با پزشکان

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

روش‌های جلوگیری از رنگ پس دادن لباس

شستن لباس‌های رنگی

یکی از بزرگترین مشکلاتی که خانم‌ها در هنگام شستن لباس با آن مواجه می‌شوند، رنگ پس دادن لباس‌هاست. در این مقاله روش‌های جلوگیری از رنگ پس دادن لباس و در نتیجه جلوگیری از آسیب رسیدن به لباس‌های دیگر را با هم مرور می‌کنیم.

 

روش اول: قبل از شستشو

 

قبل از اینکه لباس‌ها را بشویید آن‌ها را بررسی کنید

وقتی لباسی را برای بار اول می‌شویید، انتظار اینکه رنگ پس بدهد را داشته باشید. بعد از بررسی و اطمینان از اینکه آن لباس مشکلی در رنگ پس دادن ایجاد نمی‌کند، می‌توانید آن را به صورت عادی بشویید. به لباس‌هایی که رنگ‌هایی روشن مانند قرمز براق، سبز و آبی دارند بیشتر دقت کنید زیرا این رنگ‌ها معمولا ناپایدار بوده و احتمال رنگ پس دادن آن‌ها زیاد است.

 

لباس‌ها را تفکیک کنید

یکی از کارهایی که لازم است قبل از شستشوی لباس‌ها انجام دهید، تفکیک لباس‌هاست. یعنی اینکه قبل از شستن لباس‌هایی به رنگ سفید، روشن و کمرنگ، لباس‌های تیره و حوله‌ها را از هم جدا کنید. این کار باعث خواهد شد اطمینان پیدا کنید که رنگ‌دادن یک لباس، لباس‌های دیگر را از بین نمی‌برد. می‌توانید برای تفکیک، سبدهایی را مخصوص جداکردن رنگ لباس‌ها اختصاص دهید تا سازماندهی آن‌ها برایتان راحت‌تر باشد.

 

اصطحکاک را کاهش دهید

وقتی لباس‌ها در هنگام شستشو با یکدیگر برخورد می‌کنند با سایش مواجه می‌شوند که این سایش، شکستگی‌های کوچکی در آن‌ها ایجاد می‌کند که باعث آزاد شدن رنگ لباس‌ها می‌شود. و به همین دلیل است که لباس‌ها بعد از مدتی از بین می‌روند، مخصوصا پارچه‌های کتان. برای جلوگیری از این سایش، لباس‌های سنگین را با یکدیگر بشویید و قبل از شستشو نیز زیپ‌ها و دکمه‌های لباستان را ببندید. برای اینکه در برخی از لباس‌ها، قسمت روی آن‌ها سایش پیدا نکند، می‌توانید آن‌ها را پشت و رو کنید و بعد بشویید. این کار را برای شستن شلوارهای جین توصیه می‌کنیم. روش دیگر برای حفظ لباس‌ها این است که دور ماشین‌ لباسشویی را کم کنید تا لباس‌ها در آن آرام‌تر شسته شوند.

 

قبل از شستن پایداری رنگ لباستان را امتحان کنید

برای این کار برای نیم ساعت لباس را در آب و صابون قرار دهید. اگر رنگ آب عوض شد، لباستان رنگ پس می‌دهد و لازم است مراقبت ویژه در هنگام شستشوی لباس انجام شود.

 

 

روش دوم: در حین شستشو

 

اضافه کردن نمک و یا سرکه توصیه خوبی نیست

شاید در اینترنت و یا مجله‌ای خوانده باشید که برای جلوگیری از رنگ پس دادن لباس به آن‌ها نمک یا سرکه بزنید. این کار توصیه نمی‌شود. درست که سرکه باعث پایداری برخی از رنگ‌ها می‌شود، اما رنگ‌هایی که با سرکه پایدار می‌شوند اغلب رایج نیستند و سرکه باعث تغییر رنگ دیگر لباستان خواهد شد و به لباستان آسیب می‌زند. ناگفته نماند که استفاده از سرکه برای از بین بردن بوهای بد بسیار مفید است. بنابراین توصیه می‌کنیم که برای شستن لباس‌های زیر، جوراب، لباس‌های باشگاه و حوله‌های خود از سرکه استفاده کنید.

 

لباس‌هایتان را با آب سرد بشویید

استفاده از آب داغ برای بهتر تمیز شدن لباس‌ها مربوط به زمان گذشته بود که پودرهای لباسشویی کیفیت آنچنانی نداشتند. اما این روزها پودرهای مؤثر و با کیفیت به بازار آمده‌اند که شما را از استفاده از آب داغ در شستن اکثر لباس‌ها بی‌نیاز می‌کند. اما با این حال هنوز بهتر است برای شستن ملافه، حوله و پارچه‌ها و لباس‌های سفید از آب داغ استفاده کنید.

نکته: در زمستان که آب خیلی سرد می‌شود برای کسانی که در مناطق خیلی سرد زندگی می‌کنند، شاید لازم باشد درجه آب را تنظیم کنند.

 

استفاده از ورقه‌های جذب رنگ می‌تواند مفید باشد

اگر لباستان همچنان رنگ پس می‌دهد، می‌توانید از ورقه‌های جذب رنگ استفاده کنید. این ورقه‌ها را می‌توانید ار بیشتر مغازه‌هایی که لوازم مربوط به شستشو دارند تهیه کنید. این ورقه‌ها، رنگ‌هایی که لباس پس می‌دهد را به خود جذب می‌کند و مانع آن می‌شود که لباس‌های دیگر رنگی شوند. در صورت شدت زیاد رنگ پس دادن لباسی، آن را با دست شسته و بعد به خشکشویی ببرید: اگر ۱ یا ۲ بار لباستان را شستید اما همچنان رنگ پس می‌دهد ابتدا آن را با دستتان شسته و سپس به خشکشویی ببرید. این کار تا مدت زیادی لباستان را حفظ خواهد کرد. اگر لباستان لکه خاصی ندارد و آنقدرها هم کثیف نیست، می‌توانید برای تمیز کردن آن‌ها از بخار استفاده کنید. بخار باکتری لباس‌ها را می‌کشد و بوی بد آن‌ها را از بین می‌برد اما برای از بین بردن آلودگی کافی نیست.

 

 

روش سوم: قبل از خرید

 

در هنگام خرید لباس‌هایی را انتخاب کنید که مواد آن پایدارتر است

لباس‌هایی که رنگ را بهتر نگه می‌دارند. پلی استر بهترین نوع لباس در این مورد است. علاوه بر پلی استر، پارچه‌های کشباف و تریکو و همچنین پارچه‌ی کتان نیز گزینه‌های خوبی هستند.

 

در هنگام خرید شکنندگی لباس را بررسی کنید

قبل از خرید لباس را کاملا لمس کنید. آیا خشک و شکننده است؟ اگر لباس این حالت را داشته باشد به این معناست که ممکن است مقداری رنگ روی پارچه باقی مانده باشد که خوب پاک نشده است. در صورت خرید این لباس‌ها در بار اول و دوم شستشو آن‌ها را با دست بشویید.

 

خواندن برچسب هشدار روی لباس را فراموش نکنید

در هنگام خرید، برچسب‌های روی لباس را بخوانید. در این برچسب‌ها جملاتی مانند “با آب سرد بشویید” (وقتی لباس رنگ تیره ندارد)، “ممکن است رنگ آن برود” دیده می‌شود. اگر با این جملات مواجه شدید از خریدن لباس صرف نظر نکنید. تنها کافیست دقت خود را در هنگام شستشوی آن بالاتر ببرید.

 

در خرید لباس‌های خیلی گرانقیمت بیشتر احتیاط کنید

موضوع جالب اینجاست که لباس‌های گرانقیمت از لباس‌های معمولی ممکن است بیشتر رنگ پس بدهند. یک مثال مقایسه‌ای ابریشم در برابر پلی استر است. ابریشم زیباست و جنس آن لطیف است اما در مقایس با پلی استر پایداری رنگ در آن خیلی کمتر است. دلیل آن هم تعادلی است که تولید کنندگان لباس سعی دارند بین زیبایی و دوام آن برقرار کنند و وقتی لباس گران‌تر می‌شود، زیباتر خواهد بود و بنابراین دوامش کمتر است.

 

[تعداد: 102    میانگین: 2.6/5]
تاریخ: ۲۹ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.