با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

راهکارهای ارزان نظم بخشیدن به خانه

وقتی که می‌خواهید منزل خود را مرتب کنید دو مسئله وجود دارد؛ اول اینکه همه وسایل را در جای خود قرار دهید، مسئله دوم که پیش‌نیاز مسئله اول است این است که اصولا وسایل جایی دارند که ما در آن مکان قرارشان می‌دهیم! بله در تعریف نظم آمده نظم عبارت است از قرار دادن هر وسیله‌ای در جای مخصوص به خود. پس ما قبل از این که بخواهیم خانه را مرتب و منظم نماییم باید تمام اشیاء، مکان مخصوص به خود را داشته باشند. در این پست با ما همراه باشید تا ما به شما برای وسایلی که شاید به چشم نیایند و جایی نداشته باشند اما باعث نامرتب شدن خانه می‌شوند، ایده‌های جالبی را ارائه کنیم که مطمئنا استفاده خواهید نمود. همچنین به نکاتی برای نظم بیشتر بخشیدن که با رعایت آن‌ها سریع‌تر و آسان‌تر اشیاء خود را خواهید یافت، اشاره خواهیم کرد.

 

راهکارهای ارزان نظم بخشیدن به خانه عبارتند از:

۱- روی درب هر کمد اسم وسایل درون آن را بنویسید تا زمانی که به وسیله‌ای نیاز دارید سریع‌تر آن را پیدا کنید.

 

۲ – اگر اشیاء ریزی دارید که جایی برای نگهداری آن‌ها ندارید، سبد تهیه کنید؛ حدالمقدور سبدها یکسان باشد تا زیباتر جلوه کند، سپس سبد‌های خود را در مکان‌هایی مثل زیر تخت، زیر مبل یا نیمکت‌ها قرار دهید تا بهترین استفاده را از فضا داشته باشید و خانه را مرتب‌تر کنید.

 

۳- اگر کتاب‌های کوچک و کارت پستال‌ها و مجلات زیادی دارید و از به هم ریختگی و نامنظمی آن‌ها کلافه شده‌اید؛ اگر وقتی به یکی از آن‌ها نیاز دارید مجبورید که کوهی از کتاب را بگردید، پیشنهاد ما این است که یک جا مجله‌ای تهیه کنید، از همان‌هایی که در فروشگاه‌ها وجود دارد تا علاوه بر مرتب شدن دسترسی آسانی نیز به مجلات خود داشته باشید و با جلدهای رنگارنگ آنها به زیبایی خانه بیفزایید.

جامجله‌ای برای نظم بخشیدن به خانه

 

۴- برای نظم بخشیدن به آشپزخانه، شیشه‌هایی تهیه کنید و برای همیشه خود را از شر شلختگی برهانید. مواد خام خشک مثل ماکارونی، حبوبات و… را در این ظروف نگهداری کنید.

ظروف شیشه‌ای برای نظم بخشیدن به خانه

 

۵- برای راحت‌تر یافتن مواد لازم در آشپزخانه همه سرپوش‌ها را برچسب بزنید تا با یک نگاه آن‌ها را بیابید.

راهکارهایی ارزان برای نظم بخشیدن به خانه2

 

۶- موادی مثل روغن، نمک، ادویه که بیشتر استفاده می‌شوند را در یک سبد سیمی که محتویات آن قابل رویت باشد یا در یک سینی و در نزدیک‌ترین محل به اجاق گاز قرار دهید تا در دسترس باشد.

راهکارهایی ارزان برای نظم بخشیدن به خانه3

 

۷- یک جادربی تهیه کنید و آن را در نزدیک‎ترین مکان به اجاق گاز قرار دهید تا هر موقع نیاز داشتید، دنبال آن نگردید.

راهکارهایی ارزان برای نظم بخشیدن به خانه

 

۸- پیشبندها، دستمال آشپزخانه، حوله و… را در آشپزخانه به قلاب‌هایی وصل کنید تا در دسترس بوده و مکان ثابتی داشته باشند.

 

۹- از فضای پشت درب‌ها به عنوان جالباسی و … استفاده کنید. این نظم‌دهنده برای اتاق کودکان بسیار مفید است.

 

۱۰- برای اتاق کودکان سطل‌های کوچکی تهیه کنید تا وسایل هنری و ریز خود را به سهولت درون آن قرار دهند تا هم اتاق‌ها فضای بازتری داشته باشد و هم همیشه در دسترس باشند، فقط سطل‌ها را در ارتفاع مناسبی قرار دهید که قد کودکتان به آن برسد.

 

با این ایده‌های آسان و ارزان فضای خانه خود را نظم بخشیده و مرتب‌تر خواهید نمود و دسترسی به وسایل مورد نیاز سریع و آسان خواهد بود.

 

 

 

[تعداد: 5    میانگین: 2.4/5]
تاریخ: ۱۹ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.