با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

روش‌های تقویت انگیزه

انگیزه
گاهی رسیدن به هدف به دلایل مختلفی از جمله طولانی بودن زمان آن برای انسان‌ها ناامیدکننده و دست‌نیافتنی می‌شود. در این مواقع انگیزه است که انسان را به سمت جلو پیش می‌برد. انسانی که انگیزه نداشته باشد، ادامه مسیر برایش کاری دشوار می‌شود. پس باید بکوشیم تا انگیزه را در زندگی خود حفظ کنیم. یادمان باشد زندگی برای انسان‌های صبور پاداش بیشتری دارد. در این مقاله به راهکارها و روش‌های تقویت انگیزه برای رسیدن به اهداف به خصوص اهداف طولانی‌مدت و بزرگ اشاره می‌کنیم.

 

چند روش برای تقویت انگیزه:

۱- به تصویر کشیدن موفقیت و هدفی که در تلاش برای رسیدن به آن هستید، بسیار مؤثر است. به طور مثال کارمندی که هدفش ترفیع در کار است و دوست دارد به پست بالاتری در محل کار خود برسد، باید خود را در آن پست ببیند و باور کند که به آن پست رسیده است.

۲- اهداف بزرگ خود را به چند خرده هدف تقسیم کنید و دفترچه‌ای برای خود تهیه کرده و در آن پیشرفت‌های کوچک خود را یادداشت کنید. این کار در شما انگیزه ایجاد می‌کند. با این کار همچنین در طی زمان به پیشرفت‌های کوچک خود پی می‌برید و از تلاش کردن ناامید نخواهید شد.

۳- از دوستان و حتی رسانه‌ها برای تشویق خود کمک بگیرید. از اینترنت، فیسبوک، اینستاگرام و دوستانتان. سعی کنید در صفحاتی عضو شوید که به شما انرژی مثبت می‌دهند و شما را به سمت جلو هدایت کرده و انگیزه را در شما تقویت می‌کنند. با افرادی در ارتباط باشید که سرشار از انرژی مثبت هستند و از انرژی‌های منفی و افرادی با انرژی‌های منفی، دوری کنید.

 

۲ دلیل اصلی که انگیزه را در انسان کمرنگ می‌کند:

۱- برخی هدف دارند و برای آینده خود برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری می‌کنند، اما راه رسیدن به هدفشان را نمی‌دانند. انگیزه در چنین افرادی به تدریج کمرنگ می‌شود.

۲- برخی از افراد هم در مسیرهایشان در راه رسیدن به هدف دچار مشکلاتی شده و با شکست مواجه شده‌اند و همین شکست‌های قبلی و ترس از شکست دوباره انگیزه را در آن‌ها می‌کشد.

خواندن همین متن، اولین قدم برای شما برای ادامه مسیرتان است. همین امروز هدفتان را تعیین کنید و مسیرهای رسیدن به آن را بررسی کرده و انگیزه را در خود پررنگ کنید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۲۰ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.