با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

درباره دارو دادن به کودکان – بخش ۲

بخش دوم مقاله با موضوع «درباره دارو دادن به کودکان»

دارو دادن به کودکان

 

۹- مصرف آهن ضرری برای دندان‌های کودکانتان ندارد

ترکیبات آهن برای کودکان در ۶ ماهگی توسط پزشک تجویز می‌شود. بسیاری از مادرها نگران تغییر رنگ دادن دندان‌های کودکشان هستند. قطره‌های آهن ایرانی دارای کیفیت خوبی هستند، فقط مشکل تلخی آن‌هاست که می‌توانید با آب یا آبمیوه آن را همراه کنید تا تلخی قطره حس نشود. برای جلوگیری از سیاه شدن دندان در کودکان باید قطره را انتهای دهان کودک خود بریزید و بعد از خوردن قطره کمی آب به کودکتان بدهید و یا با مسواک یا پارچه‌ای تمیز دندان‌های کودک خود را تمیز کنید. به طور کلی این تغییر رنگ در دندان‌های کودکتان دائمی نیست و اگر دندان‌هایش را تمیز کنید از بین می‌رود. هر چند قطره آهن باعث پوسیدگی دندان در کودکان نمی‌شود اما تغییر رنگ در دندان کودک ممکن است به دلیل پوسیدگی آن باشد که بهتر است در این صورت با پزشک اطفال مشورت کنید. دلیل پوسیدگی هم این است که برخی از قطره‌های آهن حاوی شیرین‌کننده‌هایی هستند که این شیرین‌کننده‌ها ممکن است دندان کودک را پوسیده کند. اگر کودک کمتر از ۱ سال سن داشته باشد، برای او قطره آهن با ویتامین A+D تشخیص داده می‌شود. برای کودکان بالای ۱ سال شربت مولتی‌ویتامین تجویز می‌شود.

 

۱۰- گرچه استامینون داروی بی‌خطری است اما نباید برای مدت طولانی مصرف شود

تب، واکنش دفاعی بدن در برابر بیماری‌هاست. اگر کودک درجه حرارت بدنش کمتر از ۳۸٫۵ باشد، نیاز به درمان خاصی ندارد اما در صورتی که کودک تب بالای ۳۸٫۵ درجه داشته باشد، می‌توان با دارو یا استامینوفن و یا پاشویه تب کودک را کاهش داد. گرچه استامینوفن داروی بی‌خطری است اما مصرف طولانی مدت آن توصیه نمی‌شود. برخی استامینوفن‌ها فقط تب‌بر هستند و روی بیماری اثر ندارند. معمولا هنگامی که کودک شروع به مصرف دارو کند، علائم بیماری در کودک قطع می‌شود و اشتباهی که معمولا والدین کودک مرتکب می‌شوند این است که با دیدن علائم بهبودی در کودکشان مصرف دارو را قطع می‌کنند در صورتی که باید بدانند این کار اشتباه  است و دوره درمان کودک باید کامل شود.

 

۱۱- قطع خودسرانه بعضی از داروها ممنوع و خطرناک است

برخی از بیماری‌ها در کودکان است که دوره مصرف دارو باید در کودکان طولانی باشد. به طور مثال کودکی که دچار تشنج می‌شود، باید سال‌ها دارو مصرف کند و یا کودکی که به بیماری سل مبتلاست، باید ۶ تا ۹ ماه مصرف دارو در او ادامه پیدا کند. نکته‌ای که والدین این کودکان باید بسیار به آن توجه کنند این است که آن‌ها نباید خودسرانه و بدون مشورت پزشک داروی کودک را قطع کنند و یا حتی دوز دارو را کم کنند. این کار بسیار خطرناک است.

 

۱۲- همانطور که روی بسته‌بندی بسیاری از داروها نوشته شده است داروها را باید دور از دسترس کودکان قرار دهید

در هنگام مصرف دارو حتما نام آن را بخوانید. ممکن است داروها از لحاظ ظاهری به هم شباهت داشته باشند و اشتباه شوند. داروها را دور از دسترس کودکان قرار دهید. آن‌ها را در طبقه بالای یخچال قرار دهید تا دست کودکان به آن نرسد. ۵۰% از مسمومیت کودکان زیر ۵ سال به دلیل مصرف دارو است.

 

۱۳- با کودکی که دارو نمی‌خورد باید چه طور برخورد کنیم؟

برخی کودکان دارو را دوست ندارند و در مقابل خوردن دارو بسیار مقاومت می‌کنند. بهتر است در این مواقع داستانی درست کنید؛ از اینکه میکروب‌ها دشمن‌ بدن ما هستند و داروها سربازهایی هستند که کمک می‌کنند تا میکروب‌ها از بین بروند و اگر سربازها نرسند دشمن پیروز می‌شود و مریض می‌شویم. یک راه دیگر هم این است که با تعریف کردن داستان ابتدا به عروسک او و سپس به خود او دارو بدهید. والدین کودک باید برای کودکانشان الگو باشند و در صورت بیماری داروها را جلوی کودکان مصرف کنند تا کودکان ببینند و آن‌ها نیز در هنگام بیماری در مقابل مصرف دارو از خود مقاومت نشان ندهند. فریب دادن کودکان راه اشتباهی است شاید این بار موفق شوید با فریب به او دارو بدهید اما دفعه بعد فریب دادن او دشوار می‌شود و شاید دیگر موفق نشوید به او دارو بدهید. نباید کودک را تهدید به دارو خوردن کرد. باید او را تشویق کنید. هرگز به او نگویید، اگر دارو نخوری به دکتر می‌گویم به تو آمپول بزند. این کار کاملا اشتباه است.

 

 

در ادامه بخوانید:

درباره دارو دادن به کودکان – بخش ۱

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۹ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.