با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

درمان خارش ناحیه تناسلى زنان

ناحیه تناسلی در زنان شرایط خاص دارد و همین شرایط خاصش امکان ابتلا به خارش را در این ناحیه زیاد می‌کند. در این مطلب روش‌هایی برای درمان خارش ناحیه تناسلى زنان به شما دوستان معرفی می‌کنیم که امیدواریم مطلب مفیدی برای شما باشد: شرایط خاص ناحیه تناسلی زنان به این صورت است که این ناحیه محیطی مرطوب و بسته است که در محل تلاقی سه دستگاه تناسلی، ادراری و گوارشی قرار دارد و در طرف دیگر آن نیز گیرنده‌های حسی عصبی وجود دارد که همین امر آن را مستعد ابتلا به خارش می‌کند. چندین عامل باعث خارش طولانی‌مدت و مداوم این ناحیه می‌شود. چند بیماری مختلف ممکن است همزمان باعث خارش در یک فرد شوند.

درمان خارش ناحیه تناسلى زنان
عواملی که خارش در ناحیه تناسلی را در خانم‌ها افزایش می‌دهد عبارتند از:
-شستشوی بیش از حد اندام تناسلی با لیف و صابون
-پوشیدن لباس‌های تنگ
-خشک کردن ناحیه تناسلی با سشوار
-استفاده از کرم‌های مختلف
-استفاده از نوار بهداشتی
-استفاده از کاندوم و ژل‌های روان‌کننده

 

اکنون به توضیح هریک از موارد بالا می‌پردازیم:

۱- شستشوی بیش از حد اندام تناسلی با لیف و صابون

برخی از خانم‌ها، خارش و سوزش و هر علامت دیگر در ناحیه تناسلی را به دلیل رعایت نکردن بهداشت می‌دانند و در نتیجه سعی در برطرف کردن خارش خود با شستشوی زیاد ناحیه تناسلی خود با صابون و لیف می‌کنند. در صورتی که این کار اشتباه است و نه تنها خارش را برطرف نمی‌کند بلکه آن را تشدید می‌کند. بهترین کار برای رعایت بهداشت این است که بعد از هر بار ادرار یا مدفوع آن ناحیه را با آب خالی شستشو داد و سپس به آرامی با دستمال کاغذی ناحیه تناسلی را خشک کرد.

 

۲- پوشیدن لباس‌های تنگ

بانوان دقت کنند که اگز لباس‌های تنگ و چسبان بپوشند، خارش در ناحیه تناسلی افزایش می‌یابد. مخصوصا اگر از جنس پلاستیک باشند. این لباس‌ها رطوبت را افزایش داده و در نتیجه محیط مناسب برای رشد قارچ فراهم می‌کند بنابراین خانم‌هایی که مستعد خارش هستند از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری کنید.

 

۳- خشک کردن ناحیه تناسلی با سشوار

برخی از خانم‌ها نیز تصور می‌کنند، رطوبت باعث رشد قارچ در ناحیه تناسلی می‌شود در نتیجه فکر می‌کنند خشک کردن ناحیه تناسلی با سشوار به آن‌ها کمک می‌کند. این کار نیز اشتباه است. بهترین راه برای خشک کردن ناحیه تناسلی خشک کردن آن با دستمال کاغذی نرم است.

 

۴- استفاده از کرم‌های مختلف

برخی بیماران اقدام به خرید کرم‌های ضد خارش و ضد قارچ بدون نسخه از داروخانه می‌کنند. این کرم‌ها خودشان یکی از عوامل خارش هستند. خانم‌ها باید برای درمان خارش ناحیه تناسلی حتما به پزشک متخصص مراجعه کنند و استفاده از کرم‌های موضعی بدون نسخه را متوقف کنند. اگر هم قرار باشد از درمان بدون نسخه کمک گرفت حداکثر می‌توانند از وازلین خالص که بدون عطر و مواد نگهدارنده است برای درمان خارش در ناحیه تناسلی استفاده کنند.

 

۵- استفاده از نوار بهداشتی

خانم‌هایی که مبتلا به خارش مزمن و طولانی در ناحیه تناسلی هستند بهتر است از تامپون به جای نوار بهداشتی استفاده کنند. البته لازم به ذکر است که تامپون هم بی‌عوارض نیست و برای استفاده از آن باید با پزشک مشورت کرد.

 

۶- استفاده از کاندوم و ژل‌های روان کننده یا لوبریکانت (درزنان)

چنانچه خانمی مبتلا به خارش مزمن و طولانی‌مدت در ناحیه تناسلی خود باشد، بهتر است از کاندوم استفاده نکند. یکی دیگر از عوامل مهم ایجاد حساسیت، آلرژی و خارش در ناحیه تناسلی استفاده  ژل‌های است. به طور کل این ژل‌ها برای خانم‌ها خوب نیستند و استفاده از آن‌ها حتی برای کسانی که دچار خارش نیستند نیز توصیه نمی‌شود.

 
به نکات زیر نیز در این رابطه توجه فرمایید:
۱- برخی تصور می‌کنند که هر خارش یا سوزشی در ناحیه تناسلی نشان‌دهنده بیماری قابل انتقال از راه تماس جنسی است. این طرز فکر اشتباست. بهتر است بیخود فکر خود را مشغول این موضوع نکنید. اگر استرس این را داشته باشید که مبتلا به بیماری آمیزشی شده‌اید خود این استرس باعث تشدید خارش در ناحیه تناسلی می‌شود.
۲- از مسائل روحی غافل نشوید. مسائل روحی می‌تواند در خارش مزمن و طولانی‌مدت ناحیه تناسلی بسیار مؤثر باشد. خانم‌هایی که از افسردگی رنج می‌برند باید ابتدا مشکل افسردگی خود را حل کنند و سپس خارش ناحیه تناسلی خود را درمان کنند.
۳- به طور کلی بهتر است برای درمان خارش و سوزش ناحیه تناسلی از داروهای خوراکی استفاده کنید. از پزشک خود درخواست کنید حتی‌المقدور داروی خوراکی برایتان تجویز کند. چنانچه نیاز به داروی مالیدنی داشتید، استفاده از پماد نسبت به کرم بیشتر توصیه می‌شود.
۴- برخی از درمان‌های خارش در ناحیه تناسلی ممکن است نه تنها نتواند مشکل را حل کند، بلکه مشکلات جدیدی نیز از قبیل اضافه شدن عفونت قارچی یا حساسیت به داروهای تجویزی نیز برایتان به وجود آورد. اغلب پزشکان برای پیشگیری از عفونت قارچی ثانویه درمان پیشگیرانه را تجویز می‌کنند.

 

راه حل فوری و سریع برای تسکین خارش و سوزش در ناحیه تناسلی:

– کمپرس آب سرد شده
– استفاده از وازلین
– استفاده از پماد لیدوکائین

۱- برای کمپرس آب شیر آن را در یخچال سرد کنید و از سرد کردن آن در فریزر خودداری کنید.
۲- حداکثر ۲ بار در روز به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه از کمپرس آب سرد استفاده کنید.
۳- بعد از کمپرس ناحیه مورد نظر را به آرامی خشک کرده و از وازلین خالص که بدون عطر و مواد نگهدارنده است استفاده کنید.
۴- چنانچه خارش و سوزش به قدری زیاد بد است که امکان ادرار و یا مقاربت نبود به طور موقت از پماد لیدوکائین استفاده کنید (دقت کنید نه ژل لیدوکائین و نه کرم لیدوکائین)

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۶ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.