با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

درباره موخوره، دلایل و راه‌های پیشگیری

در این مقاله نکاتی درباره موخوره، دلایل و راه‌های پیشگیری از آن را مطرح می‌کنیم.

درباره موخوره، دلالیل و راه‌های پیشگیری از آن

موخوره و یا Trichptylosis باعث می‌شود قسمت انتهایی مو به دو نیم و یا بیشتر تقسیم شده و کم کم این شکاف پیشرفت کرده و تا ریشه ادامه پیدا می‌کند. در اینجا می‌خواهیم به این مسئله بپردازیم که چه کارهایی باعث بروز و تشدید این مشکل می‌شود.
موخوره بیشتر در موهای خشک و شکننده بوجود می‌آید، اما ببینیم چه مسائلی باعث بروز این مسئله است. برس زدن‌های خشن و مداوم، استفاده‌های بیش از حد از سشوار، اتو، بیگودی و … استفاده از شامپوهای خشن و غیراستاندارد، رنگ مو و دکلره، باد و تابش خورشید باعث بروز این عارضه می‌شود.
همان‌طور که از قدیم گفتند، پیشگیری بهتر از درمان است، در این بخش به راه‌های پیشگیری از موخوره می‌پردازیم و در بخش‌های بعدی به درمان این مسئله اشاره می‌کنیم.
وقتی این مشکل پیش می‌آید به علت این‌که بخش مرده مو دچار آسیب شده است، نمی‌توان آن را درمان کرد لذا بهترین کار کوتاه کردن قسمتی است که دچار این عارضه شده است. به همین دلیل است که توصیه می‌شود برای پیشگیری از این مسئله حداقل سالی یک و یا دو بار موهای خود را نوک‌گیری کنید.
از شامپوهایی استاندارد و با PH مناسب استفاده کنید و یادتان باشد که از یک شامپو بصورت مداوم و پشت هم استفاده نکنید. شامپو سیر ضد موخوره می‌باشد.
سر خود را ماساژ دهید چرا که ماساژ سر باعث افزایش گردش خون در سر شده و همین موضوع باعث کاهش موخوره می‌شود. برای افزایش تاثیر ماساژ می‌توانید از ترکیب روغن‌های نارگیل، بادام و زیتون استفاده کنید.
بعد از استحمام اجازه دهید موهایتان بدون وسایل گرمای مانند سشوار خشک شوند و همچنین از شانه کردن موها و استفاده از آب داغ در حمام خودداری کنید چرا که آسیب‌های جدی به مو وارد می‌کنند.
اگر موهایتان خشک است توصیه می‌شود، انتهای آن را با روغن بادام، زیتون و … چرب نمایید.
از برس‌های مناسب استفاده کنید. بهترین برس، برس‌های دندانه چوبی می‌باشند.
وجود یک رژیم غذایی مناسب نیز به جلوگیری از موخوره کمک می‌کند؛ برای نمونه باید امگا۳، ویتامین آ و سی را در رژیم خود بگنجانید.

همچنین همراه ما باشید با راه‌های درمان موخوره

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱۹ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.