با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

روش‌های مقابله با گرسنگی بعد از ورزش

مقابله با گرسنگی بعد از ورزش
برخی از افراد با رفتن به باشگاه و ورزش کردن ممکن است نه تنها موفق به کاهش وزن نشوند بلکه کمی چاق‌تر هم بشوند. علت آن این است که بعد از ورزش به شدت احساس گرسنگی می‌کنند و بیش از پیش غذا می‌خورند. اگر جزء این دسته از افراد هستید نگران نباشید. ما به شما روش‌های مقابله با گرسنگی بعد از ورزش و کنترل گرسنگی بعد از ورزش را آموزش خواهیم داد:
مدام به خودتان خاطرنشان کنید که اگر ورزش سنگین کردید حق خوردن غذای بیشتر را دارید. اگر ورزشی که انجام می‌دهید چندان سنگین نیست مقدار غذایی که می‌خورید نباید با روزهای عادی متفاوت باشد. اگر مدام این جمله را به خودتان گوشزد کنید تبدیل به تکرار خواهد شد و باعث می‌شود زمانی که هوس پرخوری به سرتان زد، ذهنتان از قبل آمادگی ذهنی داشته باشد و شما را از انجام این کار باز دارد.
این نکات را در هنگام غذاخوردن به خاطر داشته باشید:
– برای مقابله با پرخوری سعی کنید از مواد غذایی که پرحجم و کم کالری هستند در رژیم غذایی خود استفاده کنید. نمونه‌ای از این مواد میوه‌ها، سبزیجات، غلات، حبوبات و پروتئین هستند.
– مصرف پروتئین را جدی بگیرید. برای نهار و شام ۳۰ گرم پروتئین، برای صبحانه ۲۰ گرم و برای میان وعده‌ها ۵ تا ۱۰ گرم پروئین مصرف کنید.
– فیبر از دیگر مواد غذاییست که پرحجم است. بهتر است هر روز ۲۵ تا ۳۰ گرم فیبر را در برنامه غذایی روزانه خود اضافه کنید.
– از مصرف کربوهیدرات‌های فرآوری شده بپرهیزید. از جمله این مواد می‌توان به بیسکوییت، چیپس و نان‌های بدون سبوس اشاره کرد.
– یکی از بهترین روش‌ها برای مقابله با گرسنگی بعد از انجام ورزش این است که سعی کنید قبل از وعده‌های غذایی خود به باشگاه بروید و ورزش کنید. در این صورت بعد از ورزش با خیال راحت به خوردن مشغول می‌شوید و گرسنگیتان از بین خواهد رفت. البته باز هم تاکید می‌کنیم که در خوردن زیاده‌روی نکنید.
– برخی از افراد عادت دارند مدام به خوردن مشغول باشند. اگر شما نیز جزء این دسته از افراد هستید، وعده‌های غذایی خود را به میان وعده‌هایی کوچکتر تقسیم کنید تا در طول روز چیزی برای خوردن داشته باشید. البته میان وعده‌ها باید کم کالری باشند.
– همه چربی‌ها برای بدن مضر نیستند. چربی‌های خوب نیز داریم که بدنمان به آن‌ها نیاز دارد و احساس سیری در ما ایجاد می‌کنند. هرچند که در مصرف این چربی‌ها نیز نباید زیاده‌روی کرد. از جمله چربی‌های خوب می‌توان به روغن زیتون، مغز دانه‌ها، آجیل و آووکادو اشاره کرد. این مواد باعث می‌شوند کمتر غذا بخورید.
– یکی دیگر از روش‌هایی که باعث می‌شود بعد از ورزش کمتر احساس گرسنگی کنید این است که نیم ساعت و یا ۱ ساعت قبل از ورزش میان وعده کوچکی بخورید. این کار از گرسنگی بعد از ورزش خواهد کاست.
– برای زودتر سیر شدن به هنگام غذا خوردن غذای خود را آهسته بجوید و آب همراه غذا بخورید. هنگامی که بدنتان حس سیری خود را به شما اعلام کرد از خوردن غذا دست بکشید. اجازه ندهید کاملا پر شوید. به این که مقداری غذا در بشقابتان باقی ماند توجه نکنید. می‌توانید برای جلوگیری از این کار کم کم برای خود غذا بکشید و بشقاب خود را با غذا پر نکنید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱ مهر ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.