با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

درمان لجبازی در کودکان

لجبازی به شکل‌های مختلفی در کودکان رخ می‌دهد و والدین بسیاری با لجبازی کودکانشان مشکل دارند و راه‌های مقابله با آن را نمی‌دانند. لجبازی در کودکان امری کاملا طبیعی است و طبیعت آنهاست. هر کودکی تا حدی لجبازی می‌کند اما وظیفه والدین است که بتوانند مدیریت کنند و محدویت‌ها را برای کودکانشان فراهم کنند. قانع کردن کودک لجباز کار مشکلی است و صبر و حوصله زیاد می‌خواهد. اما نگران نباشید. راهکارهایی برای مقابله با لجبازی کودکان وجود دارد که بهتر است این راهکارها از دوران کودکی به کار برده شوند تا نتایج بهتری داشته باشند. لجبازی در کودکان به دلایل مختلفی بروز می‌کند و شکل‌های مختلفی نیز دارد، مانند گریه کردن، نق زدن، پرخاشگری، بیخوابی، غذا نخوردن و بی اختیاری ادرار و مدفوع. این نوع کودکان، اعتماد به نفس پایینی دارند و نسبت به کودکان دیگر سطح ترس و اضطرابشان بالاتر است.
در مقابله با لجبازی کودکان باید به فکر علل و رفع آن باشید. اعمال خشونت، تنبیه و بی‌توجهی به کودک نه تنها بیفایده است بلکه در آینده باعث خشم هدفدار کودک خواهد شد. علل و عوامل وجود داشته است که در دراز مدت باعث تربیت بچه‌ها با روحیه لجبازی شده است. این کودکان توقع دارند هر آنچه که می‌گویند و می‌خواهند بی‌چون و چرا برایشان فراهم شود.
در این مطلب سعی کرده‌ایم روش‌هایی را برای مقابله و درمان لجبازی در کودکان آموزش دهیم. امیدواریم این روش‌ها برای پدران و مادران کارآمد بوده و بتوانند محیط خانه را به محلی برای آسایش و آرامش برای خود و کودکانشان فراهم کنند. با ما همراه باشید:

درمان لجبازی در کودکان

 

مدارا با کودکان

با این گونه کودکان باید مدارا کرد، زمینه‌های بروز لجبازی در آنان را فراهم کرده و کودکانشان را از آنها دور نگه دارند. برای مثال اگر کودکتان در بازار هر چیزی که می‌بیند را می‌خواهد به بازار نبرید و ابزار پلاستیکی را جایگزین ابزار واقعی کنید و او را از وسایل خطرناک دور نگه دارید.

 

میدان دادن به کودکان

والدین باید اجازه دهند، کودکان خودشان کارهای خودشان را انجام دهند و در بعضی از زمینه‌ها از آن‌ها نظر بخواهند تا کودکانشان استقلال عملی و فکری پیدا کنند. این کار باعث خودباوری کودکان می‌شود و اعتماد به نفسشان را بالا می‌برد و انرژی کودک را به سمت مثبت هدایت می‌کند.

 

سکوت در برابر رفتارهای منفی

والدین باید در برابر کارهای منفی که کودکشان انجام می‌دهد سکوت کنند، گویی چیزی را ندیده‌اند، کودک بعد از چند بار تکرار وقتی ببیند پاسخی دریافت نمی‌کند می‌فهمد که کارش بیهوده است و دست از کارش می‌کشد.

 

تشویق رفتار ناهمسان

وقتی کودک به جای رفتار منفی از خودش رفتار مثبت نشان داد او را تشویق کنند. به طور مثال بعد از گریه وقتی سکوت می‌کند والدین باید به او توجه کنند و او را تشویق کنند.

 

رژیم غذایی مناسب

رژیم غذایی یکی دیگر از مسائلی است که باید به آن توجه شود. مصرف زیاد سردی‌ها، تنقلات، کاکائو، نمک و سرکه باعث تحریکات عصبی کودک می‌شود. همچنین بهتر است، کودکان بیش از ۱ ساعت در طول روز تلویزیون تماشا نکنند و یا بازی‌های رایانه‌ای انجام ندهند. خواب به اندازه کافی در طول شب نیز به آرامش کودک کمک می‌کند. توجه داشته باشید که خوای شب نمی‌تواند با خواب روز جبران شود.

 

مراجعه به روانشناس

اگر لجبازی‌ کودک غیر طبیعی و گریه‌هایش طولانی بود و واکنش‌های غیر عادی از خود نشان می‌داد، حتما به روانشناس و یا روانپزشک مراجعه کنید.

 

ریشه یابی

باید متوجه شویم که ریشه لجبازی‌ها و بهانه جویی‌های کودک از چیست؟ آیا نیاز به جلب توجه و محبت دارد؟ آیا با این کار به آرامش می‌رسد؟

 

گول زدن

این اصطلاح یک تکنیک رفتاردرمانی است که یک رفتار نامطلوب را با یک رفتار مطلوب جایگزین کنید. به طور مثال وقتی لگد می‌زند به او بگوییم بیا ببینم زورت می‌رسد به این توپ لگد بزنی؟ با این رفتار او را از حال و هوای کار ناپسندش بیرون می‌آوریم.

 

ضعیف نباشید

بسیاری از والدین عملا آنقدر به رفتارهای کودکشان واکنش شدیدی نشان می‌دهند که کودک متوجه نقطه ضعف آن‌ها می‌شود.

 

تنبیه بدنی ممنوع

از تنبیه کودکتان اجتناب کنید. زیرا روان کودک را تخریب می‌کند. تنبیه بدنی علاوه بر جسم به روان کودک نیز آسیب می‌زند و تاثیر بسیار بدی دارد. یادتان باشد تنبیه بدنی به مدت طولانی و حتی برای همیشه در یاد کودک باقی می‌ماند.

 

پرهیز از رشوه دادن

والدینی که گاهی زیاد حوصله ندارند، برای ساکت و آرام کردن بچه به او رشوه می‌دهند و در واقع از این طریق باعث پرورش لجبازی در او می‌شوند. پس باید از دادن رشوه به کودکانتان اجتناب کنید. البته تشویق با رشوه فرق دارد و باعث رشد اعمال نیک می‌شود.

 

اجتناب از دخالت

فرزندانمان را راهنمایی کنیم اما از دخالت کردن در کارهایشان و اجبار آن‌ها خودداری کنید. تا کودک خودش به تدریج راه صحیح زیستن را تشخیص دهد. راهنمای‌های خردمندانه و درخواست کمک از کودک برای مشکلاتش می‌تواند کمک بزرگی کند.

 

عدم لجبازی والدین

اگر والدین در حضور فرزندان با یکدیگر لجبازی کنند ناخودآگاه این لجبازی را عملا به او می‌آموزند و فکر می‌کنند از این طریق می‌توانند به خواسته‌های خود برسند.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۳ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.