با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

رابطه بین پول و شادی

آیا فکر می‌کنید که اگر برنده قرعه کشی شوید، خوشحال می‌شوید؟ دوباره فکر کنید. در طول ۱۰ سال گذشته، تحقیقات قوی از حوزه روانشناسی مثبت نشان داده است که اگر ما شادی را یک نمودار در نظر بگیریم، پول به شادی ما تنها فقط یک نقطه می‌افزاید. که بستگی به جایی دارد که شما زندگی می‌کنید و وابستگی‌ و تعلقات شما و فلسفه و نگاه شما به دنیا و اعتقادات شما. در یک مطالعه در آمریکا نشان داد که در حدود ۷۵۰۰۰ دلار به ازای هر خانوار در ایالات متحده است، اما این کشور بیشترین مراجعین به روانپزشکان و روانشناسان را در بین کشورهای مرفه و توسعه یافته داشته است. پس می‌توان گفت پول بیشتر واقعا به خلق و خو و رضایت زندگی کمک نمی‌کند.

رابطه بین پول و شادی
در واقع، برخی مطالعات نشان داده‌اند که ثروت حتی می‌تواند توانایی ما برای لذت بردن از شادی را مختل سازد. در یک آزمایش در آمریکا به رهبری محققی بنام الیزابت دان مشخص شد، کوهنوردانی با درآمد خوب و پول بیشتر که به یک آبشار غیر منتظره در مسیر خود برخورد می‌کنند کمتر از کوهنوردان با درآمد پایین‌تر دوست داشتند در آن شنا کنند یا عکسی بگیرند و یا برای یک لحظه برای لذت بردن از زیبایی آن توقف کنند. اگر شما مقدار زیادی پول داشته باشید، احساس می‌کنید می‌توانید هر آنچه که می‌خواهید به دست آورید، بنابراین لازم نیست از هر اتفاق کوچکی در مسیر زندگیتان لذت ببرید. این نتایج به این معنی نیست که شما ترقی نکنید. اما می‌توانید طرز فکرتان راجع به پول را تغییر دهید و چطور از چیزی که به دست می‌آورید نهایت استفاده را بکنید، دان می‌گوید: پولتان آن مقداری نیست که دارید بلکه آن مقداری است که با آن کاری را انجام می‌دهید. آیا رابطه بین پول و شادی وجود دارد؟ آیا افراد پولدار شادترند؟ جواب شما چیست؟ قبل از پاسخ به خودتان به این نکات توجه کنید:

رابطه بین پول و شادی

۱- پولتان را صرف دیگران کنید

در یک مطالعه، دان مردم را در یک خیابان جمع کرد و به آنها ۵ $ تا ۲۰ $ پول داد. از نیمی از رهگذران خواسته شد این پول را تا ساعت ۵ بعد از ظهر برای خودشان خرج کنند. و از نیمه دیگر خواسته شد تا آن را صرف دیگران کنند. عصر پیگیری کردند متوجه شدند، گروهی که برای خود خرید کردند هیچ گونه تغییری در خلق و خوی آنها گزارش نشده است. کسانی که پول را صرف دیگران کردند (خرید قهوه برای یک غریبه؛ برخی به بی خانمان‌ها دادند؛ برخی هدیه کوچک برای خواهرزاده و برادرزاده خود خریدند) خلق و خوی بسیار خوشحال‌تر را تجربه کردند، با این حال مقدار پول، هیچ تأثیری بر شادی آنها نداشته است بلکه کاری که در قبال مصرف پول کردند، آنها را خوشحال کرد.
نورتون استاد مدیریت کسب و کار در مدرسه بازرگانی ‌هاروارد می‌گوید “همه ما فکر می‌کنیم که داشتن پول و خرید ما را خوشحال می‌کند،” اما ما درباره اینکه چه چیزی ما را خوشحال می‌کند پیش بینی بد می‌کنیم. خریدهای جزئی برای خودمان می‌تواند احساس ما را به طور موقت خوب کند، اما هزینه برای دیگران یک تفاوت بزرگ در شادی و خوشحالی کلی و طولانی مدت برای ما ایجاد می‌کند.

 

۲- بخشش کنید

مطالعات نورتون نشان می‌دهد که وقتی ما برای دیگران پول خرج می‌کنیم و زمانیکه عکس العملشان را در چهره‌شان می‌بینیم، شادتر می‌شویم: برای مثال وقتی که دوست شما اغلب ساعتی که شما برای او خریدید را در دست می‌کند یا زمانی که با کمک‌های مالی خود اجازه می‌دهید تا کسی که نیاز دارد دندانش را درمان کند و یا ماشین خود را تعمیر کند، در حالی که اهدا ناشناس به یک سازمان در یک کشور دیگر ممکن است شما را به آن اندازه خوشحال نکند. چون شما دوست دارید، نتیجه کار خوبتان را ببینید.

 

۳- ریخت و پاش در تعطیلات

در حالی که بخشیدن خوب است، شما لازم نیست که به یک راهب تبدیل شوید تا شاد باشید. شما می‌توانید و باید برای خودتان هم پول صرف کنید، فراتر از نیازهای اساسی خود. اما در حالی که چیزهای جدید برای خودمان می‌خریم مثلا خانه جدید، ماشین، لباس، تلویزیون، اسباب بازی، در ما هیجان موقت به وجود می‌آورد، اما به احساس رضایت ما از زندگی کمک نمی‌کند.
Thomas Gilovich ، دکتر و استاد روانشناسی در دانشگاه کرنل در چند تحقیق و مطالعه فهمیده است که “هنگامی که درآمد خود را خرج می‌کنیم، خرید تجربی غیر ماندگار مثل خوردن خوراکی و رفتن به پارک و بلیط یک بازی را خریدن، مردم را شادتر می‌کند تا خرید مادی که چیزی را برای مدتی طولانی در اختیار دارید، مثل ساعت، گوشواره، موبایل و… ” که این منطقی است چون هزینه‌های تجربی افق دید ما را گسترش می‌دهند، ارتباطات ما را تقویت می‌کنند و خاطرات ماندگار ایجاد می‌کنند. اما تحقیقات Gilovich یک دلیل کمتر احساساتی برای این تفاوت پیدا کرد: هنگامی که ما کالاهای مادی خرید می‌کنیم، تمایل به مقایسه خریدمان با تمام خرید‌های دیگر که می‌توانستیم داشته باشیم و خرید‌هایی که دیگران انجام می‌دهند می‌پردازیم. به عنوان مثال شما یک گوشی هوشمند جدید می‌خرید اما به زودی پشیمان می‌شوید که چرا یک گوشی با حافظه بیشتر نخریدید. و یا شما یک مبل جدید می‌خرید و هنگامی که به خانه دوستتان می‌روید حس می‌کنید که پولتان را هدر دادید و باید همان مبل دوستتان را می‌خریدید. اما وقتی پول را برای یک کار دیگر خرج می‌کنیم مقایسه انجام نمی‌دهیم و پشیمان نخواهیم شد. در نهایت، مفهوم روانی لذت سازگاری که در آن ما به سرعت به چیزهای جدید عادت می‌کنیم و پس از آن بیشتر می‌خواهیم، ما را مطمئن می‌سازد که لذت بردن از یک ماشین جدید حتی سریع‌تر از بوی تازگی ماشین جدید از بین خواهد رفت، بردن یک همسایه مریض با ماشین نو به بیمارستان به مراتب لذت بخش‌تر از خرید خود ماشین می‌باشد.

 

۴- زمان خرید

نورتون می‌گوید وقتی خرید می‌کنید درباره زمانی که صرف سبک سنگین کردن ملزومات آن می‌کنید فکر کنید. او می‌گوید “مردم همیشه به من می‌گویند که نمی‌توانند هزینه یک کارگر برای تمیز کردن خانه را تقبل کنند، اما در یک سال هزار دلار و یا بیشتر صرف نوشیدن قهوه می‌کنند.” پولی که باید صرف تمیز کردن خانه کنید را می‌توانید با دوستان و یا خانواده‌تان خرج ‌کنید که راه بهتری برای خرج کردن پول است.

 

۵- سرمایه گذاری تاثیرگذار داشته باشید

بنیامین بینگهام، نویسنده کتاب خلق پول می‌گوید: راهی که شما پول خود را خرج می‌کنید بازتاب ارزش اصلی شماست. اگر مسئولیت زیست محیطی و انسانی برای شما مهم هستند، پولتان را جایی که نیاز است قرار بدهید. “مثلا سرمایه گذاری و خرید سهام یک شرکت فعال در زمینه محیط زیست و تصفیه هوا و ضد آلاینده، این امر ممکن است بعد‌ها هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی برای شما و فرزندان شما و نوه‌هایتان و دیگر شهروندان را کاهش دهد.”

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۲۷ مهر ۱۳۹۴

دیدگاه‌های شما

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

اطلاع از
avatar

wpDiscuz
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.