با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

درمان یبوست در کودکان

درمان یبوست در کودکان

یبوست یکی از اختلالات گوارشی‌ست که در برخی از کودکان دیده می‌شود و آن‌ها را رنج می‌دهد. خوشبختانه درمان یبوست در کودکان در خانه نیز امکان پذیر هست.

 

به فرزندتان به مقدار کافی مایعات بدهید

چنانچه قصد تعویض شیر مادر به شیر خشک را دارید به کودک خود بیشتر از ۳۰ – ۶۰ میلی‌لیتر آب و در ۲ تا ۳ هفته اول بیشتر از ۲ بار در روز به او آب ندهید. تا ۳ هفته اول بعد از تعویض شیر به کودک آب اضافه ندهید؛ مگر اینکه پزشک او بگوید. در صورتی که سن فرزندتان از ۶ ماه بیشتر است، می‌توانید از آب میوه‌هایی مانند سیب گلابی یا آب آلو به او بدهید تا یبوست او از بین برود. البته بعد از ۶ ماه بلافاصله مقدار زیادی آب میوه به او ندهید. به طور مثال وقتی کودکتان ۶ ماهگی را پشت سر گذاشت، ۱/۲ قاشق غذاخوری (۷ میلی‌لیتر) تا ۲ قاشق غذاخوری (۳ میلی‌لیتر) به او آب آلو بدهید و این مقدار را به تدریج در طول زمان زیاد کنید. وقتی ۹ ماهش شد، ۱٫۵ قاشق غذاخوری (۲۰میلی‌لیتر) تا ۳ قاشق غذاخوری (۴۵ میلی لیتر) از آب آلوی صاف شده در روز به او بدهید.

 

مواد فیبردار

اگر آب میوه‌ها کارساز نبود باید به مواد غذایی کودک دو بار در روز، موادی با فیبر بالا اضافه کنید. این غذاها شامل لوبیا یا بقولات خشک شده و پخته شده، زردآلو، آلو، هلو، گلابی، آلو و اسفناج می‌باشد. برای کودکان ۱۲ماهه سعی کنید در برنامه غذایی آن‌ها غذاهایی با فیبر بالا بگنجانید. اگر کودکتان یک رژیم غذایی با فیبر بالا (۲۰ تا ۳۵ گرم در هر روز) داشته باشد، فرم مدفوع او نرم و حجیم خواهد شد. به کودک خود در طول روز حداقل ۱ فنجان میوه بدهید تا بخورد. میوه جایگزین خوبی برای آبمیوه است. به جای نان سفید به کودک خود نان سبوسدار بدهید. سعی کنید برای کودک خود از غذاهایی با فیبر بالا مانند سبوس، کلوچه سبوس دار، جو دوسر، برنج قهوه‌ای، لوبیا، ذرت بوداده البته بدون نمک، استفاده کنید. اگر فکر می‌کنید فرزندتان با غذاهایی مانند بستنی، پنیر، گوشت و غذاهای فراوری‌شده که فاقد فیبر هستند و یا فیبر کم دارند دچار یبوست می‌شود، مصرف این غذاها را در کودک خود محدود کنید.

 

ماساژ کودک

برای تسکین ناراحتی در کودک خود به آرامی شکم او را ماساژ دهید. پاهای کودک را روی شکم او خم کنید و پاهای او را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید.
اگر فرزندتان در هنگام اجابت مزاج، درد مقعد دارد، موارد زیر را انجام دهید:
– او را در وان آب گرم قرار دهید. این کار عضلاتی را که مدفوع را داخل اسفنکتر مقعد نگه می‌دارد را شل کرده و به اجابت مزاج یا دفع مدفوع کمک می‌کند.
– اگر سن کودک شما ۶ ماه یا بیشتر است و حمام آب گرم در او تأثیری ندارد از ۱ یا ۲ شیاف گلیسیرین برای روان کردن مدفوع او استفاده کنید، البته فقط ۱ یا ۲ بار باید از شیاف گلیسیرین استفاده کنید، اگر یبوست بهبود پیدا نکرد با پزشک صحبت کنید.
– به هیچ وجه بدون مشورت با پزشک از مسهل یا تنقیه برای کودکان استفاده نکنید.

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱۹ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.