با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

راه های افزایش اعتماد بنفس

انسان‌های دارای اعتماد بنفس توسط دیگران تحسین می‌شوند و دیگران نیز از اعتماد بنفسشان الهام می‌گیرند. آن‌ها با ترس‌های خود مقابله می‌کنند و اهل ریسک کردن هستند. آن‌ها به موانع سر راهشان اهمیت می‌دهند زیرا مطمئنند می‌توانند آن موانع را از سر راهشان بردارند. انسان‌های دارای اعتماد بنفس، با دید مثبت به زندگی نگاه می‌کنند حتی اگر همه چیز طبق روال پیش نرود. آنها معمولا از خودشان راضی هستند و به خودشان احترام می‌گذارند.
شما هم می‌توانید هر روز هفته چنین اعتماد بنفسی را تجربه کنید. کافیست که بخواهید و از ترفندهای زیر استفاده کنید.
بری داونپورت می‌گوید: « اعتماد به نفس پایین محکوم به شکست است، مانند همه مهارت‌ها در زندگی اعتماد به نفس نیز می‌تواند با آموزش، تمرین و مهارت حاصل شود، مادامی‌که در آن مهارت پیدا کردید در همه زمینه‌های زندگی تغییرات مثبت را مشاهده خواهید کرد»
اعتماد بنفس با این سوال ساده قابل درک است: تا زمانی که خودتان را باور نداشته باشید چطور می‌خواهید دیگران را باور کنید؟
راهنمایی‌های زیر را امتحان کنید، فقط آنها را نخوانید بلکه به آنها عمل کنید. از امروز، هرروز این ترفندها را تمرین کنید، ممکن است در ابتدا فقط به آنها تظاهر کنید و واقعی نباشند اما به تدریج تبدیل به واقعیت می‌شوند و پیدایش اعتماد بنفس را در درون خودتان حس می‌کنید. اعتماد بنفس حسی نیست که یک شبه به دست آید و مستلزم وقت گذاشتن و تمرین است.

راه‌های افزایش اعتماد بنفس

 

 

در اینجا چندین روش از راه های افزایش اعتماد بنفس را ذکر می‌کنیم.

 

۱- از چیزهای منفی دوری کنید و مثبت بیندیشید

زمان آن است که به ارزیابی خودتان، دوستان و خانواد‌تان بپردازید. ممکن است سخت باشد اما وقت آن است که به طور جدی از افرادی که اعتماد به نفستان را پایین می‌آورند دوری کنید. مثبت باشید حتی اگر کاملا آن را حس نکنید. در برخورد با دیگران شور و شوق مثبت داشته باشید و از تمرکز روی مسائل منفی و مشکلات در زندگیتان اجتناب کنید و به جای آن روی راه‌حل‌ها و تغییرات مثبت ایجاد شده فکر کنید.

 

۲- ظاهر و زبان بدن خود را تغییر دهید

در این مرحله ژست، حال، لبخند، ارتباط چشمی و گفتار دخیل می‌شوند. حرکت ساده سینه سپر کردن در دیگران این حس را القا می‌کند که اعتماد بنفستان بالاست. لبخند نه تنها احساس خوبی در شما ایجاد می‌کند بلکه احساس راحتی به اطرافیانتان می‌دهد. به چهره فردی که در حال صحبت با او هستید نگاه کنید، نه به کفش‌هایتان، برقراری ارتباط چشمی نشانه اعتماد به نفس شماست. و در آخر آرام صحبت کنید. محققان ثابت کرده‌اند که آرام و شمرده صحبت کردن حاکی از اعتماد به نفس گوینده است. علاوه بر این مخاطبتان بهتر متوجه حرف‌هایتان خواهد شد. یک قدم جلوتر بروید و موهایتان را درست کنید و صورتتان را اصلاح کنید و خوب لباس بپوشید. این کار نه تنها به شما احساس خوبی از خودتان خواهد داد بلکه دیگران به چشم یک آدم موفق با اعتماد بنفس بالا به شما نگاه خواهند کرد.

 

۳- شکست را نپذیرید و از شر صداها و افکار منفی در ذهنتان خلاص شوید

هرگز تسلیم نشوید، هرگز شکست را نپذیرید، هر مشکلی راه حلی دارد، این جمله را همیشه با خود تکرار کنید، موفقیت‌های به دست‌آمده در شرایط دشوار زندگی یک راه بزرگ برای افزایش اعتماد به نفس است. اعتماد بنفس پایین اغلب از افکار منفی درون ذهنمان سرچشمه می‌گیرند. تا زمانی که در ذهنتان این باور وجود داشته باشد که به اندازه کافی خوب نیستید، جذاب نیستید، باهوش و یا ورزشکار نیستید در ذهنتان پیشگویی می‌کنید. شما آن چیزی هستید که در ذهن خود فکر می‌کنید و این نوع پیشگویی اصلا خوب نیست. دفعه بعد که این افکار منفی سراغتان آمدند، بلافاصله آنها را به افکار مثبت تبدیل کنید.

 

۴- آماده شوید

هر آن چیزی که در زمینه فعالیت و یا رشته شما لازم است بیاموزید. اگر آمادگی داشته باشید و دانش و اطلاعاتتان را بالا ببرید، اعتماد به نفستان افزایش خواهد یافت.

 

۵- برای دوران سختی که با شکست مواجه می‌شود لیستی تهیه کنید

زندگی پر از چالش است و سخت است که اعتماد به نفسمان را در همه حال بالا نگه داریم. همین حالا بنشینید و لیستی از تمام چیزهایی که در زندگیتان بخاطر آنها شکرگذار هستید تهیه کنید. و یک لیست دیگر هم از تمام چیزهایی که با افتخار انجام می‌دهید. وقتی لیستتان کامل شد آنها را روی درب یخچال و یا هرجای دیگری که در معرض دیدتان است قرار دهید تا با نگاه کردن با آن یادتان بیفتد که چه زندگی محشری دارید و چه انسان شگفت انگیزی هستید. اگر حس می‌کنید اعتماد به نفستان در حال کاهش است نگاهی به این لیست‌ها بیندازید و دوباره انرژی و حس مثبت بگیرید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۳ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.