با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکوراسیون خانه‌های کوچک – بخش ۱

دکوراسیون خانه‌های کوچک 2

از آنجایی که امروزه اکثرمان در خانه‌هایی کوچک زندگی می‌کنیم، دانستن اصول دکوراسیون خانه‌های کوچک می‌تواند به ما کمک زیادی در استفاده بهینه از فضای خانه‌ بکند. این مطلب مفید را از دست ندهید.

یاد خانه‌های قدیمی مادربزرگ‌هایمان بخیر؛ خانه‌های ساده‌ای که دلباز بودند و حیاطی بزرگ و تراسی داشتند که به اندازه‌ی یک اتاق بود. این روزها دیگر خیلی کم به این سبک خانه‌ها بر می‌خوریم. خانه‌ها کوچک شده‌اند. فضاهای خانه آنقدر کم است که باید برای هر وجب از خانه برنامه‌ریزی کنیم تا به قول معروف فضای پرت نداشته باشیم و حداکثر استفاده را از فضایی که در اختیار داریم ببریم. درست است که در خانه‌های امروزی از نظر متراژ فضای کمی در اختیار ماست اما اشتباه در انتخاب لوازم منزل و ارتکاب خطاهای کوچک در دکوراسیون داخلی اوضاع را بدتر می‌کند. باور کنید اگر از یک سری اصول در دکوراسیون استفاده کنید، می‌توانید حداکثر استفاده را از هر وجب از منزلتان داشته باشید. این شمایید که می‌توانید یک خانه ۶۰ متری را با اصول نادرست و اشتباهات دکوراسیون داخلی، به یک سوئیت تنگ و تاریک ۳۰ متری تبدیل کنید و برعکس با رعایت یک سری اصول که ما برایتان خواهیم گفت خانه ۶۰ متری خود را به خانه‌ای ۱۰۰ متری تبدیل کنید. دست به کار شوید و اگر از فضای دلگیر خانه خود ناراضی هستید، این  اصول را با ما بررسی کنید. شاید اشتباهی در طراحی دکوراسیون خود مرتکب شده‌اید.

 

در دیوار و سقف از ۲ رنگ مختلف استفاده نکنید

شاید این صحنه برای شما هم آشنا باشد! خانواده‌ای تصمیم می‌گیرند خانه خود را رنگ کنند. یک سطل رنگ استخوانی به دست نقاش می‌دهند و از او می‌خواهند در و دیوار و سقف را به یک رنگ و یکدست کند. اتفاقا کار درستی است. اما اگر رنگ، رنگی خاص باشد آیا باز هم حاضرید این کار را بکنید؟ اگر به طور مثال تصمیم بگیرید دیوار خانه خود را سبز کنید آیا سقف‌ها را هم به همان رنگ در می‌آورید؟ قبول کنید که این کار جسارت می‌خواهد و درصد کمی این کار را انجام می‌دهند. آیا می‌دانستید اگر دیوارها و سقف اتاقتان به یک رنگ و یکدست بشوند خانه شما بزرگتر به نظر خواهد رسید؟ در واقع برای بزرگنمایی بهتر است سقف‌ها و دیوارها به یک رنگ باشند. علاوه براین اتاقتان را منسجم‌تر نشان می‌دهد و از شلوغی و به هم ریختگی آن جلوگیری می‌کند.

 

در دیوار و سقف از 2 رنگ مختلف استفاده نکنید

 

فضای پشت در را از دست ندهید!

امروزه به دلیل متراژ پایین خانه‌ها و کمبود فضای کافی برای قرار دادن وسیله‌ها و یک سری ابزارها بیشتر از گذشته از وسایلی خاص استفاده می‌کنند که فضایی غیر قابل استفاده را قابل استفاده می‌کنند. درست است که شاید استفاده از این وسایل شاید برای همه خوشایند نباشد اما آیا واقعا از بی‌نظمی بهتر نیست؟ اگر کل فضای خانه‌تان روی هم ۵۰ یا ۶۰ متر باشد خودتان فکر کنید که چه راهی برای جلوگیری از تلنبار کردن وسیله‌ها در کابینت‌ها و انباری وجود دارد؟ گاهی مجبوریم که از یک سری روش‌های خاص استفاده کنیم. البته استفاده از این روش‌ها نباید باعث شود که به جای نظم بخشیدن بیشتر بی‌نظمی به وجود آورند! اگر در این مورد بخواهیم مثالی بزنیم استفاده از فضای پشت درها مثال خوبی است. می‌توانید با استفاده از قرار دادن یک رخت‌آویز در پشت در اتاق‌ها از فضای آنجا نهایت استفاده را ببرید. یا مثالی دیگر استفاده از وسایلی است که در حمام برای نگهداری مواد شوینده و … به کار می‌رود.

فضای پشت در را از دست ندهید!

 

از پرده‌های کوتاه استفاده نکنید

یک قانون دکوراسیون قدیمی برای نصب پرده در خانه مادربزرگ‌هایمان می‌گفت که حتما پرده‌ها باید از بالای پنجره شروع شوند و درست به اندازه ارتفاع پنجره‌ها باشند. در دکوراسیون امروزی و مخصوصا در اتاق‌ها و خانه‌های کوچک این قانون به هیچ عنوان جواب نمی‌دهد. زیرا فضای خانه را کوچک‌تر می‌کند. چه باید کرد؟ بسیار ساده است. اگر اتاقتان فضای کوچکی دارد پرده‌های خانه باید از جایی نزدیک به سقف شروع شوند و بدون توجه به اندازه پنجره تا روی زمین بیایند و حتی کمی هم روی زمین ریخته شوند. این کار فضای خانه را بزرگتر جلوه می‌دهد. برای رنگشان نیز باید از رنگ‌های خنثی و ساده و بدون هیچ نقش و نگاری استفاده شود.

از پرده‌های کوتاه استفاده نکنید

 

از راهروی خانه استفاده کنید اما آن را شلوغ نکنید!

در خانه‌های امروزی استفاده زیادی از راهروها نمی‌کنند. نهایت کاری که می‌کنند این است که قالی بلند و باریکی در آن پهن می‌کنند و یک آینه کنسول در آن قرار می‌دهند. اما نباید از پتانسیل راهروها در خانه‌های امروزی غافل شد. اصلا شما قانونی در طراحی دکوراسیون به گوشتان خورده است یا در جایی خوانده‌اید که نباید از فضای راهرو استفاده کرد؟! پس دست به کار شوید و تا جایی که می‌توانید از این فضا استفاده کنید. اما حواستان باشد!! با نظم و ترتیب! هیچ چیز زننده‌تر از این نیست که وارد خانه‌ای شوید که ورودی بی‌نظم و زننده‌ای دارد. می‌توانید از طاقچه‌های دکوری و یا کمدهای دیواری برای این راهروها استفاده کنید.

از راهروی خانه استفاده کنید اما آن را شلوغ نکنید!

 

از استفاده از میزهای تاشو نترسید!

همه ما به دیوارها فقط به چشم فضایی برای آویزان کردن تابلوها و نهایتا نصب ۲ یا ۳ عدد طاقچه روی آن نگاه می‌کنیم. فرقی هم نمی‌کند دیوار بزرگ باشد و یا کوچک. همیشه از دیوارها به بدترین شکل ممکن استفاده می‌شود. آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که می‌توانید از دیوارها استفاده دیگری هم بکنید؟ آیا می‌دانستید که دیوارها قابلیت این را دارند که روی آن‌ها میزهای تاشو نصب کنید؟ بله، به کار بردن میزها و کتابخانه‌های تاشو بهترین گزینه برای استفاده بهینه از دیوارهاست.

از استفاده از میزهای تاشو نترسید!

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۲۸ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.