با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

درباره سقط زودرس

سقط زودرس

درباره سقط زودرس چه می‌دانید؟

سقط زودرس (یا تخمک سوخته) یک علت شایع سقط جنین است. زمانی اتفاق می‌افتد که یک تخمک باور در رحم وجود دارد اما جنین شکل نمی‌گیرد و یا رشد نمی‌کند. اگر سقط زود رس دارید نمی‌توانید تا پایان سه ماهه اول بارداری از آن مطلع شوید.

 

اگر دچار سقط زودرس شوم چه اتفاقی می‌افتد؟

با سقط زودرس شما هنوز هم در تست بارداری نتیجه مثبت می‌گیرید، زیرا جفت شروع به رشد و شروع به ترشح گناترویی جفتی انسانی (Hcg) هورمونی که این تست برای بررسی آن است، می‌کند. در اوایل ممکن است بعضی از علائم حاملگی را داشته باشید. مانند خستگی، تهوع، درد سینه. پس از آن وقتی سطح هورمون‌ها شروع به کاهش می‌کنند، این علائم فروکش خواهند کرد و احتمالا لکه بینی یا خونریزی خواهید داشت. ابتدا ممکن است متوجه لکه‌های قرمز_قهوه‌ای شوید. پس از آن ممکن است گرفتگی عضلات یا خونریزی داشته باشید زیرا سطح هورمونتان کاهش یافته است. اگر گرفتگی یا خونریزی دارید یا رحمتان آنطور که باید رشد نمی‌کند و یا پزشک مراقبت‌های بهداشتی نمی‌تواند صدای قلب جنین را با یک داپلر در هفته ۱۲ یا بیشتر بشنود، یک سونوگرافی برای بررسی جنینتان انجام دهید. روند سقط جنین می‌تواند هفته‌ها طول بکشد و هنگامی که متوجه می‌شوید که بچه‌ای در رحم ندارید، ممکن است دچار شوک عاطفی و ناراحتی فیزیکی شوید. ممکن است از دارو برای سرعت بخشیدن به روند سقط جنین استفاده کنید. یا ممکن است تصمیم به انجام روش کورتاژ ساکشن یا اتساع و کورتاژ (D&C) برای حذف بافت شوید. ممکن است نیاز به حذف بافت داشته باشید، اگر که مشکلاتی دارید که نمی‌توانید برای سقط طبیعی جنین منتظر بمانید، مانند خونریزی یا علائم قابل توجه عفونت.

 

کی مجددا می‌توانم اقدام به بارداری کنم؟

برخی از پزشکان توصیه می‌کنند که بعد از یک دوره قاعدگی مجدد اقدام به بارداری کنید که احتمالا ۴ یا ۶ هفته بعد از سقط یا کورتاژ طول می‌کشد. پس از آن اوضاع خوب می‌شود. یک مطالعه در اسکاتلند روی بیشتر از ۳۰۰۰۰ زن نشان داد که زنانی که طی ۶ هفته بعد از سقط باردار شدند، بهترین شانس یک بارداری سالم را داشتند. آن زنان سقط کمتر و یا حاملگی نابه جای کمتری نسبت به زنانی که ۶ یا ۱۲ ماه بعد از سقط باردار شدند، داشتند.
در حالی که از نظر جسمانی آماده‌اید برای بارداری مجدد ممکن است از لحاظ روحی آماده نباشید. هر زنی با غم و اندوه سقط زودرس مواجه خواهد شد و بعضی از زنان فکر می‌کنند ماه‌ها طول می‌کشد تا دوباره باردار شوند.

 

داشتن سقط زودرس به معنی این است که دوباره سقط مجدد خواهم داشت؟

خیر، هرچند ممکن است نگران سقط مجدد باشید، متخصصان بارداری معتقدند داشتن یک سقط به این معنی نیست که شما یا همسرتان مشکلی برای بارداری دارید. اکثر پزشکان بعد از ۲ یا ۳ سقط متوالی آزمون‌های ژنتیکی انجم می‌دهند تا تشخیص دهند ایراد و مشکل از کجاست.

[تعداد: 2    میانگین: 1.5/5]
تاریخ: ۲۱ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.