با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

درباره دارو دادن به کودکان – بخش ۱

دارو دادن به کودکان و مصرف دارو در آن‌ها موضوع مهمی است که بسیاری از خانواده‌ها درگیر آن هستند. در این مطلب قصد داریم به نکات مهمی درباره دارو دادن به کودکان اشاره کنیم.
بسیاری از خانواده‌هایی که به پزشک مراجعه می‌کنند، توقع دارند حتما پزشک برای کودکشان دارویی تجویز کند. والدین باید بدانند که خیلی از بیماری‌هایی که کودکان دچار آن می‌شوند، نیازی به دارو ندارد و می‌توانند با اطلاعاتی که پزشک به آن‌ها می‌دهد و نکات تغذیه‌ای آن بیماری را درمان کنند. خانواده‌ها باید نکاتی را راجع به عوارض و فواید داروهای رایج و طرز مصرف داروها بدانند. آن‌ها همچنین باید بدانند که چه رفتاری باید از خود در هنگام دارو دادن به کودک بروز دهند.

دارو دادن به کودکان

دارو دادن به کودکان

پزشکان باید بدانند که در تجویز دارو برای کودکان باید بیشتر دقت کنند. زیرا وظیفه جذب و دفع، بر عهده کبد و کلیه است و در کودکان کبد و کلیه هنوز به طور کامل تکامل پیدا نکرده است.

 

اگر کودک سرما بخورد برای درمان آن نیازی به دارو نیست

سرماخوردگی یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در کودکان است. اگر کودکتان سرما خورده است و تب خفیف، سرفه و آبریزش بینی دارد، نیازی به داروی ضد سرماخوردگی و ضد سرفه برای آنان نیست. برای گرفتگی بینی کودک می‌توان از قطره کلرور سدیم و برای از بردن تب خفیف در او از استامینوفن استفاده کرد. قطره کلرور سدیم قطره‌ای بی ضرر است که برای شستشوی بینی نوزادان و کودکان به کار می‌رود. اما در مصرف قطره نفازولین باید دقت کرد، زیرا مصرف بیشتر از ۳ روز آن در کودکان می‌تواند عوارضی ایجاد کند. مصرف قطره نفازولین فقط باید با تجویز پزشک باشد.

 

 نباید با دارو جلوی سرفه کودک را گرفت

سرفه در واقع نوعی مکانیسم دفاعی بدن است که ویروس و ترشحات را از بدن خارج می‌کند. بنابراین اگر برای جلوگیری از سرفه کردن کودکان از داروهای ضدسرفه استفاده شود، بهبود آن‌ها را به تأخیر می‌اندازد. بهترین کار برای تسکین سرفه در کودکان استفاده از بخور و مایعات گرم است. اگر کودک شما بیشتر از ۱ سال دارد، برای تسکین سرفه در او می‌توانید از شربت عسل یا شربت آویشن استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که اگر فرزندتان کمتر از ۶ ماه سن دارد نباید از شربت‌های دیفن هیدرامین و اکسپکتورانت استفاده شود. در صورت بالا بودن تب کودک و سرفه‌های شدید و پی در پی پزشک کودک برایش داروهایی تجویز می‌کند.

 

با افزایش مصرف مایعات اسهال  کودکتان را درمان کنید

اسهال حاد آبکی نیز یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در کودکان است که اگر همراه با تب نباشند، نیازی به مصرف دارو نیست و می‌توانید این بیماری را در کودک خود با جلوگیری از کم‎‌آبی و افزایش مصرف مایعات درمان کنید. سرم خوراکی یا پودر او.آر.اس نیز برای درمان این بیماری توصیه می‌شود.

 

افزایش مصرف فیبر راه حل خوبی برای درمان یبوست در کودکان است

بسیاری از کودکان از یبوست رنج می‌برند و یبوست یکی از شایع‌ترین اختلالات روده‌ای در کودکان است. یبوست را در کودکانتان می‌توانید با افزایش مایعات و فیبر غذایی و تغییر در رژیم غذایی درمان کنید. اگر کودکتان بالای ۲ یا ۳ سال سن دارد و اگر یبوست در او شدید نیست می‌توانید برای درمان از خاک شیر یا ترنجبین استفاده کنید. اگر یبوست در کودکتان شدید است بهتر است او را نزد پزشک ببرید تا برای او دارو تجویز کند. یکی از داروهایی که پزشکان توصیه می‌کنند شربت انجیر است که مصرف طولانی مدت آن در کودکان ممنوع است.

 

داروی موضعی برای کودکان باید با احتیاط تجویز شود

در پوست کودکان جریان خون زیاد است و پوست دارو را سریع جذب می‌کند. بنابراین در کودکان پماد باید با احتیاط تجویز شود. اگر کودک شما دچار ادرار سوختگی شده باشد، پمادهای کورتون دار مانند بتامتازون یا ان ان جی ممنوع است. همچنین برای کودکان کمتر از ۲ سال پماد کالامین که مصرف آن بسیار رایج بوده و پمادی برای خارش پوستی است توصیه نمی‌شود.

 

گاهی استفاده از اسپری‌ها از قرص و شربت بیشتر تأثیر دارند

این تصور اشتباه در برخی والدین وجود دارد که اگر پزشک اسپری‌ای برای کودکشان تجویز کند، کودک ممکن است با مصرف این اسپری در آینده دچار آسم شود. اما آن‌ها باید بدانند که نه تنها اثر اسپری از دارو بیشتر است بلکه عوارض کمتری نیز در پی دارد. برای مصرف اسپری باید از محفظه‌های مخصوص استفاده شود تا دارو به طور کامل به ریه کودک برود و جذب شود.

 

به داروهای گیاهی اعتمادی نیست

مقدار مصرف و بروشور داروهای گیاهی به خصوص اگر از عطاری‌ها تجویز شوند، دقیق و مشخص نیست. بنابراین کودکان باید در مصرف آن محتاط باشند. استفاده از داروهای گیاهی برای کاهش وزن این روزها بسیار در بین نوجوانان رایج شده است. آن‌ها باید در مصرف این داروها دقت کنند به ۲ دلیل:

۱- اینکه این داروها ممکن است ناخالصی‌های شیمیایی داشته باشند.

۲- این تصور که همه داروهای گیاهی، بی‌خطر هستند اشتباه است.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۶ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.