با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دلایل چاقی بعد از ازدواج

اکثر کسانی که اضافه وزن دارند و متأهل هستند از چاقی بعد از ازدواج خود می‌گویند و دوران لاغری قبل از ازدواج خود را به یاد می‌آورند. با هم دلایل چاقی بعد از ازدواج را بررسی می‌کنیم:

دلایل چاقی بعد از ازدواج

 

بیشتر خانم‌ها و آقایان بعد از ازدواج دیگر روی ظاهر خود حساس نیستند و لزومی برای خوش‌اندام ماندن نمی‌بینند. آن‌ها عادت‌های تغذیه‌ای قبل خود را تکرار کرده و کمتر به انجام فعالیت‌های بدنی می‌پردازند. برخی از افراد با این که سال‌ها برای حفظ تناسب اندام خود از رژیم غذایی خاصی استفاده می‌کردند، بعد از ازدواج رژیم خود را رها می‌کنند و به تدریج گرفتار اضافه وزن می‌شوند. حتی اگر در روز چند کالری اضافه‌تر به بدنمان وارد کنیم در ۲ تا ۳ سال آینده اضافه وزن پیدا خواهیم کرد. اکثر جوانان بعد ازدواج، امتحان کردن غذاها و دسرهای مختلف را یکی از بهترین تفریحات خود می‌دانند. خانم‌های شاغل هم که ازدواج می‌کنند طول می‌کشد به شرایط جدید و آشپزی عادت کنند و ترجیح می‌دهند غذای خود را از بیرون سفارش دهند و این نتیجه‌ای جز اضافه وزن ندارد.
یکی دیگر از دلایل چاقی بعد از ازدواج رفتن به مهمانی‌ها و به اصطلاح پاگشا شدن است. مهمانی‌های ما ایرانی‌ها هم که پر است از غذاهای خوشمزه و پرچرب و دسرهای رنگارنگ. این خودش یکی از دلایل اصلی چاقی بعد از ازدواج است. یکی دیگر از دلایل این است که خانم‌ها برای اینگه به همسر خود نشان دهند که چه کدبانویی هستند در هر وعده غذایی، غذاهای پرکالری و پرحجم درست می‌کنند. از همسر خود نیز توقع دارند که همه غذاها را که خانم خانه زحمت کشیده است تا آخر بخورند. خودشان نیز پا به پای همسرشان غذا می‌خورند و همین باعث می‌شود که زمانی به خودش می‌آید که چندین کیلو چاق شده است. هر چند قرص‌‌های هورمونی پیشگیری از بارداری نیز در اضافه وزن تأثیر دارد اما نباید جزو دلایل اصلی برای اضافه وزن به حساب آیند زیرا شاید فقط ۲ تا ۳ کیلو از اضافه وزن فرد را تشکیل می‌دهند.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۲۰ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.