با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر محمد جواد ظریف از دیروز تا امروز

دکتر محمد جواد ظریف

دکتر محمد جواد ظریف را همه می‌شناسند. وزیر محترم امور خارجه ایران که این روزها مدام پای میز مذاکره است و زحمات زیادی می‌کشد. شاید بهتر باشد کمی از فضای سیاست فاصله بگیریم و کمی به معرفی و آشنایی با او بپردازیم. از زندگی شخصی‌اش تا حدودی باخبر شویم و بیوگرافی مختصری از ایشان بگوییم. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.
محمدجواد ظریف خوانساری در ۱۷ دی ماه سال ۱۳۳۸ در تهران متولد شد. محل زندگی وی خانه‌ای بزرگ و قدیمی، بین خیابان کاشان و خیابان کمالی بود. مادرش از فرزندان یکی از تجار بزرگ تهران به نام حاج میرزا علی نقی کاشانی و پدرش نیز تاجری بزرگ در اصفهان بود. او یک خواهر دارد که ۱۵ سال از خودش بزرگ‌تر است. دوران دبستان و دبیرستان را در علوی تهران گذراند. جالب است که بدانید او از سخنرانی خود در عید غدیر هنگامی که کلاس دوم دبستان بود به عنوان اولین سخنرانی خود یاد می‌کند و عنوان می‌کند از همان کودکی به نوشتن وسخنرانی علاقه‌ای خاص داشته است.

دکتر محمد جواد ظریف

 

 

وی در سال ۱۳۵۵ با ویزای دانشجویی راهی آمریکا شد. وی کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو و در حوزه روابط بین‌الملل و در سال ۱۳۶۷ نیز دکترای مطالعات بین‌المللی خود را از دانشگاه دنور ایالت کلرادو گرفت. وی عنوان می‌کند که تنها فرزند خانواده‌ای محافظه کار بود که با وجود توانایی مالی، به دلیل اعتقاداتی که داشتند خبری از رادیو و تلویزیون در خانه نبود. وی عنوان می‌کند که اولین بار در سن ۱۵ سالگی به سینما رفته است. وی در کودکی بسیار از جامعه دور بود اما خودش با مطالعاتش از اوضاع جامعه باخبر می‌شد. عادت به خواندن کتاب داشت و کتاب‌های زیادی خریداری می‌کرد که بعضی هم در آن زمان ممنوع بودند. در زمان مدرسه نیز با چند نفر از فرزندان سردمداران حسینیه ارشاد ارتباط داشت و از آن‌ها کتاب می‌گرفت و می‌خواند. بیشتر عادت به خواندن کتاب‌های سنتی و انقلابی داشت. محمد جواد ظریف به اصرار خودش و در سال ۵۵ با وجود مخالفت‌های پدر و مادرش هنگامی که تنها ۱۷ سال داشت به آمریکا سفر کرد. دلیل آن هم این بود که در ایران احساس خطر می‌کرد، حتی یکی از معلم‌های مدرسه خوارزمی به او هشدار داده بود که بیشتر مواظب خود باشد.

دکتر محمد جواد ظریف

 

 

وی در سال ۱۳۵۸ و بعد از ۳ سال مجددا به ایران بازگشت و با خواهر یکی از دوستان خواهرش که دختری متدین و انقلابی بود ازدواج کرد. نامزدی آن‌ها مصادف با شب‌های احیا بود. در سال ۶۳ اولین فرزندشان به دنیا آمد. اما در همان سال بود که پدر ایشان مرحوم شدند و در آن زمان آقای ظریف در ایران نبود. آقای ظریف ۲ فرزند، ۱ پسر و ۱ دختر دارند که هر دو ۱۰- ۱۱ سال است که ازدواج کرده‌اند.

دکتر محمدجواد ظریف
از فعالیت‌های او می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
– مشاور کنسولگری ایران در سانفرانسیسکو در سال‌های ۵۷ تا ۵۹
– مشاور سیاسی، رایزنی و کارداری نمایندگی ایران در سازمان ملل در سال‌های ۵۹ تا ۶۱
– مشاور علی اکبر ولایتی وزیر خارجه وقت در سال‌های ۶۷ و ۶۸
– سفیر و معاون نماینده دائم نمایندگی در سازمان ملل در سال‌های ۶۸ تا ۷۱
– معاونت حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه در سال‌های ۷۱ تا ۸۱
– نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در سال‌های ۸۱ تا ۸۶ در نیویورک
– دستیار ارشد وزیر امور خارجه در سال‌های ۸۶ تا ۸۹
– معاون بین‌المللی دانشگاه آزاد اسلامی
– علاوه بر همه این‌ها وی در مجامع بین‌المللی نیز مسئولیت‌های فراوانی را بر عهده داشته است.
– لازم به ذکر است که تا به امروز وی تالیفات زیادی در سیاست خارجی، حقوق و بین‌الملل داشته است
– وی از سال ۹۲ و در دولت یازدهم به عنوان وزیر امور خارجه مشغول به فعالیت شد و در حال حاضر نیز یکی از مشهورترین دیپلمات‌های حال حاضر ایران به شمار می‌آید که زحمات زیادی را در راه رسیدن به توافقات هسته‌ای کشیده است.

برای جناب دکتر محمدرضا ظریف آرزوی موفقیت روزافزون داریم.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۲۰ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.