با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دوش صبحگاهی بهتر است یا شبانگاهی

دوش صبحگاهی بهتر است یا شبانگاهی

بسیاری از ما صبح که از خواب بر می‌خیزیم، دوش می‌گیریم و بسیاری از ما نیز شب بعد از رسیدن به منزل یا قبل از اینکه به خواب برویم. اما دوش صبحگاهی بهتر است یا شبانگاهی؟ متخصصان حوزه سلامت افراد را به ۲ گروه دسته‌بندی کرده‌اند. افرادی که بهتر است صبح دوش بگیرند و افرادی که بهتر است شب دوش بگیرند. شما جزو کدام یک از این دسته‌ها هستید؟

 

صبح دوش بگیرید اگر:

اگر پوستی چرب دارید: متخصصان حوزه سلامت معتقدند اگر پوستی چرب دارید دوش صبحگاهی برایتان مفیدتر است. زیرا بدن در طول شب سبوم تولید می‌کند که پوست را چرب می‌کنند و اگر در صبح دوش بگیرید منافذ پوستی شما باز می‌شوند.

اگر فردی خلاق هستید: محققان دانشگاه هاروارد معتقدند، دوش صبحگاهی در نوع خودش یک مدیتیشن است. و اگر روز خود را با گرفتن دوش در صبح آغاز کنید، مغزتان آرامش بیشتری پیدا کرده و آماده فعالیت بیشتری در طول روز می‌شود. این کار همچنین ابتکار عمل را در افراد خلاق بالا می‌برد.

اگر صبح‌ها سخت از خواب بر می‌خیزید: اگر سحرخیز نیستید و عادت دارید تا لنگ ظهر بخوابید و صبح‌ها به سختی از خواب بیدار می‌شوید، دوش صبحگاهی می‌تواند کمک زیادی به شما کند. محققان عقیده دارند که اگر بدنتان را چند ثانیه زیر دوش آب سرد بگیرید سرحال می‌شوید و در طول روز نیز شاداب می‌مانید.

اگر صبح زود به ورزش می‌پردازید: افرادی که صبح زود به ورزش می‌روند، بهتر است بعد از ورزش دوش بگیرند. زیرا در حین ورزش بدن عرق می‌کند و اگر این عرق‌ها از بدن پاک نشوند در تمام طول روز بوی بد بدنتان، خودتان و اطرافیانتان را آزار خواهد داد.

 

شب دوش بگیرید اگر:

اگر پوستی خشک دارید: کسانی که پوستشان خشک است بهتر است شب‌ها دوش بگیرند. زیرا با خوابیدن و در طول شب پوست خود را احیا می‌کنید و برای روز بعد آماده می‌شوید. علاوه بر این با دوش گرفتن در شب باعث می‌شوید، کرم‌های مرطوب کننده که در شب و قبل از خواب استفاده می‌کنید بهتر جذب پوستتان شود.

اگر شب‌ها بیخوابی به سراغتان می‌آید: اگر جزء آن دسته از کسانی هستید که شب‌ها به سختی به خواب می‌روید، دوش شبانگاهی کمک زیادی به شما خواهد کرد. محققان American Academy of Sleep Medicine معتقدند دوش شبانه، بدنتان را برای داشتن خوابی آرام‌تر آماده می‌کند.

اگر با اشیای کثیف در محل کارتان سر و کار دارید: اگر بیشتر کارهایی که در محل کارتان انجام می‌دهید با دستتان است و شغلتان به گونه‌ای است که مرتب با اشیاء و ابزار مختلف سر و کار دارید، وقتی از سر کار به منزل می‌روید سعی کنید دوش بگیرید. با دوش گرفتن شما کثیفی و آلودگی که در طول روز در پوستتان جا خوش کرده است را از بدنتان می‌زدایید. در صورتی که این آلودگی‌ها روی پوستتان بماند به تدریج آسیب‌رسان می‌شود.

اگر بعد از کارتان به ورزش می‌پردازید: برخی افراد بعد از کارشان مستقیم به باشگاه ورزشی می‌روند و ورزش می‌کنند. این افراد بهتر است شب‌ها قبل از اینکه بخوابند دوش بگیرند زیرا با این کار هم عرق را از تنشان پاک می‌کنند و هم ترشح آندورفین که عنصری برای آرامش طبیعی بدن است را افزایش می‌دهد.

 

 

 

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۲۳ مهر ۱۳۹۴

دیدگاه‌های شما

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

اطلاع از
avatar

wpDiscuz
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.