با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دلدرد در کودکان

دلدرد در کودکان
دلدرد مشکلی است که در کودکان بسیار شایع است و همه کودکان در کودکی دچار این عارضه می‌شوند. عوامل متعددی باعث بروز دلدرد در کودکان می‌شود. گفته می‌شود حدود ¼ کودکانی که به پزشک مراجعه می‌کنند به دلیل دلدرد است. بیشتر از ۱۰۰ علت برای دلدرد کودکان وجود دارد. که ما به برخی از مهم‌ترین دلایل آن در این مطلب اشاره خواهیم کرد.
کودکان با گریه دلدرد خود را بروز می‌دهند زیرا نمی‌توانند حرف بزنند. اکثر دلدردها در کودکان موقتی بوده و بعد از یک یا دو ماه از بین می‌روند. کودکان کمی که رشد می‌کنند به طور مثال ۴ و یا ۵ ماهگی، اگر همچنان دلدرد در آن‌ها ادامه پیدا کند باید به دنبال دلیل آن باشیم. در این سن به پروتئین شیر گاو حساسیت دارند و دچار دلدرد می‌شوند. پس اگر کودکتان این حساسیت را دارد سعی کنید در الگوی غذایی او تغییراتی ایجاد کنید.
از عوامل دلدرد کودکان در سنین ۲ ماهگی تا ۱ سالگی اسهال و انواژیناسیون است.
در کودکان بالای ۲ سال معمولا آپاندیسیت عامل دلدرد آن‌ها است. آپاندیسیت معمولا با درد در ناحیه شکم و استفراغ و تب همراه است. اسهال و استفراغ نیز می‌تواند در این سنین عامل اصلی دل درد در کودک باشد.
در سنین ۱۰ تا ۱۲ سالگی نیز ورم و یا زخم معده علت دلدرد کودکان است که در این صورت حتما باید به پزشک مراجعه شده و سونوگرافی روی کودک انجام شود تا در صورت لزوم برای رفع مشکل عمل جراحی انجام شود. کودکی که به سن ۱۰ و یا ۱۲ سالگی رسیده قادر به بیان کردن درد خود است. به طور مثال می‌گوید بعد از غذا خوردن دلش شروع به درد گرفتن می‌کند. معمولا اگر دلدرد به دلیل ورم و یا زخم معده باشد، زیر جناغ سینه کودک درد می‌گیرد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۷ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.