با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

روش‌های رهایی از کپک در یخچال

روش‌های رهایی از کپک در یخچال

برای رهایی از کپک زدن مواد‎ غذایی درون یخچال ابتدا باید بدانیم که دلیل کپک چیست تا مانع آن شویم. به طور مثال علت کپک زدن مربا به زمان تهیه آن برمی‌گردد که اگر مربا خوب پخته نشده باشد، فورا کپک خواهد زد، پس هنگام تهیه آن به این نکته توجه کنیم. همه ما مدام باید به یخچال خود سرک بکشیم و مراقب باشیم که مواد‌ غذایی کپک نزند اما  ممکن است به هر دلیلی مسافرت یا… نتوانیم این سرکشی را انجام دهیم؛ پس مهم است که در زمینه عوامل ایجاد کپک اطلاعاتی کسب کنیم تا در این مواقع عامل کپک را از بین ببریم تا وقتی پس از چند روز به یخچال خود سر می‌زنیم، بوی بد اذیتمان نکند. در زیر روش‌های رهایی از کپک در یخچال را برایتان توضیح می‌دهیم.

 

مصون ماندن نان از کپک با کیسه پارچه‎ای

نان یکی از مواد‌ غذایی مستعد کپک است و علت اصلی این کپک نیز رطوبت موجود در آن است. جالب است بدانید وقتی یک نان کپک می‌زند، سریعا این کپک به نان‌های چیده شده روی آن منتقل می‌شود و همه آن‌ها را غیرقابل مصرف می‌نماید. برای مصون ماندن نان‌ها از کپک باید رطوبت آن‌ها گرفته شود و با پیچیدن نان‌ها درون یک پارچه سفید و تمیز می‌توان به این هدف رسید. پس به جای استفاده از کیسه نایلونی از کیسه پارچه‌ای استفاده نمایید.

 

از کپک میوه خلاص شوید

میوه‌ها نیز درصد زیادی از کپک درون یخچال را به خود اختصاص می‌دهند. بوی بد ناشی از میوه‌های شل شده و کپک زده واقعا آزاردهنده است. برای اینکه با این صحنه در یخچالتان مواجه نشوید از قرار دادن میوه‌ها درون نایلون در یخچال خودداری نمایید. برای نگهداری میوه‌های خود می‌توانید از اسفنج استفاده کنید تا رطوبت میوه را گرفته و مدت نگهداری میوه را افزایش دهد. پارچه نخی نیز می‌تواند رطوبت میوه را جذب نماید؛ استفاده از پارچه هم امکان‌پذیر است.

 

مربای بدون کپک چگونه؟

برای جلوگیری از کپک زدن مربا باید بدانید که در هنگام پخت مربا از مغزپخت شدن آن اطمینان حاصل نمایید، زیرا عامل اول کپک مربا خوب نپختن آن است اما علت دیگر کپک مربا نفوذ هوا به داخل ظرف آن است. برای جلوگیری از نفوذ هوا یک ورق آلومینیومی در سر ظرف قرار دهید و سپس درب آن را محکم ببندید. نکته دیگر این است که برای برداشتن مربا از ظرف از قاشق چوبی استفاده نمایید.

[تعداد: 4    میانگین: 3/5]
تاریخ: ۱۷ آبان ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.