با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

روش‌های از بین بردن کبودی پوست

شاید فکر کنید که کبودی چیز جالبی است، اما وقتی بشنوید که فردا شب باید به یک مهمانی خانوادگی بروید، نظرتان عوض خواهد شد. چگونه می‌توان بدون خجالت با ظاهری بی عیب و نقص به مهمانی بروید؟ مردم اغلب قضاوت‌های نادرستی از افراد دارند، کسی چه می‌داند کبودی شما حاصل از برخورد یک شی یا یک مشاجره خانوادگی بوده و یا برخورد با در. اما نگران نباشید، مطلب زیر را بخوانید تا با ترفندها و روش‌های از بین بردن کبودی پوست آشنا شوید:

روش‌های از بین بردن کبودی پوست
روش‌های از بین بردن کبودی پوست: از بین بردن خود کبودی
۱- جای کبودی را سرد کنید. یک کمپرس یخ یا یک قاشق سرد را روی کبودی بگذارید. این کار را هر چه زودتر انجام دهید، بهتر است. می‌توانید تعدادی یخ را در یک حوله بگذارید، از یک کمپرس از قبل یخ زده استفاده کنید یا یک قاشق را برای مدت کمی در فریزر بگذارید. کمپرس یخ را روی کبودی بگذارید و برای چند دقیقه نگه دارید.(اگر سردی کمپرس اذیتتان نکرد، سعی کنید بیشتر از ۲۰ دقیقه نگه دارید). سپس برای چند دقیقه بردارید و دوباره روی کبودی بگذارید.
– اگر از قاشق استفاده می‌کنید، باید ابتدا آن را کمی در فریزر قرار دهید تا سرد شود. در استفاده از قاشق باید فشار بیشتری را به محل کبودی وارد کنید و نتیجه را بعد از چند دقیقه مشاهده خواهید کرد.

۲- روی کبودی را با یک مسواک بکشید. بهتر است از یک مسواک نو استفاده کنید. بسیاری از مردم برای خلاص شدن از کبودی‌ها از این روش استفاده می‌کنند. به طریقه کار در زیر توجه کنید:
– روی کبودی و اطراف آن را با یک مسواک زبر یا یک برس بکشید. این کار جریان خون را بهبود می‌بخشد. زیاد فشار وارد نکنید زیرا فشار زیاد وارد کردن کبودی را بدتر می‌کند. این کار را به نرمی انجام دهید.
– حدود ۱۵ دقیقه صبر کنید. قرمزی و تورم پخش خواهد شد و مشاهده خواهید کرد که بعد از ۱۵ دقیقه‌ی دیگر محوتر خواهد شد.
– یک کمپرس سرد روی آن قرار دهید.
– اگر لازم بود، کار را تکرار کنید. بسته به مقدارکبودی ممکن است این روش نتیجه بدهد یا ممکن است قرمزی را کمی پخش کند.

۳- سطح پوستتان را با یک سکه بخراشید. این روش شاید دردناک‌ترین روش باشد اما احتمالا بهترین نتیجه را می‌دهد. برای این کار، ابتدا پوستتان را از دو طرف کبودی بکشید تا پوست اطراف کبودی صاف شود. سپس با لبه‌ی یک سکه‌ی بزرگ روی پوست را بخراشید. مانند کشیدن کره روی نان تست و شما باید سفت بکشید. (هرچه می‌توانید سفت‌تر بکشید اما نه تا حدی که پوست زخم شود)
– بعضی معتقدند که این روش، خون اضافه‌ای که از مویرگ‌ها بیرون زده است را از زیر سطح پوست دور می‌کند.
– در اثر خراشیدن، پوست سرخ می‌شود. اما خیلی زودتر از کبودی از بین می‌رود. حتی در غیر اینصورت، یک خراشیدگی خیلی بهتر از یک کبودی انگشت نماست.

۴- یک لایه خمیر دندان روی کبودی بمالید. به آرامی مقداری خمیر دندان را روی کبودی بکشید و برای چند دقیقه نگه دارید. وقتی سوزش آن از بین رفت، خمیر دندان را با یک لیف گرم بردارید. ۲۴ ساعت صبر کنید و در صورت لزوم دوباره تکرار کنید. هرچه زودتر بعد از کبودی این کار را انجام دهید، نتیجه بهتری خواهید گرفت.

۵- محل کبودی را ماساژ دهید. این کار به جریان خون کمک می‌کند و کبودی را کم رنگ می‌کند. به آرامی دو انگشت خود را روی محل بگذارید و آن‌ها را دورانی در یک جهت بچرخانید. بعد از یک دقیقه، جهت را عوض کنید.
در بخش بعد با روش‌های پنهان کردن کبودی آشنا خواهید شد.

[تعداد: 22    میانگین: 2.8/5]
تاریخ: ۲۵ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.