که این بیماری باعث مرگ وی شد. بعد از او مردی ۴۹ ساله از قطر به این بیماری مبتلا شد که او نیز درگذشت. آزمایشگاه Health Protection Agency’s در Colindale لندن برای اولین بار این بیماری را کشف کرد. اکثر گزارشات آن در میان مراکز بهداشتی درمانی نظیر بیمارستان‌ها رخ داده است. برخی از پزشکان معتقدند این بیماری از خانواده بیماری سارس است که در سال ۲۰۰۳ بسیار شایع شده بود. بیماری سارس نیز نوعی بیماری تنفسی است که ممکن است منجر به مرگ شود.

 

تاریخچه coronavirus ها:

Coronavirusها که خانواده‌‌ی ویروسی است برای اولین بار در سال ۱۹۶۰ به صورت سرماخوردگی در انسان و حیوانات نشان داده شد.

 

علائم اصلی بیماری کرونا:

علائم این بیماری هنوز ناشناخته است، اما اگر بخواهیم علائم اصلی آن را نام ببریم می‌توانیم به تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات تنفسی اشاره کنم. در موارد حادتر بیمار ممکن است دچار اسهال، نارسایی حاد تنفسی، اختلالات انعقادی ، پریکاردیت و نارسایی کلیه شود. گفته می‌شود که دوره کمون بیماری کرونا ۷ روز می‌باشد. ویروس کرونا اغلب از طریق سرفه و یا عطسه می‌تواند انتقال پیدا کند.

 

درمان بیماری کرونا:

متاسفانه باید بگوییم که هنوز درمان تأیید شده‌ای برای کرونا وجود ندارد و فقط حمایت تنفسی از بیماران دارای ویروس کرونا در بیمارستان می‌تواند کمک کند. درباره نحوه دقیق انتقال بیماری کرونا نیز هنوز نمی‌توان به طور قطع نظر داد اما مانند بیماری آنفولانزا این بیماری می‌تواند از طریق سرفه و عطسه منتقل شود. همچنین گفته می‌شود که احتمال انتقال این بیماری در فضای باز کم است و در مواردی که این ویروس از انسان به انسان منتقل شده است، فرد در فضای بسته در کنار فرد مبتلا بوده است.

 

نحوه حفاظت از ویروس کرونا و پاکسازی آن:

هنوز نمی‌توان به طور قطع درباره حفاظت و پاکسازی بیماری کرونا نظر داد، زیرا همه اطلاعات به دست آمده از این بیماری به ماه‌های گذشته بر می‌گردد. برای حفاظت در برابر این بیماری، می‌توان به ایزوله شدن افراد بیمار و رعایت موارد حفاظتی از سمت کارکنان بهداشتی که مدام با بیماران در تماس هستند را نام برد. این موارد شامل استفاده از لباس مخصوص، دستکش و حتی عینک‌های ایمنی است. جالب است بدانید این ویروس در خارج از بدن انسان‌ها و حیوانات بسیار ضعیف است به طوری که بعد از ۲۴ ساعت از بین می‌رود. مواد شوینده و ضد عفونی‌کننده نیز می‌توانند به راحتی این ویروس را از بین ببرند. بهتر است برای حفاظت در برابر این بیماری بهداشت فردی را رعایت کنید و به طور مرتب دست خود را بشویید و اگر مشکوکید که فردی مبتلا به این ویروس شده است از ماسک‌های ویژه استفاده کنید. همچنین بهتر است اگر ضرورتی ندارد به کشورهای عربستان سعودی، قطر و امارات متحده عربی سفر نکنید. منشا ویروس کرونا هنوز به طور دقیق مشخص نیست. این که آیا این ویروس از حیوانات آمده است و یا پرندگان؟ برخی از محققان معتقدند که جهش در بدن حیوانات و یا پرندگان باعث ایجاد این ویروس شده است. شایعاتی نیز وجود دارد که گفته می‌شود این ویروس دستساز است.

 

روش تشخیص بیماری کرونا:

برای تشخیص بیماری کرونا باید تست آزمایشگاهی انجام شود. در آزمایشگاه‌های وزارت بهداشت از PCR برای تشخیص این بیماری استفاده می‌کنند. در PCR قطعات DNA ویروس را بررسی می‌کنند.

 

موارد احتیاط:

در هنگام سفرهای خارجه وجود این بیماری در کشورهای مقصدتان را مد نظر داشته باشید به خصوص ایرانی‌ها که زیاد به عربستان سعودی و دبی سفر می‌کنند. همچنین در برخورد با افرادی که اخیرا به کشورهای عربی و یا فرانسه مسافرت کرده‌اند و علائمی نظیر آنفولانزا و سرماخوردگی دارند جوانب احتیاط را رعایت کنید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱۳ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.