با پزشکان

دکتر محمد آذرفر

پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسمی

دکتر امیر حسن محبوبی

فلوشیپ فوق تخصصی اورولوژی اطفال

روش های یادگیری زبان انگلیسی بخش دوم

با ما همراه باشید با بهترین روش های یادگیری زبان انگلیسی بخش دوم (مهارت‌های Listening Writing Reading)

مهارت‌های (Listening Writing Reading)

۱- به فایل‌های صوتی و پادکست‌های زبان انگلیسی گوش دهید

دانلود کردن پادکست (برنامه‌ای رادیویی یا مشابه که دیجیتالی ضبط شده و جهت دانلود کردن برای دستگاه‌های شخصی پخش صدا در اینترنت گذاشته می‌شود) یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود لیسنینگ (listening) است.
– هر روز و به مدت ۳۰ دقیقه به این فایل‌های صوتی گوش دهید. در مسیر رفتن به مدرسه و یا سرکار، در مترو و یا اتوبوس، در باشگاه و خلاصه هرجایی که فکر می‌کنید تمرکز دارید و می‌توانید هندزفری را در گوش خوب بگذارید و به این فایل‌های صوتی گوش دهید.
– تمام تلاشتان را بکنید تا آنچه در فایل صوتی گفته می‌شود متوجه شوید. فقط گوش دادن و نفهمیدن کافی نیست. حتی اگر حس می‌کنید سخت است و یا تند صحبت می‌کنند، سعی کنید کلمات کلیدی را متوجه شوید تا بفهمید درباره چه موضوعی صحبت می‌کنند.
– اگر می‌توانید کلمات و یا عباراتی که متوجه نمی‌شوید را یادداشت کنید و بعدا در دیکشنری معنی آن‌ها را بیابید. سپس دوباره به پادکست‌ها گوش دهید و معنی آن کلمه‌ها و عبارات را در متن جایگزین کنید تا مفهوم کامل دستتان بیاید.

 

۲- فیلم‌های انگلیسی و برنامه‌های تلویزیونی انگلیسی نگاه کنید

یکی دیگر از رو‌ش‌های جالب و سرگرم کننده برای بهبود درک شنیداری تماشای فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی به زبان انگلیسی است.
– سعی کنید فیلم‌ها و برنامه‌هایی را انتخاب کنید که به آن‌ها علاقه دارید. در اینصورت تماشا و درک آن‌ها برایتان راحت‌تر می‌شود. در صورت امکان فیلم‌ها و یا برنامه‌هایی را انتخاب کنید که به آن‌ها تا حدودی آشنایی دارید، مانند کارتون کودکان و یا فیلم‌های پرفروش. اگر داستان کلی فیلم و یا برنامه را بدانید درک و فهمیدن آن برایتان ساده‌تر خواهد بود.
– در هر صورت باید از تماشای فیلم‌ها و بنامه‌هایی که زیرنویس فارسی دارند اجتناب کنید. زیرنویس فقط حواستان را پرت می‌کند و شما با داشتن زیرنویس برای فهمیدن معنای کلمات، جملات و عبارات تلاش نمی‌کنید. چیزی که نکته اصلی در تماشای فیلم‌ها به زبان انگلیسی است.

 

۳- کتاب‌ها، مجلات و روزنامه‌های انگلیسی بخوانید

ریدینگ (Reading) یکی از بخش‌های مهم یادگیری زبانی جدید است. پس یادتان نرود که بر روی ریدینگتان تمرین کنید و آن را بهبود بخشید.
– موضوعی پیدا کنید که به آن علاقه دارید. می‌تواند یک رمان مشهور انگلیسی زبان باشد و یا نیویورک تایمز و یا مجله مد و هر روز در طول روز آن‌ها را مطالعه کنید. اگر محتوایشان برایتان جالب و جذاب نباشد کمتر به تداوم در خواندن آن‌ها تمایل پیدا خواهید کرد.
– سعی کنید محتوای آنچه را که می‌خوانید درک کنید. فقط سرسری آن‌ها را نخوانید و رد شوید. کلمات و عباراتی را که متوجه نمی‌شوید، علامت گذاری کنید تا بعدا و سر فرصت معنی آن‌ها را بیابید.
– اگر تنها هستید سعی کنید متن را با صدای بلند بخوانید. این کار به شما کمک خواهد کرد که همزمان هم بر روی تلفظتان کار کنید و هم درک مطلبتان را بهبود ببخشید.

 

۴- یک دفتر خاطرات روزانه به زبان انگلیسی داشته باشید

به غیر از تمرین ریدینگ (Reading) و لیسنینگ (Listening)، باید بر روی رایتینگ (writing) خود نیز تمرین کنید تا بتوانید در نوشتن به زبان انگلیسی نیز مهارت پیدا کنید.
– سعی کنید یک دفترچه خاطرات داشته باید تا هرروز اتفاقات آن روز را به زبان انگلیسی در آن یادداشت کنید. لازم نیست که دفتر خاطراتتان خیلی شخصی باشد. شما می‌خواهید درباره آب و هوا، غذاهایی که در طول روز خردید و با برنامه روزانه‌تان در آن یادداشت کنید.
– اگر تمایل داشتید دفتر خاطراتتان را به یک نفر که به زبان انگلیسی مسلط است نشان دهید تا اشکالات و اشتباهاتتان را به شما بگوید تا آن‌ها را تصحیح کنید. این کار از تکرار اشتباهاتتان جلوگیری می‌کند.

 

۵- یک دوست مکاتبه‌ای انگلیسی زبان پیدا کنید و با او به وسیله نامه و ایمیل به زبان انگلیسی ارتباط داشته باشید

هنگامی که مهارت‌های رایتینگتان بهبود پیدا کرد می‌توانید با یک دوست از طریق ایمیل و یا نامه مکاتبه کنید.
داشتن یک دوست مکاتبه‌ای انگلیسی زبان، تمرینات رایتینگتان را با هیجان دریافت نامه و ایمیل ترکیب می‌کند و تمرین رایتینگ را برایتان سرگرم کننده‌تر و مهیج‌تر می‌کند.
دوستتان می‌تواند کسی باشد که خودش هم در حال یادگیری زبان انگلیسی است و یا می‌تواند کسی باشد که زبان مادری خودش انگلیسی است و می‌خواهد با نوشتن نامه به زبان شما، مهارت‌های یادگیری زبان خارجی خود را بهبود ببخشد.
داشتن دوست مکاتبه‌ای از کشورهای انگلیسی زبانی مانند (مانند ایالات متحده، بریتانیا، کانادا، ایرلند، استرالیا، نیوزیلند و یا آفریقای جنوبی)، به شما کمک می‌کند که با فرهنگ و آداب و رسوم آن‌ها بیشتر آشنا شوید و نحوه زندگی مردم در گوشه‌ای دیگر از جهان را تجربه کنید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
تاریخ: ۱۴ شهریور ۱۳۹۴
داغترین مطالب

جهت عضویت در خبرنامه چیدنی لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.