با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دلایل ابتلا به بیماری‌های کلیوی

کلیه یکی از مهم‌ترین اعضای بدن می‌باشد، کلیه از نظر ظاهر بسیار شبیه لوبیا و بر روی جدار خلفی شکم و بیرون از حفره صفاق قرار دارند. کلیه وظیفه دفع مواد زاید، کنترل حجم و ترکیبات مایعات بدن می‌باشد، در صورت آسیب این عضو مهم، انسان دچار مشکلات جدی می‌شود. در این پست قصد داریم به معرفی دلایل ابتلا به بیماری‌های کلیوی اشاره‌ای مختصر داشته باشیم.

دلایل ابتلا به بیماری‌های کلیوی

 

فشار خون

– در فشار خون بالا به دلیل افزایش فشار در رگ و مویرگ‌ها احتمال آسیب به مویرگ‌های کلیه افزایش می‌یابد. اگر مویرگ‌های کلیه آسیب ببینند، کلیه دیگر قادر به دفع مواد اضافی بدن نمی‌باشد و ممکن است  آسیب جدی به بدن وارد کند. پس تا می‌توانید مراقب فشار خون خود باشید، چون در صورت افت و یا افزایش بیش حد از مجاز، به بدن شما خسارت‌های غیرقابل جبرانی وارد می‌شود.

 

بیماری ارثی و مادرزادی

– یکسری از بیماری‌های کلیوی مربوط به مسائل ژنتیکی است. کمبود گلبول قرمز در خون، وجود خون یا پروتئین در خون، فشارخون بالا از نشانه‌های مشکلات و بیماری‌های کلیوی می‌باشد. قبل از بروز هرگونه مشکل کلیوی به پزشک مراجعه کنید و از بروز هر گونه مشکل و بیماری احتمالی جلوگیری کنید.

 

بیماری های گلومرولی

– وجود خون و پروتئین از نشانه‌های بیماری گلومرولی است، این بیماری به مویرگ‌های درون کلیه حمله می‌کند و به آهستگی به ساختار کلیه آسیب می‌زند. کنترل فشار خون از راهکارهای جلوگیری ابتلا به این بیماری می‌باشد.

 

بیماری نفرونی دیابتی

– وقتی فردی به دیابت مبتلا می‌شود، بیماری دیابت از مصرف گلوکز بدن جلوگیری می‌کند. افزایش قندخون باعث می‌شود به صورت سم عمل کند و نفرون‌های کلیه رو از بین می‌برد.

 

بیماری کلیوی وخیم

– افرادی که به بیماری (ESRD) مبتلا می‌شوند، دچار اختلالات کلیوی می‌شوند به طوری که برای ادامه زندگی باید هر چند وقت یکبار به صورت منظم دیالیز بشوند.

توجه: مصرف زیاد کلسترول و سدیم، سیگار کشیدن، مصرف الکل و…. باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری کلیوی می‌شود.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۲۱ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.