با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

روش‌های خانگی درمان دندان‌درد

دندان درد

دندان‌درد یکی از بدترین دردهاست که در صورت بروز می‌تواند بسیار کلافه‌کننده باشد. در این بخش با روش‌های خانگی درمان دندان‌درد با ما همراه باشید:
علت دندان‌درد چیست؟ پوسیدگی دندان مهم‌ترین علت دندان‌درد است. قند و نشاسته‌ای که بر روی دندان باقی می‌ماند باعث می‌شود باکتری‌های دهان از آن‌ها تغذیه کنند و باکتری‌ها به این ترتیب از خود، اسیدهایی تولید می‌کنند که مینای دندان را از بین می‌برد و باعث ایجاد دندان‌درد می‌شود.

 

زنجبیل:

زنجبیل یک مسکن بسیار فعال است که تأثر آن را با داروی آسپرین یکی می‌دانند. برای تسکین دندان‌درد، پودر زنجبیل را با آب مخلوط کنید. پنبه‌ای را به این مخلوط آغشته کنید و بعد از اینکه آب آن‌ را گرفتید آن را بر روی دندانی که درد می‌کند قرار دهید. زنجبیل پوست را تحریک کرده، خون را به سمت پوست کشانده و از التهاب کم می‌کند. راه دیگر این است که زنجبیل تازه را در آب خیس کرده و با آب آن غرغره کنید.

 

روغن نارگیل:

روغن ناگیل باعث می‌شود، باکتری‌های موجود در دهان از بین بروند و احتمال عفونت دندان‌ها را کاهش می‌دهد. برای استفاده از روغن نارگیل، ۲ قاشق غذاخوری روغن نارگیل را در دهانتان بریزید و به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه آن را غرغره کنید. در صورت انجام مداوم این کار در هر روز دندانتان نیز سفید خواهد شد. همچنین با این روش بوی بد دهانتان نیز از بین می‌رود. بهتر است ناشتا روغن نارگیل را غرغره کنید.

 

چای کیسه‌ای:

استفاده از چای کیسه‌ای به طور موقت درد دندان را تسکین داده و ورم لثه را می‌خواباند.

 

سیر:

سیر یکی دیگر از درمان‌های خانگی برای تسکین درد دندان است. در هنگم دندان‌درد یکی ۲ حبه سیر کوچک را در دهانتان گذاشته و به آرامی آن‌ها را بجوید. اگر نمی‌توانید سیر را بجوید و این کار را دوست ندارید، یک حبه سیر را خرد کرده و با نمک مخلوط کنید و آن را بر روی دندانی که درد می‌کند قرار دهید. برای گرفتن نتیجه‌ای بهتر این کار را چند روز پشت سر هم انجام دهید.

 

برگ نعناع فلفلی:

برای دندان درد چند برگ نعناع فلفلی را بردارید و بجوید. اگر هم به برگ تازه دسترسی ندارید، از نعنا فلفلی خشک استفاده کنید.

 

نمک و فلفل:

استفاده از نمک و فلفل آسان‌ترین راه برای تسکین دندان‌درد است، ترکیب نمک و فلفل خاصیت ضد باکتریایی دارد و همین باعث می‌شود دندان درد را کاهش دهد. برای این روش کمی نمک و فلفل را با آب مخلوط کرده تا خمیری به دست آید، سپس این خمیر را بر روی دندانی که درد می‌کند قرار دهید و بگذارید چند دقیقه بماند.

 

کیسه یخ:

کمی یخ را خرد کنید و آن را داخل دستمالی تمیز و یا گاز استریل بپیچید و بر روی صورتتان قرار دهید.

 

میخک صدپر:

میخک یکی از بهترین تسکین دهنده‌های دندان‌درد است. ۲ میخک صدپر را بردارید و با روغن زیتون و یا روغن گیاهی دیگر مخلوط کنید و آن را روی دندانی که درد می‌کند قرار دهید. همچنین می‌توانید دهانتان را با ترکیبی از روغن میخک صدپر و آب شستشو دهید.

 

پیاز:

پیاز خواص ضدعفونی و ضد باکتریایی دارد، برای تسکین درد دندان خود مقداری پیاز بردارید و بجوید.

 

زردچوبه:

نصف قاشق چایخوری زردچوبه را با چند قطره روغن خردل مخلوط کنید طوری که غلیظ شود، حالا این مخلوط را روی محلی از دندانتان که پوسیده است قرار داده و اجازه دهید ۱۵ دقیقه بماند.

 

آب نمک:

آب نمک التهاب و درد دندان را تسکین می‌دهد و استفاده از آن نیز بسیار آسان است. ۱ قاشق غذاخوری نمک را در ۱ لیوان آب گرم بریزید و پس از حل کردن آن را غرغره کنید.

 

کنجد:

یکی از درمان‌های سنتی چینی برای تسکین دندان درد کنجد است. خواص کنجد را مشابه آسپرین می‌دانند. تهیه و استفاده از آن نیز بسیار راحت است. ابتدا مقداری آب را بر روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید، سپس دانه‌های کنجد را در آن بریزید. برای اینکه تاثیر بیشتری داشته باشد صبر کنید تا نیمی از این آب تبخیر شده و سپس این مرحم را روی قسمتی از دندانتان که درد می‌کند قرار دهید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۲۳ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.