با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

راهکارهای مقابله با میگرن قاعدگی

دلایل و مقابله با میگرن دوران قاعدگی

بیشتر افراد اولین حمله میگرن را بین سنین ۲۵ تا ۶۱ سالگی تجربه می‌کنند، اما چرا در دوران قاعدگی دچار میگرن می‌شوید؟ تحمل درد قاعدگی به تنهایی برای بعضی از خانم‌ها و دختران جوان بسیار دشوار می‌باشد، حال به این درد، درد میگرن هم اضافه بشود. بسیاری از خانم‌ها با میگرن دوران قاعدگی آشنایی ندارند و براین باورند که این میگرن معمولی می‌باشد، و به خاطر خلاص شدن درد میگرن از قرص‌های مسکن استفاده می‌کنند ولی هیچ فایده‌ای ندارد. چون این سردرد در اثر نوسانات هورمون‌های جنسی زنانه اتفاق می‌افتد و نمی‌توان با مسکن‌های معمولی از شر این سردرد خلاص شد. در دوران قبل از بلوغ شیوع میگرن در پسران بسیار شایع‌تر دختران می‌باشد، اما بعد از اولین قاعدگی شیوع میگرن در دختران بسیار افزایش پیدا می‌کند. این موضوع بیانگر این است که عامل اصلی میگرن در دوران قاعدگی هورمون‌ها می‌باشند. پس برای پی بردن به دلایل و راهکارهای مقابله با میگرن قاعدگی با ما همراه باشید.

 

اولین حمله میگرن در سال اول قاعدگی

در حدود یک‌ سوم از خانم‌هایی که دچار میگرن قاعدگی هستند، این درد را در اولین سال قاعدگی خود تجربه می‌کنند. می‌توان از هورمون سروتین به عنوان اولین عامل سردرد و تحریک کننده تمامی سردردها نام برد، در دروان قاعدگی هورمون‌ها و به خصوص هورمون استروژن، افت می‌کنند. افت هورمون‌ها، مغز و عروق خونی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و منجر به بروز میگرن می‌گردد. از طرفی رحم نیز هورمون پروستاگلاندین ترشح می‌کند که عامل اصلی کرامپ عضلانی قبل از عادت ماهانه و سردرد می‌شود.

 

روزهای دقیق میگرن قاعدگی

معمولا این سردرد ۲ روز قبل از دوران قاعدگی و ۳ روز بعد از شروع قاعدگی رخ می‌دهد. میگرن قاعدگی دارای علائمی همچون آکنه، خستگی، افزایش اشتها و دردهای مفصلی می‌باشد. کسانی که از میگرن قاعدگی رنج می‌برند دچار اختلال در حافظه و کاهش تمایلات جنسی نیز می‌شوند. ۶۰ درصد از زنانی که به میگرن قاعدگی مبتلا هستند، در زمان قاعدگی یا قبل از شروع قاعدگی دچار میگرن می‌شوند، این سردردها از نظر دوره زمانی طولانی‌تر و شدیدتر می‌باشند.

 

راهکار درمان میگرن قاعدگی

درمان دوران قاعدگی شامل دو روش می‌باشد: روش دارویی و غیردارویی، خانم‌هایی که دچار میگرن در زمان قاعدگی می‌شوند بهتر است از ۵ روز قبل از شروع دوران قاعدگی تا پایان زمان قاعدگی استفاده کنند. و اما طبق تحقیقات، ثابت شده که استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مثل بروفن و ناکروسن در کاهش سردردهای دوران قاعدگی بسیار کارآمد هستند.

 

دوران بارداری و میگرن قاعدگی

در دروان بارداری به دلیل ترشح مداوم هورمون‌های پروژستون و استروژن، زنان را از سردرد ها محافظت می‌کند، اما ۱۹ درصد از خانم‌ها در دوران بارداری نیز دچار سردردها می‌شوند، اما این سردرد بعد از سه ماه اول بارداری فروکش خواهد شد، به دلیل حساسیت بسیار زیاد جنین نسبت به دارو از صرف هرگونه داروهای مسکن و… جدا خودداری فرمائید.

 

خوردن پنیر، پیتزا، شکلات و… ممنوع

یکسری از مواد غذایی محرک بوده و موجب ایجاد سردرد می‌شوند، با روش تجربی از خوراکی‌هایی که موجب ایجاد سردرد می‌شوند، لیستی تهیه بفرمائید و از مصرف این مواد حتی‌الامکان خودداری کنید.

 

لیستی از مواد غذایی محرک سردرد هستند

شیرینی‌های شکلات‌دار یا پنیری مثل کیک پنیر، سس، سویا، میوه‌های ترش، قهوه، نوشیدنی‌های کولا و کافئین‌دار، مواد تخمیر شده و کهنه، پنیر کپک‌زده، پنیرهای به عمل آورده شده، آجیل و تنقلات.

 

سردردهای تنشی بعد از زایمان

به علت افت شدید سطح هورمون‌های پروژسترون و استروژن، ابتلا به سردرد بعد از زایمان بسیار شایع است، اما این سردردها خفیف‌تر از زمان عادی می‌باشد.

 

میگرن بعداز یائسگی

میگرن و سردردهای دوران قاعدگی امکان دارد حتی بعد از یائسگی ادامه داشته باشد، در این صورت به پزشک متخصص مراجعه بفرمائید.

 

۶ راهکار مقابله با سردرد

– به خود گرسنگی ندهید، در صورت امکان، وعده غذایی خود را افزایش دهید.
– از استعمال دخانیات به خصوص سیگار و قلیان خودداری کنید.
– از مصرف مواد غذایی شیرین و شکلات با شکم خالی خودداری فرمائید.
– حتما از داروهایی که دکتر تجویز کرده استفاده نمائید.
– از خوردن مواد غذایی که چند روز در یخچال مانده است، خودداری فرمائید.
– برای مصرف مواد غذایی یک برنامه زمانی مناسب تهیه کنید.

[تعداد: 2    میانگین: 2/5]
تاریخ: ۲۰ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.